دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
کارآفرینی

برای استخدام بهترین‌ها به حذف رزومه های قدیمی فکر کنید!

آیا تا به حال به حذف رزومه های قدیمی و سنجش افراد بر اساس چند برگه ساده برای استخدام فکر کرده‌اید؟ همه ما در شرایطی رزومه‌های عادی و قدیمی را دیده‌ایم و مطمئنا خودمان هم یک  یا چند برگ رزومه از آن دسته رزومه‌هایی که بسیار خسته کننده هستند داشته‌ایم.

برای مثال اولین باری که من تصمیم به ساخت رزومه گرفتم با جستجو در اینترنت سعی کردم نمونه‌هایی پیدا کنم و رزومه خودم را بر اساس آن‌ها درست کنم تا بتوانم در جایی مشغول به کار شوم. اما نتیجه کار یک رزومه بسیار خسته کننده، ساده و بی هیچ اطلاعاتی که نشان دهد واقعا من چه کسی هستم و چه کاری می‌توانم انجام دهم شد. رزومه من از  یک جدول از سوابق کاری، یک جدول از میزان تحصیلات به همراه اطلاعات شخصی و یک عکس سه در چهار بود، می توانید تصور کنید که در دنیای امروز که همه چیز بسیار گرافیکی و زیبا شده است این رزومه‌ها  دیگر منسوخ شده و به چشم نمی‌آیند.

یک برگ ساده روزمه هرگز نمی‌تواند نشان دهد شما چقدر استعداد و توانایی دارید. هرچند که هنوز هم در شرکت‌ها برای استخدام  افراد، اطلاعات ثبت شده در رزومه را از او می‌خواهند و در بسیاری از شرکت‌ها علاوه بر رزومه یک برگه دیگر نیز به فرد داده می‌شود تا اطلاعات ثبت شده در رزومه را دوباره بنویسد و با اضافه یک یا چند سوال سعی در شناخت فرد دارند، که بهتر است بدانید صاحبان چنین کسب و کارهایی هرگز نمی‌توانند کارمند مورد نظر خود را پیدا کنند. در چنین شرکت‌هایی هرچه تحصیلات و سابقه کار بالاتری داشته باشید شانس استخدام شما بالاتر خواهد رفت. بهتر است بدانید که دوران حذف رزومه های قدیمی فرا رسیده است و کسی که به دنبال استخدام بهترین‌ها است باید برای جذب نیروی کار مورد نظرش به موارد دیگر تکیه کند. اما با حذف رزومه های قدیمی این سوال پیش می‌آید که چه چیز باید جایگزین این برگه‌ها شود، شبکه‌های اجتماعی، ویدیوها یا محتوایی که یک فرد درباره خودش عنوان می‌کند؟

برای استخدام بهترین‌ها به حذف رزومه های قدیمی فکر کنید!

ممکن است هریک از موارد گفته شده بخشی از شخصیت و استعداد فرد را نشان دهند اما بازهم نمی‌تواند نشانگر خوبی از شخصیت و میزان استعداد  افراد باشد. در عوض پیشنهاد می‌شود که شرکت‌ها از یک واسطه یا شخص سوم برای بررسی بازخوردها نسبت به یک شخص استفاده کنند. بهتر است برای استخدام یک فرد به نظرات دیگران درباره او دقت کنید، نه صحبت‌هایی که از خودش می کند.

در این مطلب از وبلاگ پارس فریلنسر مزایا و معایب و راه حذف رزومه های قدیمی و منسوخ شده و جایگزین آن‌ها را خواهیم گفت، با ما همراه باشید.

مشکلات رزومه‌های قدیمی

مشکلات رزومه‌های قدیمی

اگر در شرکتی کار می‌کنید یا صاحب کسب و کاری هستید که هنوز برای استخدام افراد بر اساس رزومه‌ای که دارند اقدام می‌کنند بهتر است بگوییم که شما بسیاری از بهترین کاندیدای خود و افراد مناسب برای تیمتان را از دست خواهید داد. افراد ممکن است استعداد مورد نظر شما را داشته باشند اما تحصیلات مرتبط نداشته باشند یا اصلا تحصیل کرده نباشند، ممکن است دانشگاه مناسبی نرفته باشند یا مدارک لازم و سابقه کاری ندارند. اگر معیار استخدام خود را تحصیلات، سابقه کار یا دانشگاه مورد نظر قرار داده‌اید باید گفت که طبق تحقیقات ثابت شده که اغلب افراد با استعداد مشخص و توانایی مورد نظر، تحصیلات دانشگاهی یا مرتبط ندارند. بنابراین برای استخدام بهترین و مناسب‌ترین فرد برای تیم خود باید به فکر حذف رزومه های قدیمی و پیدا کردن راهی برای سنجش واقعی میزان استعداد افراد باشید.

رزومه‌ها معرف این هستند که افراد چه کارهایی می توانند انجام دهند اما هرگز یک برگ رزومه نمی تواند به شما نشان دهد او دقیقا چه توانایی‌هایی دارد. علاوه بر این، چیزی که افراد درباره خودشان می‌گویند معمولا با چیزی که بازخورد دیگران از کار کردن با آن‌ها است تفاوت دارد. برای استخدام یک نفر باید با کسی صحبت کنید که کاندیدای مورد نظر را به خوبی بشناسد و کارش را دیده باشد. به همین دلیل است که گاهی نه تنها رزومه بلکه توصیه نامه از محل کار قبلی نیاز خواهد بود.

اگر فقط روزمه را معیار استخدام و سنجش توانایی افراد می‌دانید ممکن است مورد سو استفاده سودجویان قرار بگیرید زیرا به راحتی می‌توان یک رزومه جعلی درست کرد. بنابراین یکی دیگر از معایب استفاده از رزومه‌های قدیمی عدم ایجاد احساس اعتماد در افراد است.

به همین دلایل است که دوران حدف رزومه های قدیمی رسیده است و بهتر است هر چه سریع‌تر این برگه‌ها و روش‌های قدیمی حذف شوند.

در عوض به جای توجه به سوابق کاری و میزان تحصیلات بهتر است روی مواردی که واقعا اهمیت دارد تمرکز کنید. برای استخدام افراد ببینید که واقعا او توانایی انجام چه کاری دارد و استعداد واقعیش در چیست، نمونه کارهایش را ببینید و بازخورد افرادی که تجربه کار با کاندید مورد نظر را دارند بررسی کنید. به خصوص زمانی که قصد استخدام فردی به صورت آنلاین را دارید یا می‌خواهید به صورت دورکاری با او قرارداد ببندید بهتر است پروفایل‌های آنلاین او و نظراتی که درباره‌اش ثبت شده است را مطالعه کنید.

برای مثال در وب سایت پارس فریلنسر بعد از اتمام پروژه کارفرما می تواند نظرات خود درباره تجربه کاری با فریلنسر را ثبت کند و سایر افراد این نظرات را درباره او بخوانند. به همین دلیل ثبت نظر درباره کار با دیگران بسیار اهمیت دارد.

ارزش گذاری توانایی افراد بر اساس رزومه

ارزش گذاری توانایی افراد بر اساس رزومه

همانطور که گفته شد یکی از بهترین وب سایت‌های حال حاضر در ایران برای بررسی بازخورد سابقه کار کاندید مورد نظر شما برای استخدام با سایر کارفرمایان وب سایت پارس فریلنسر است. در این وب سایت قابلیت قرار دادن نمونه کار و ثبت رزومه به صورت رایگان برای فریلنسر وجود دارد و کارفرما به راحتی می‌تواند به صورت یک جا نمونه کار، رزومه ، گواهینامه های تخصص  و نظرات ثبت شده راجع به فرد را بخواند.

هرچند که در ایران همچنان بر اساس رزومه افراد را استخدام می کنند اما سبک جدیدی از رزومه‌ها وجود دارد که به صورت گرافیکی و با طراحی جذاب به زبانی ساده و صمیمی نوشته می‌شود و اگر فریلنسر هستید حتما بهتر است یکی از این رزومه‌ها را داشته باشید، به خصوص شرکت‌های استارتاپی بیشتر به دنبال استخدام افرادی هستند که رزومه جذاب و گرافیکی به همراه مهارت داشته باشد.

یکی از راه‌های جایگزین بعد از حذف رزومه های قدیمی ، خواندن بازخورد راجع به افراد کمک بسیار زیادی به شناختن بهتر و بررسی توانایی‌هایشان می‌کند. اگر به دنبال استخدام تولید کننده محتوا هستید بهتر است نمونه نوشته‌های او را در سایر سایت‌ها بخوانید یا اگر با برنامه نویس سر و کار دارید به جای سابقه کار می‌توانید نمونه کارهایش را ببنید.

همانطور که برای موفقیت یک استارتاپ توصیه می‌شود که پیش از شروع یا تولید محصول و بدون برنامه وقت زیادی برای طراحی وب سایت یا دکور شرکت صرف نکنند، در استخدام افراد نیز همین مورد صدق می‌کند. بهتر است زیاد به ظواهر، تحصیلات و موارد دیگر دقت نکرده و ببینید سایر کارفرمایان درباره تجربه کاری با او چه می‌گویند. البته اگر کارتان به گونه‌ای است که نیاز به دانش خاصی برای استخدام افراد دارید می‌توانید در کنار سوابق کاری از رزومه و مدارک او نیز استفاده کنید. گاهی فرد تحصیلاتی مرتبط با زمینه استعداد و مهارتشان ندارند، به همین دلیل گفته می‌شود که بهتر است ملاک ارزش گذاری و انتخاب افراد را بر حسب استعدادشان قرار دهید و با حذف رزومه های قدیمی و روش‌های منسوخ استخدام بهترین فرد از میان کاندیدها را انتخاب کنید.

با حذف رزومه های قدیمی اگر توانستید به مرحله‌ای برسید که اگر مصاحبه حضوری با کاندید مورد نظر دارید باید به صحبت کردن او دقت کنید و ببینید به سوالات شما چطور پاسخ می‌دهد. آیا به جای صحبت کردن و تعریف از خودش می‌داند چه استعدادی نیاز دارید و اصلا برای چه شرکت قصد دارید استخدام شوید؟ دقت کنید تا از میان صحبت‌هایش به خوبی بفهمید استعداد مورد نظر شما را دارد یا خیر و بعد درباره استخدام او تصمیم بگیرید. اگر قصد استخدام فریلنسر و بستن قرارداد طولانی مدت دارید باید بدانید چه سوالاتی از او بپرسید. سوالات مربوط به استخدام فریلنسر که به شما برای شناخت بهتر کمک می‌کند را در این قسمت می‌توانید بخوانید.

حذف رزومه های قدیمی و استخدام تازه‌کارها و دانشجویان

حذف رزومه های قدیمی و استخدام تازه‌کارها و دانشجویان

یکی از بهترین مزایای حذف رزومه های قدیمی برای دانشجویان و افراد تازه کار است. از آنجایی که آن‌ها سابقه کار چندانی ندارند می‌توانند از پروژه‌های دانشگاهی  یا پورتوفیلوی خود برای کار کردن و استخدام شدن استفاده کنند. در واقع دانشگاه‌ها می‌توانند به دانشجویان برای پیدا کردن کار کمک کنند و در ازای انجام پروژه‌های مختلف به آن‌ها کار دانشجویی بدهند تا بتوانند هم درآمد داشته و هم سابقه کار مناسبی برای خود داشته باشند. داشتن توصیه نامه از دانشگاه می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در استخدام شما داشته باشد.

بهتر است کمی فکر کنید و ببینید که آیا دانشجویی که چهار سال پیاپی در یک دانشگاه معتبر درس خوانده برای استخدام در رده شغلی شما مناسب‌تر است یا فردی که بیش از ۱۰۰ ساعت تجربه کد نویسی دارد و سایت‌های بزرگی را راه اندازی کرده است؟ اگر خوش شانس باشید کاندید مورد نظر شما می‌تواند علاوه بر رزومه درخشان سابقه کار و بازخوردهای خوبی نیز داشته باشد بنابراین با دقت زیاد و عدم اتکا به مواردی که اصلا نشان دهنده استعداد فرد نیست و حذف رزومه‌ های قدیمی می‌توانید فرد مورد نظر خود را پیدا کنید.

اگر تصمیم به حذف رزومه های قدیمی در جریات استخدام خود گرفتید دقت داشته باشید که، نظرات سایرین درباره یک شخص بخصوص اگر منصفانه گفته شده باشند بسیار اهمیت دارد، بهترین نظرات را کسانی می‌دهند که شما با آن‌ها آشنا هستید یا توصیه نامه‌ای که به همراه دارند از جایی باشد که شما با آن‌ها آشنا هستید. برای درک بهتر تاثیر نظرات مردم درباره یک کسب و کار می‌توانید سری به اپلیکیشنی مانند اسنپ فود بزنید، من برای سفارش غذا از این اپلیکیشن همیشه ابتدا نظرات افراد درباره رستوران یا کافی شاپ مورد نظر را خوانده و بعد سفارش می‌دهم. در قسمت نظرات افراد به خوبی درباره یک رستوران نظر خود را گفته‌اند و تجربیات آن‌ها تاثیر بسیار زیادی در انتخاب مشتری دارد.

برای استخدام افرادی که فریلنسر هستند یا به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند می‌توانید سری به رزومه و پروفایل آن‌ها در وب سایت لینکدین زده و ببینید درباره چه چیزهایی پست می‌کنند، برای چه افرادی کار کرده و اصلا علایقشان در چیست.

برخی از وب سایت‌ها مانند پارس فریلنسر در اقدام جالبی امکان خوبی برای استخدام افراد ایجاد کرده است. اگر به گوشه سمت چپ نمایشگر خود نگاه کنید، رزومه‌ای از من میبینید که در کنار نمونه کارم که تولید محتوا برای وبلاگ پارس فریلنسر است می‌بینید. این امکان به سایر کارفرمایان اجازه می‌دهد که به راحتی با جستجوی نام فرد در گوگل او را پیدا کرده و نظرات و بازخوردها و نمونه کارهایش را ببینند.

با حذف رزومه های قدیمی ، مصاحبه را هم کنار بگذارید!

با حذف رزومه های قدیمی ، مصاحبه را هم کنار بگذارید!

علاوه بر حذف رزومه های قدیمی وقت خداحافظی با مصاحبه نیز رسیده است. در جریان مصاحبه عموما از کاندید خواسته می‌شود که درباره خودش صحبت کند و اگر از او بپرسید که در مواجه با مشکلات چه برخوردی از خود نشان می‌دهد مطمئنا جواب‌های خوبی خواهید شنید، زیرا افراد سعی می‌کنند در مصاحبه بهترین خود را نشان بدهند، اما تجربه ثابت کرده است که تعداد بسیار کمی از افراد عمل و حرف یکسانی دارند و اغلب در شرایط بحرانی با چیزی که در مصاحبه عنوان کرده‌اند یکسان عمل نخواهند کرد.

در عوض به جای انجام دادن مصاحبه‌هایی که گاهی بسیار خسته کننده و استرس زا هستند، بهتر است برای فرد محیطی ایجاد کنید که در آن  به صورت امتحانی برای یک ساعت، یک هفته یا یک ماه کار کند و بر اساس کاری که انجام می‌دهد با او قرارداد ببندید. برای فهمیدن این که یک نفر برای کار شما مناسب است یا نه، هیج راهی بهتر از قرار دادن او در محیط کار نیست.

کلام آخر از حذف رزومه های قدیمی

کلام آخر از حذف رزومه های قدیمی 

اگر به صورت خلاصه بخواهیم تعریفی از هر آنچه گفته شد بدهیم باید اعتراف کرد که دوران حذف روزمه های قدیمی و جایگزینی روش‌های استخدام جدیدتر است. شما باید افراد را استخدام کنید که به راستی استعداد و توانایی انجام کار شما را دارند نه کسانی که با تکا بر یک رزومه قوی و تنها چرب زبانی بتوانند یک رده شغلی را بدست بیاورند. هرگز در استخدام فریلنسری که می‌دانید می‌تواند کار مورد نظر شما را به درستی انجام دهد تنها به دلیل دور بودن محل زندگی صرف نظر نکنید، گاهی استخدام فریلنسر مزایای بسیار بهتری نسب به استخدام تمام وقت افراد دارد. بهتر است همیشه جانب انصاف را در استخدام هر فرد صرف نظر از فریلنسر، دور کار یا کارمند دائم و حضوری بودن رعایت کنید و ویژگی‌های یک کارفرمای خوب را از یاد نبرید.

همانطور که گفته شد به کمک وب سایت پارس فریلنسر شما  می‌توانید پروژه‌های خود را برون سپاری کرده و به راحتی فریلنسر مورد نظر خود را پیدا کنید  و رزومه و نمونه کار آن‌ها را ببینید. جالب است بدانید حتی به صورت آنلاین هم می‌توانید مصاحبه با فریلنسر مورد نظر خود را انجام دهید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا