دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
کارآفرینی

راهنمای انتخاب فریلنسر مناسب برای انجام پروژه ها

یکی از مشکلات کارفرمایان و کسانی پروژه‌ای برای انجام دادن دارند این است که نمی دانند چطور فریلنسر مورد نظر خود را انتخاب کنند. انتخاب فریلنسر مناسب اغلب برای کارفرمایان تبدیل به معضل بزرگی می‌شود. اکثر افراد نیاز به استخدام فریلنسری دارند که برای کارشان مناسب باشد، فردی مسئولیت پذیر، با انگیزه و با اخلاق و مورد اعتماد باشد. این فرد باید استعداد و توانایی انجام کاری که کارفرما از او می خواهد را داشته باشد و در کنار همه این‌ها فردی باشد که بتواند کار را به موقع تحویل دهد.

استخدام فریلنسر مناسب به خصوص وقتی که فرد قبلا تجربه کار با یک فریلنسر بد قول را داشته است در اکثر موارد کار بسیار سختی خواهد بود و به دلیل تجربه بد قبلی، کارفرما در این مورد بسیار سخت گیر خواهد بود. اکثر کارفرمایان و صاحبان کسب و کارهای کوچک به دنبال استخدام فریلنسرها برای دوره‌های کاری شلوغ هستند و خوشبختانه استخدام و انتخاب فریلنسر مناسب می‌تواند دز عین این که یک کمک بزرگ برای نجات یک کسب و کار باشد می‌تواند از نظر اقتصادی برای شما به صرفه بوده و خیلی سریع کارهایتان انجام شود. اما همانطور که گفته شد انتخاب فریلنسر مناسب اصولی دارد که به عنوان یک کارفرما باید از آن‌ها باخبر باشید.

در این مطلب سعی شده راهنمای کاملی از انتخاب فریلنسر مناسب آورده شود که بتواند کمکی به کارفرمایان برای انجام بهتر پروژه‌هایشان باشد.

با 9 سؤال برتر برای یافتن بهترین فریلنسر به صورت آنلاین شروع کنید.

۱. طرز برخورد بسیار تعیین کننده است.

۱. طرز برخورد بسیار تعیین کننده است.

تقریبا نحوه و طرز برخورد فریلنسر در همان وهله اول تعیین کننده همه چیز است و نقش بسیار زیادی در انتخاب فریلنسر مناسب دارد. حتما از اهمیت طرز رفتار، پوشش و حالت چهره در زمان استخدام و مصاحبه حضوری افراد با خبر هستید که گاهی حتی طرز راه رفتن و انتخاب نوع عطر شخص چقدر در استخدام او تاثیر گذار است. حال که شما قصد استخدام یک فریلنسر را دارید، از آنجایی که ممکن است هرگز او را حضوری نبینید، طرز برخورد و نحوه حرف زدن او بسیار اهمیت دارد.

به عنوان یک فریلنسر شما ممکن است سرشار از استعداد و توانایی‌های مرتبط باشد اما طرز رفتار و نحوه صحبت شما به گونه‌ای باشد که هرگز نتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید هرگز نمی‌توانید  در شغل خود پیشرفت کرده و کار جدید بگیرید، بنابراین مهارت و استعداد بدون توانایی برقراری ارتباط یا طرز برخورد مودبانه هیچ اهمیت و فایده‌ای برای شما نخواهد داشت.

نتایج تحقیقاتی که در زمینه تاثیر طرز برخورد بر استخدام افراد صروت گرفت، مشخص شد که بیش از 89 درصد افراد به دلیل تاثیر بدی که از لحاظ طرز برخورد بر کارفرما یا مدیر عامل گذاشته‌اند در مصاحبه و استخدام رد شده و موقعیت شغلی خوبی را از دست داده‌اند. دلیل رد شدن افرادی طرز برخورد مناسبی ندارند این است که بر اساس رفتار آن‌ها مشخص می‌شود فرد دارای هوش اجتماعی و توانایی رهبری یا فاقد این ویژگی‌های مهم و اساسی است.

زمانی که صحبت از انتخاب فریلنسر مناسب برای کارفرما می‌شود، بحث انتخاب میان مهارت بهتر یا طرز برخورد مناسب بسیار اهمیت پیدا می‌کند. باید گفت که برای استخدام یک فریلنسر هم طرز برخورد و هم مهارت داشتن، اهمیت دارد و اگر بخواهید بدانید کدام یک اهمیت بیشتری دارد گاهی بین مهارت و طرز برخورد باید طر برخورد را انتخاب کنید زیرا طر برخورد نامناسب نشان دهنده عدم هوش اجتماعی و توانایی برقراری ارتباط است که در آینده باعث ایجاد مشکلات کاری بین شما و فریلنسرتان خواهد شد.

گاهی اگر پروژه‌های کوتاه مدت دارید و در انتخاب فریلنسر مناسب دچار شک و تردید شده‌اید می توانید استعداد را بر طرز برخورد ارجحیت داده اما زمانی که قصد دارید قرارداد طولانی مدت با فریلنسر ببندید باید طرز برخورد را نیز به عنوان یک فاکتور مهم در نظر بگیرید. ممکن است شما هرگز فریلنسری را که استخدام کرده‌اید نبینید اما طرز برخورد و شخصیت افراد از نحوه پیام و صحبت کردن پشت تلفن هم مشخص خواهد بود و به مرور با کمی کار کردن با فریلنسر مورد نظر خود، می‌توانید متوجه شوید که در انتخاب خود اشتباه نکرده‌اید.

در زمان استخدام و انتخاب فریلنسر مناسب اولین چیزی که به نظر کارفرما می‌رسد و باعث جلب توجه او می‌شود پروفایل و رزومه و میزان مهارت فریلنسر است و بعد از آن با صحبت کردن و طی مکاتبات یا تماس‌های تلفنی می‌توان طرز برخورد فریلنسر مورد نظر را بسنجید و بعد برای استخدام او تصمیم بگیرید.

شما هم به عنوان یک فریلنسر می‌توانید خلاصه‌ای از خلق و خو خود، عادت‌ها و سرگرمی‌هایتان را ضمیمه رزومه کرده تا کارفرما اندکی با اخلاقیات شما آشنا شود.

۲. تفاوت فرهنگی و تاثیر نامناسب در استخدام فریلنسر

۲. تفاوت فرهنگی و تاثیر نامناسب در استخدام فریلنسر

به عنوان یک کارفرما درک تفاوت و تفاهم‌های فرهنگی بین شما و فریلنسر بسیار اهمیت دارد. بهرحال یک فریلنسر صرف نظر از حضور یا عدم حضورش در محیط کار باید از نظر فرهنگی با شما تفاهم داشته باشد یا بتواند خود را با فرهنگ شکما هماهنتگ کند. چجیزی که از لحاظ فرهنگی بسیار اهیمت دارد و در انتخاب فریلنسر مناسب تاثیر گذار است، قابل اطمینان بودن فرد و صداقت در کار است. هر فریلنسری که شما استخدام کنید، مهم نیست چه مدت زمانی قصد همکاری با او را دارید اما باید از نظر فرهنگی بتواند با سایر کارمندان شما ارتباط برقرار کند و توانایی همخوانی و هماهنگ شدن با سایر افراد را داشته باشد.

زمانی که قصد انتخاب فریلنسر مناسب بین افراد واجد شرایطی که مهارت مورد نظر شما را داشته‌اند، دارید باید در مرحله دوم به طرز برخورد و بعد از آن توانایی هماهنگ شدنش با فرهنگ سازمانی و محیط کارتان را بسنجید. گاهی در شرایطی مجبور هستید افرادی که مهارت و استعداد بالایی دارند را تنها به دلیل عدم درک فرهنگ سازمانی و شرایط کسب و کارتان رد کرده و در عوض فردی را استخدام کنید که می‌دانید، می‌تواند به خوبی با تیم شما هماهنگ شده و مثلا در مدت زمان بیشتری کارتان را انجام دهد اما فردی بسیار خوش برخورد و منظم است. بالطبع کارفرما ترجیح می‌دهد با فردی خوش برخورد با میزان مناسبی از مهارت کار کند تا فردی که حرفه‌ای اما بسیار بدخلق و یکدنده است.

دقت داشته باشید که به عنوان کارفرما در همان وهله و روز اول کاری از تفاوت‌های فرهنگی چیزی نگویید. تفاوت فرهنگی و درک فرهنگ سازمان چیزی است که به مرور زمان و طی کار باید بیان شده و با قابلیت‌های فرد تطبیق داده شود. این که فردی با طرز برخورد مناسب و استعداد خوب بتواند با تیم شما هماهنگ شود چیزی است که باید در روزهای اول کاری و در خلال آشنایی با محیط به آن پی ببرید و به سادگی نمی‌توان گفت فرد با تیم شما هماهنگ نیست. در بسیاری از موارد افراد در محیط‌های جدید، به خصوص فریلسنرهایی که تجربه کار در محیط کاری را ندارند، در روزهای اول چندان اجتماعی نیستند و از برقراری ارتباط با دیگران خودداری می‌کنند و بعد از گذشت یک  هفته به خوبی با افراد تیم شما ارتباط برقرار کرده و به عضو بسیار مناسبی تبدیل می‌شوند که می‌توانید با آن‌ها قرارداد طولانی مدت ببندید. در غیر این صورت و عدم توانایی فرد در برقراری ارتباط با سایر افراد تیم می‌توانید از ادامه همکاری با او خودداری کنید. بهرحال دوره آزمایشی برای سنجش میزان توانایی فریلنسر است و البته دقت داشته باشید که حتی در این دوره آزمایشی هم حقوق فرد را پرداخت کنید.

برای این که توانایی برقراری ارتباط با سایر افراد تیم و این که فرد می‌تواند از لحاظ فرهنگی با شما همخوانی داشته باشد یا خیر را با یک سوال ساده بسنجید. از او بپرسید :

در صورت ایجاد تنش و بحث با یکی از همکارانتان، رفتار شما چطور خواهد بود و برای کنترل عصبانیت خود چه کاری انجام می‌دهید یا واکنش شما به بد رفتاری دیگران چه خواهد بود؟

این سوال می‌تواند کمک بزرگی به شما در انتخاب فریلنسر مناسب کند و در صورتی که طرز برخورد یا جوابی که فریلنسر می‌دهد با فرهنگ و ارزش‌های سازمانی شما هم خوانی ندارد از استخدام او خودداری کنید. البته لازمه سنجش تفاهم فرهنگی، صداقت دو جانبه است که هم فریلنسرو هم کارفرما در حین مصاحبه حضوری یا غیر حضوری باید در قبال سوالات پرسیده شده یا شرایط کاری و پرداخت حقوق داشته باشند.

۳. به دنبال فردی خلاق و کارآفرین باشید.

۳. به دنبال فردی خلاق و کارآفرین باشید.

برای کارمند‌ها و افرادی که به صورت ثابت شغلی دارند، با انگیزه و فعال بودن بسیا ساده است. آن‌ها طبق یک روتین روزانه کار می‌کنند که وظایفشان توسط رئیس مشخص می‌شود بنابریان وظیفه چندان سختی برای رسیدگی ندارند. البته هر شغلی سختی‌های خودش را دارد که نباید آن را ساده گرفت. جتی برای مدیران هم کسی هست که برنامه‌هایشان را مشخص کند و به آن‌ها بگوید دقیقا امروز چه کارهایی برای انجام دارند، منشی مخصوص قرار ملاقت‌ها را تنظیم کرده و رسیدگی بقیه امور را به مدیر می‌سپارد. اما یک فریلنسر، خودش در واقع باید بتواند از پس همه این وظایف بر بیاید. یک فریلنسر خودش مدیر عامل، منشی، کارپرداز و برنامه ریز و بسیاری از وظایف دیگر را بر عهده دارد و باید بتواند از پس همه این کارها و موفقیت در کارش که همان تحویل به موقع پروژه در موعد مقرر است را برای خود محقق کند. چنین افرادی اغلب روحیه مستقل و همه فن حریف دارند و می‌توانند به خوبی از پس مدیریت شرایط سخت کاری بر بیایند.

برای انتخاب فریلنسر مناسب به دنبال شخصی باشید که ذهنی خلاق، روحیه‌ای مستقل داشته باشد و در یک کلمه خود فردی کارآفرین باشد. به دنبال استخدام افرادی باشید که با انگیزه هستند و به شغلشان عشق می ورزند، چنین افرادی می‌توانند با شور و شوقی که دارند به خوبی زمینه پیشرفت شغلی شما را فراهم کنند.

اغلب، فریلنسرها یکی از بهترین افراد برای انتخاب به عنوان کارمند هستند زیرا در مدیریت کارهایشان مهارت بالایی دارند. البته بهتر است فریلنسرهایی را استخدام کنید که رزومه کاری حرفه‌ای داشته و بازخورد کارفرمایان قبلی نسب به آن‌ها خوب باشد. از نشانه یک فریلنسر خوب داشتن جدول برنامه ریزی و ساعات مشخص کاری در روز است. شما هم دقت داشته باشید در زمان استخدام فریلنسر تصور نکنید که چون فریلنسرها زمان کاری مشخصی ندارند، در هر ساعت از شبانه روز که بخواهید می‌توانید با آن‌ها تماس بگیرید، بلکه اجازه دهید خود شخص ساعاتی که می‌توانید با او تماس بگیرید را مشخص کرده و به شما اطلاع دهد.

۴. سنجش توانایی فریلنسر

۴. سنجش توانایی فریلنسر

هیچ چیز مانند عدم توانایی برقراری ارتباط با دیگران باعث نمی‌شود که یک کارمند ضعیف عمل کند. اعضای هر شرکت، گروه، استارتاپ یا هر کسب و کار دیگری صرف نظر از این که در چه زمینه‌ای فعالیت دارند، باید بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و مانند یک تیم باشند. شما به عنوان کارفرمایی که قصد استخدام فریلنسر مناسب را دارد، باید رفتار و نحوه ارتباطش با دیگران را از همان ابتدای بستن قرارداد به صورت نامحسوس زیر نظر بگیرید. این زیر نظر گرفتن نباید به گونه‌ای باشد که فرد احساس کند شما پلیس یا ناظم هستید و باعث ایجاد فشار و استرس کاری در فرد شود. توجه کنید که فرد توجهی به مسئولیت‌هایی که به او واگذار کرده‌اید دارد؟ به ایمیل‌های کاریش به خوبی پاسخ می‌دهد؟ آیا به دقت موارد اضافی و قرارهای غیر ضروری در جدول کاری را حذف می‌کند؟

در همان ابتدا، برقراری ارتباط موثیر با فریلنسر بسیار اهمیت دارد، شما باید فرد را در جریان فعالیت‌ها، اقدامات و پروژه‌های خود قرار دهید و برای او مشخص کنید که چه انتظاری از او دارید و می‌خواهید چه کاری برای شما انجام دهد. به دنبال استخدام فردی باشید که از شما سوالات زیادی درباره کسب و کارتان می‌پرسد. سوال کردن زیاد نشانه کسی است که در حال کسب اطلاعات از شما و کارتان است و می‌خواهد به بهترین نحو ممکن کار را برایتان انجام دهد. با روی گشاده سعی کنید اطلاعات مورد نیازش را به او بدهید تا با سنجش حیطه کسب و کار و وظایفی که از او می‌خواهید با مهارت‌های خودش بتواند با فکری باز درباره استخدام تصمیم بگیرید. دقت داشته باشید که وقت زیادی را به این پرسش و پاسخ‌ها اختصاص ندهید، منابع مورد نیاز را در اخیتار فریلنسر گذاشه و تا اجای ممکن پاسخگوی سوالاتش باشید. هدف خود از استخدام فریلنسر مناسب را فراموش نکنید. شما برای تسریع در انجام کارها و موفقیت بیشتر به دنبال استخدام فرد هستید که سرعت کار را بالا ببرد و نه فردی که با اتلاف وقت باعث پیشرفت کند کارها شود.

در صورتی که قصد استخدام فریلنسری از کشورهای خارجی را دارید، به تفاوت فرهنگی بین خودتان و او دقت کنید، در چنین شرایطی که تفاوت فرهنگی بسیار زیاد است، احتمال عدم توانایی برقرار ارتباط بین کارفرما و فریلنسر و سایر اعضای تیم بسیار بالا می‌رود. در صورتی که قصد استخدام فریلسنر خارجی دارید، می‌توانید ازمیان افرادی که هم ملیت با شما هستند و اقامت سایر کشورها را دارند فریلنسر مورد نظر خود را انتخاب کنید، تا میزان تفاوت فرهنگی را کاهش دهید.

دقت داشته باشید، در صورتی که فریلنسر متوجه کاری که از او می‌خواهید انجام دهد، شده باشد، هیچ اشکالی ندارد که کارهایش را به شیوه و سبک و سیاق خود پش ببرد. تعیین چارچوب برای نحوه انجام کار باعث از بین رفتن خلاقیت افراد می‌شود. به عنوان یک کارفرما شما باید قوانین و اطلاعات لازم را به فرد داده و بعد از استخدام فریلنسر مناسب برای انجام کارهایتان، به او اعتماد کنید و اجازه دهید به شیوه خود کارها را انجام دهد.

یکی از نشانه‌هایی که می‌توانید متوجه شوید که فریلنسر برای کار شما مناسب نیست، به عویق انداختن کارها و گذاشتن انجام کار برای آخرین دقایق پایانی زمان تحویل پروژه است. در چنین شرایطی اگر به مراتب دیدید که فرد کارهایش را به تعویق میاندازد و باعث اختلال  در کار دیگران می‌شود، این نشان می‌دهد که شما در انتخاب فریلنسر مناسب موفق نبوده اید.

فریلنسر مورد نظر خود را انتخاب کنید!

فریلنسر مورد نظر خود را انتخاب کنید!

وب سایت‌های بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید با سر زدن به آن‌ها با فریلنسرهای مختلف آشنا شوید، یکی از بهترین وب سایت‌ها در زمینه استخدام فریلنسر و ایجاد پروژه، وب سایت پارس فریلنسر است. مزیتی که این وب سایت نسبت به سایر سایت‌های مشابه دارد، اعطای نشان مهارت به فریلنسر با انجام آزمون تخصص است. طی این آزمون‌ها میزان مهارت فریلنسر مشخص شده و باعث می‌شود که کارفرما بتواند راحت‌تر فرد مورد نظرش را استخدام کند.

بسیاری از کسب و کارهای کوچک به دنبال کار با فریلنسرها برای مدت زمان طولانی مدت هستند. به همین دلیل استخدام فریلنسر مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و شما به عنوان یک کارفرما تنها نیاز به فردی ندارید که با مشتریان صحبت کرده و خودخواهانه کارهایش را انجام دهد.

اگر یک فریلنسر هستید و می‌خواهید در یک کار به صورت دوره‌ای استخدام شوید، در مرحله اول باید یک شنونده بسیار خوب باشید، به خوبی متوجه حرف کارفرما شده و توانایی برقراری ارتباط با دیگران را داشته باشید. در غیر این صورت اگر نتوانید خوب بشنوید یا دقت کنید، باید وقت بسیار زیادی را برای ویرایش کارهایتان صرف کنید که نه تنها خستگی شما بلکه نارضایتی کارفرما را نیز به دنبال دارد.

در صورتی که فریلنسر را به صورت غیر حضوری استخدام کرده‌اید و از طریق، چت، ایمیل یا پیامک و تماس تلفنی و تصویری باهم در ارتباط هستید، باید فریلنسر را در جریان تغییرات و کارها و روند انجام پروژه قرار دهید. هیچ کس دوست ندارد در کارش دوباره کاری داشته باشد، بنابراین دقت داشته باشید که حتما فریلنسر را پیش از استخدام درباره کار خود تفهیم کرده و دقیق مشخص کنید که چه چیزی می‌خواهید. علاوه بر این حقوق و مزایای او را نیز مشخص کنید و دقت داشته باشید که در حق کسی اجحاف نکرده باشید.

یکی از کارهایی که برای سنجش مهارت و توانایی فریلنسر، پیش از استخدام او می‌توانید انجام دهید این است که ابتدا در قالب یک پروژه کوچک با او همکاری کنید و بعد از پرداخت دستمزد و نشان دادن کیفیت کار و جلب اعتماد دو طرفه به او پیشنهاد کار بهتری بدهید.

با خواندن این مطلب اولین فریلنسر خود را استخدام کنید!

بهرحال استخدام و انتخاب فریلنسر مناسب می‌تواند کاری بسیار سخت یا آسان باشد و همه چیز به ذکاوت و تیزهوشی یک کارفرما و اندکی شانس در پیدا کردن فریلنسرمناسب بستگی دارد. بهتر است ذهن خود را استرس و فشار دور کرده و با آرامش خیال برای استخدام فریلنسر مناسب خود آماده شوید. حتی می‌توانید نکات لازم درباره استخدام اولین فریلنسر خود را خوانده و با اطمینان بیشتری جلو بروید. شماهم اگر تجربه کار با فریلنسرها را داشته‌اید یا نکاتی در این باره می‌دانید می‌توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا