دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
بازاریابی محتواطراحی گرافیک

آموزش ساخت پورتفولیو جذاب در پلتفرم پارس فریلنسر

هر بخش از پروفایل کاری شما در پلتفرم پارس‌فریلنسر دارای اهمیت است؛ اما برخی از بخش‌های پروفایل یا رزومه کاری آنلاین شما اهمیت بیشتری دارد. برای مثال عنوان کاری و آنچه که «بیوگرافی شما» در پارس‌فریلنسر از شما به کارفرمایان نشان داده می‌شود می‌تواند اهمیت بیشتری نسبت به دیگر قسمت‌های پروفایل و رزومه‌کاری داشته باشد. در این میان یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌های یک رزومه کاری در پلتفرم پارس‌فریلنسر،  قسمت نمونه کار یا پورتفولیو است.

کمتر سایت کاریابی و استخدام فریلنسر یا دورکاری وجود دارد که شما بتوانید پورتفولیویی کامل از کارهای خودتان را به صورت رایگان به نمایش بگذارید و به کارفرماها این امکان را بدهید که با یک نگاه دقیق، فریلنسر مورد نیاز خود را شناسایی و استخدام کنند. این روش از نمایش رزومه کاری می‌تواند سود دو طرفه‌ای برای کارفرما و فریلنسر داشته باشد.

  1. کارفرما زمان کمتری برای پیدا کردن فریلنسر صرف می‌کند.
  2. فریلنسرهای خلاق می‌توانند کارفرماهای بیشتری را مجاب به دیدن پروفایل خود کنند.
افزودن نمونه‌کار به پروفایل فریلنسری سفارش ساخت پوتفولیو جذاب

برای آموزش درست کردن یک پورتفولیو کارآمد و مناسب همراه ما باشید.

پورتفولیو چیست؟

رزومه کاری تصویری یا پورتفولیو که غالباً تا چند سال اخیر به عنوان بخشی از رزومه کاری طراحان داخلی و معماران بود اکنون تبدیل به بخش مهمی در ارائه رزومه فردی بدون توجه به رشته و حوضه کاری شده است. تعریف ساده پورتفولیو عبارت است از بیان متن به همراه یک تصویر که گویا و واضح باشد و حتی بدون خواندن متن نیز مفهوم کلی را برساند.

از پورتفولیو برای نشان دادن پروژه‌های عمرانی و طراحی داخلی بیش از سایر موارد استفاده شده است و سایت پارس‌فریلنسر به عنوان پیشگام در استخدام آزادکار با تخصص‌های مختلف این بخش بسیار مهم را به پروفایل شخصی هر کاربر بدون محدودیت تعداد عکس اضافه کرده است.

پورتفولیو

شما با ایجاد یک پورتفولیو کارآمد و جذاب می‌توانید کارفرماهای زیادی را به سمت خود بکشانید؛ اما پورتفولیو مؤثر و کارآمد چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و چرا شما باید به عنوان یک آزادکار (فری لنسر) از آن در بیان سابقه کاری خود استفاده کنید.

لزوم بیان صحیح و متفاوت پورتفولیو

سوابق کاری جذاب به شما در جذب کارفرماهای مختلفی که پروفایل شما را به عنوان یک آزادکار (فری لنسر) مشاهده می‌کنند، تأثیر به سزایی دارد. وجود یک پورتفولیو خوب می‌تواند کارفرماهای حرفه‌ای‌تر با مزایای بیشتر را حتی اگر شما یک تازه وارد به سایت پارس فریلنسر باشید را به سمت شما هدایت کند. نمونه کارها به‌مانند چراغ‌های حاشیه باند یا بیلبوردهای تبلیغاتی هستند که نظر افراد را جلب و آن‌ها را به یک سمت خاص هدایت می‌کنند.

همچنین داشتن یک رزومه کاری با سوابق کاری متفاوت نشانه‌ای از حرفه‌ای بودن شما به عنوان یک فریلنسر یا دور کار است. درجایی که سخن نمی‌تواند تعیین کننده باشد باید تصاویر را به کار برد. برای مثال پورتفولیو یک عکاس فریلنسر با یک نویسنده آزادکار ممکن است متفاوت باشد؛ اما رزومه کاری هر دو آن‌ها به یک منظور نوشته شده است: جذب کارفرما.

لزوم وجود پورتفولیو برای کارفرما بیشتر از شما لازم است. کارفرما با مشاهده نمونه کارهای شما اطمینان پیدا می‌کند که آیا می‌تواند به شما اطمینان کند یا نه. از جمله نکات کلیدی که می‌بایست در پر کردن سوابق کاری به عنوان یک آزادکار باید رعایت کنید، پوشاندن معایب خود با استفاده از نقاط قوت حتی در نگارش پورتفولیو است. ممکن است طول همکاری شما با یک مجموعه کوتاه ولی درخشان بوده باشد، پس کافی است روی کیفیت کار و نمونه کارهای قبلی خودتان تمرکز کنید.

در ادامه شما شاهد بررسی 4 نمونه از روش‌های بهبود کیفیت تهیه پورتفولیو و نمونه کارهای انجام شده توسط یک فریلنسر خواهید بود.

تهیه پورتفولیو جذاب

معرفی خدمات در قالب داستان

اگر شما فردی با استعداد هستید که در زمینه‌های کاری مختلف یک کارفرما می‌تواند شما را به عنوان یک فریلنسر استخدام کند، می‌بایست در رزومه پورتفولیو خودتان، همه سوابق کاری مربوط به گذشته خودتان را ذکر کنید؛ اما باید در تهیه و تدوین آن‌ها چند نکته ساده را رعایت کنید.

با یک مثال کار را ساده‌تر می‌کنیم:

فرض کنید شما یک کپی رایتر یا نویسنده توضیحات کالاهای یک فروشگاه اینترنتی فروش آنلاین بوده‌اید و در این زمینه دارای رزومه کاری و همچنین سابقه کاری متفاوتی هستید؛ اما در کنار کپی رایتر بودن کارهایی به عنوان نویسنده وبلاگ یا مستر کانتنت انجام داده‌اید که می‌تواند نقطه درخشانی در رزومه کاری یک تولید کننده محتوا باشد. از این رو می‌بایست شما سابقه کاری خودتان را بدون توجه به بیان پشت سر هم سوابق کار مربوط به یک حوضه، با تکیه‌بر درخشان بودن سابقه کاری بیان کنید.

پورتفولیو

اگر یک فریلنسر (freelancer) تازه‌کار هستید به شما پیشنهاد می‌دهیم، به هنگام آپلود کردن نمونه کار خودتان، در بخش سوابق، از قابلیت اتصال نوشته به پورتفولیو سایت استفاده کنید و سابقه کاری خود را به صورت یک تصویر جذاب با توضیحات اضافی آپلود کنید.

نکته دیگری در مورد نحوه بیان سابقه کاری وجود دارد. سوابق کاری یا نمونه کارهایی را در رزومه خود قرار دهید که برای شما نقطه قوت هستند و چینش این نقاط قوت به ترتیب از پراهمیت‌ترین به کم‌اهمیت‌ترین سازمان‌دهی کنید.

داستانی بودن پورتفولیو به مفهوم چینش داستانی نمونه کارهای شما است. در ادامه نحوه نوشتن توضیحات هر قسمت از داستان را فرا خواهید گرفت.

خلق جذابیت در داستان سابقه کاری

هدف از ایجاد یک رزومه کاری به همراه سوابق کاری تأثیرگذار جذب بیشتر کارفرما است. اگر غیر از این بود می‌توانستید به‌راحتی از پروفایل‌هایی که در قسمت‌های مختلف شرکت یا وب‌سایت‌ها داشتید، اسکرین شات بگیرید و آن‌ها در پورتفولیو نمایش دهید. در قسمت قبل یاد گرفتید که پورتفولیو خودتان را به صورت داستانی نمایش دهید؛ اما بیان داستان باید به‌گونه‌ای باشد که کارفرما را به سمت دیدن پروفایل کاری شما به عنوان یک فریلنسر کار جذب کند. به هر قسمت از داستان کاری خودتان فکر کنید تا بتوانید اجزایی جذاب به آن اضافه کنید. از جمله روش‌های ایجاد یک داستان جذاب پورتفولیو عبارت است از:

بیان چالش

بر اساس پروژه‌ای که شما روی آن کار کرده‌اید و نتایجی که به دست آورده‌اید، می‌بایست از سد چالش‌های زیادی عبور کرده باشید. بیان روش‌های حل چالش و همچنین موفقیت‌هایی که در زمینه حل چالش‌ها از خود نشان داده‌اید می‌تواند کارفرمایی را که به دنبال پیدا کردن فریلنسر سخت‌کوش است را به سمت شما بکشاند.

قطعه‌های مهم

برخی از پروژه‌های کاری و سوابق کاری مربوط به آن‌ها بسیار طولانی و همچنین پیچیده هستند. از این رو شما به عنوان یک کارجو نمی‌توانید همه آن را در رزومه خود بنویسید. لذا به شما توصیه می‌کنیم که در تهیه پورتفولیو بلند، نکات مهم و همچنین دستاوردهایی را که در آن کسب کرده‌اید را به شکل قطعات گلچین شده استفاده کنید.

اسکرین شات ها

اگر نیاز دارید که در پروفایل شما آمار و ارقام به شکل تصویر بیان شوند، لازم است که اسکرین شاتی از آن‌ها در کنار رزومه کاری آن بخش ارائه دهید. خلاقیت شما در تهیه یک تصویر که حاوی نشانه‌هایی از عملکرد خوب شما در پروژه‌ای به‌مانند افزایش دنبال کننده‌های اینستاگرام یا افزایش بازدید از سایت باشد خود می‌تواند کارفرما را بیشتر از هزاران سطر نوشته به خود جلب کند.

نتایج کاری

همان‌طور که مشاهده کردید، یک از مهم‌ترین قسمت‌هایی که می‌توانید به یک رزومه کاری اضافه کنید، نتایج به شکل تصویری است؛ بنابراین سعی کنید نتایج پروژه‌هایی را که کار کرده‌اید را به شکل رزومه تصویری بیان کنید.

ارائه گواهینامه

در صورتی که شما در پروژه‌های قبلی گواهینامه خاصی در مورد زمینه همکاری با کارفرما کسب کرده‌اید، می‌توانید آن را نیز به صورت یک تصویر یا گزارش که حاوی توضیحات کافی در مورد گواهینامه باشد برای کارفرمای جدید خود ارائه دهید.

بیان استعداد

لازم نیست در قسمت سوابق کاری همیشه از پروژه‌های انجام شده که در قبال آن‌ها پول دریافت کرده‌اید، حرف زد. شما می‌توانید با ذکر توضیحات کافی برای تفکیک کار شخصی و تجربه فردی از کارهای تخصصی، به کارفرمای خود نشان دهید که فرد خلاقی هستید.

پورتفولیو

اگر پروژه‌های کاری شما محرمانه یا خصوصی بوده‌اند و شما حق ندارید که آن‌ها را روی پروفایل خود نمایش دهید، باید بگوییم که متأسفانه شما نیاز دارید روی قسمت‌های دیگری به جز سوابق کاری تمرکز کنید. البته اگر توانایی ارائه مستندات کافی در زمینه سوابق کاری دارید، کافی است که توضیحات متنی کافی به آن اضافه کنید.

اطلاعات اضافی در پورتفولیو

حالا که شما آماده اضافه کردن اطلاعات تکمیلی به سمت‌های مختلف پورتفولیو خود شده‌اید باید سعی کنید محتوای هر قسمت غنی‌تر و کارآمدتر جلوه کند. تصاویر در ظاهر می‌توانند جذاب باشند اما در نهایت آنچه که کارفرما از آن ممکن است دریافت کند نیاز به خواندن چند سطر کوتاه نیز هست. این بیان در کنار پورتفولیو دارای قالب کلی نیست اما شامل دسته و زیر دسته به‌مانند بیان چالش و توانایی‌های لازم برای حل آن خواهد بود. برای اضافه کردن متن به پورتفولیو از قسمت «توضیحات» استفاده کنید و خلاصه‌ای از کارهای انجام شده را وارد کنید. ما کار شما در وارد کردن دسته و زیر دسته را ساده‌تر کرده‌ایم:

پورتفولیو

دسته در پورتفولیو پارس‌فریلنسر

دسته را در غالب عنوان «توضیحات» مشاهده می‌کنید. آنچه که در این قسمت باید بیان کنید، کلیاتی در مورد آنچه که انجام داده‌اید، آنچه که از شما خواسته بودند و نتیجه کلی کار بر پایه صداقت است. همچنین اگر وظیفه شما به‌گونه‌ای بوده است که یک هدف یا نیاز مشتری را باید رفع می‌کردید، بهتر است روش حل مشکل را نیز ذکر کنید.

شما در نوشتن دسته هیچ محدودیتی ندارید؛ اما به‌طور کلی توصیه می‌کنیم نکات کلیدی که در حل مشکلات از آن‌ها استفاده کرده‌اید یا نوآوری‌هایی که در زمینه حل مشکل داشته‌اید را به بیان ساده در قسمت «توضیحات» بنویسید.

زیر دسته در پورتفولیو پارس‌فریلنسر

زیر دسته را شما با عنوان «مهارت‌ها» روی سایت پارس فریلنسر مشاهده خواهید کرد. در این قسمت شما مهارت‌هایی که برای انجام خواسته کارفرما استفاده کرده‌اید را بیان می‌کنید. مهارت‌هایی که می‌تواند مختص به انجام یک نرم‌افزار یا دسته‌ای از امور به‌مانند بازاریابی حرفه‌ای باشد.

سعی کنید در نوشتن خلاصه‌نویسی را یاد بگیرید و در هر قسمت با نوشتن چند پاراگراف منظور کلی خودتان را به کارفرما برسانید. همچنین در موارد پیشرفته‌تر شما می‌توانید لینکی از کارهای انجام شده خودتان را در توضیحات بگنجانید. با این کار شما به کارفرما راهی نشان می‌دهید که حاصل تجربه و پشتکارتان در انجام پروژه‌های دیگر و همچنین قدرت نگارش یک پورتفولیو را می‌دهد.

بروزرسانی پورتفولیو

مسلماً از زمانی که شما در سایت پارس فریلنسر اقدام به ایجاد یک پورتفولیو می‌کنید، هر روز پیشرفت می‌کنید و هم‌زمان با شما پروژه‌هایی که در حال انجام آن‌ها هستید نیز پیشرفته‌تر می‌شوند. توقع نداشته باشید کارفرماهای شما پیشرفت کاری را با دیدن پورتفولیو از مرحله ابتدایی کار و پروژه‌های شما که بدون هیچ تغییری ثبت شده‌اند، باور کنند.

وظیفه شما این است که پورتفولیو خودتان را هر از چند گاهی تا زمانی که پروژه به اتمام نرسیده باشد بروزرسانی کنید. پورتفولیو هایی که بدون پایان پروژه رها کرده‌اید را بطور کامل حذف کنید یا اگر در خلال انجام پروژه به چالش‌های جدید که نیاز به مهارت‌های بیشتری داشت برخوردید، می‌توانید توضیحات متنی پورتفولیو را دوباره بازنویسی کنید. اگر پورتفولیو دارید که نشان از ضعف شما در زمینه انجام کاری بوده است شاید لازم باشد کلاً آن را بردارید و سعی کنید کارهایی که به نحو احسنت انجام داده‌اید را نمایش دهید.

پورتفولیو

نکته پایانی

نگارش و تهیه پورتفولیو را به تعویق نیندازید. هر پروژه‌ای که کارفرما شما را به عنوان بخشی از آن انتخاب می‌کند می‌تواند باعث پیشرفت شما شود. لذا از این فرصت‌ها برای نشان دادن پویایی خودتان به صورت کارآمد که همان پورتفولیو است استفاده کنید.

با هر فشار کاری و زمان کم، سعی کنید که پورتفولیو خودتان را بروز کنید. زمانی که پروژه به پایان رسید، تصاویر نهایی و آنچه که کارفرما از شما خواسته بود را در کنار هم نمایش دهید تا کارفرماهای بعدی از استخدام شما به عنوان یک فریلنسر کاملاً راضی باشند.

استخدام فریلنسر:

 

مراحل انجام پروژه
برای انجام پروژه، فریلنسر استخدام کنید

سوالات متداول؟

چطور سفارش طراحی پورتفولیو ثبت کنم؟

1-در فرم ایجاد پروژه توضیح دهید چه کاری باید انجام شود، بودجه مورد نظر خود را تنظیم و مهارت‌هایی که انجام پروژه شما نیاز دارد را انتخاب کنید.

2-پس از تایید و انتشار پروژه در سایت، پروژه شما به هزاران فریلنسر دارای مهارت مرتبط با آن اطلاع‌رسانی می‌شود.

3- فریلنسرها برای انجام پروژه شما پیشنهاد قیمت ثبت می‌کنند.

4- پیشنهاد قیمت، پروفایل و نمونه‌کار فریلنسرها را با هم مقایسه کنید و بهترین فریلنسر را برای طراحی پورتفولیو خود انتخاب کنید.

5- هزینه طراحی پورتفولیو در پارس‌فریلنسر سپرده‌گذاری می‌شود و پس از پایان پروژه و در صورت رضایت شما از نتیجه کار به فریلنسر پرداخت می‌شود.

عجله دارم؟

چانچه عجله دارید می‌توانید از سرویس‌های آماده طراحی پورتفولیو  استفاده کنید.

1- سرویس‌ها را با هم مقایسه کنید و مناسب‌ترین سرویس را سفارش دهید.

2- هزینه سرویس طراحی پورتفولیو در پارس‌فریلنسر سپرده‌گذاری می‌شود و پس از پایان پروژه و در صورت رضایت شما از نتیجه نهایی به فریلنسر پرداخت می‌شود.

نتیجه استخدام فریلنسر

کاهش هزینه ها
صرفه جویی در زمان

امتیاز از 10

با بهترین استعدادها و بهترین قیمت کار کنید و در هزینه و زمان صرفه‌جویی کنید!

رایگان شروع کنید
امتیاز کاربر: 4.4 ( 1 نتایج)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا