دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
کارآفرینیراهنما

سؤالات مهم در جلسه مصاحبه با فریلنسر

سؤالات مهم در جلسه مصاحبه با فریلنسر را می دانید؟ اگر کارفرما هستید باید بدانید معمولاً پیدا کردن کارمند نامناسب برای شرکت یا فریلنسر نابلد برای برون‌سپاری پروژه‌ها کار ساده‌ای است اما جدا کردن فریلنسرهای عالی از بین فریلنسرهای خوب و درنهایت انتخاب بهترینشان برای برون‌سپاری و تکمیل پروژه به‌دقت بیشتری نیاز دارد.

وقتی می‌خواهید پیمانکاری مستقل (فریلنسر) به کار بگیرید مرحله مصاحبه مهم‌ترین قدم در فرآیند استخدام است. پیشنهادی که از طرف پیمانکار ارائه می‌شود باید موضوعات اساسی را روشن کند: معرفی مختصر خود، تجربه کاری مرتبط با حوزه‌ی تخصصی پروژه شما و توضیح مختصری در مورد رویکردشان در انجام پروژه‌ای که قرار است به آن‌ها محول شود.

با همه این توضیحات جلسه مصاحبه باعث می‌شود این مقدمات، شکلی کاربردی به خود بگیرند. جلسه مصاحبه فرصتی برای هردوی شماست تا بی‌پرده سخن بگویید و ببینید چقدر خوب می‌توانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. همان‌طور که از چیزهایی که دیگران می‌گویند می‌توان اطلاعات به دست آورد؛ از نحوه‌ی سخن گفتنشان هم می‌توان چیزهایی آموخت.

اینجا به معرفی سؤالات مهم (9 سؤال برتر) در جلسه مصاحبه  از ماهیت پروژه گرفته تا تجربه فریلنسر و عادت‌های کاری او پرداخته‌ایم؛ شاید برایتان جذاب باشند و تمایل داشته باشید از این سؤالات مهم در جلسه مصاحبه بعدی استفاده کنید.

جلسه مصاحبه با فریلنسر

پروژه

 1. سؤال: آیا توانایی تکمیل پروژه را در مدت‌زمان در نظر گرفته‌شده دارید؟

اگر برای انجام پروژه وقت زیادی ندارید لازم است بدانید فریلنسر امکان تکمیل پروژه در این مدت‌زمان محدود را دارد یا نه. اغلب فریلنسرها معمولاً چند پروژه را به‌طور هم‌زمان انجام می‌دهند. این شرایط به این معنی نیست که برای انجام پروژه شما مناسب نیستند بلکه یعنی باید بتوانند پروژه شما را در کنار پروژه‌های دیگر طوری به انجام برسانند که باهم تداخل نداشته باشند.

 • موارد مهمی که باید در خلال صحبت‌هایشان متوجه شوید: مهارت‌های مدیریت پروژه. آیا مطمئن‌اند که می‌توانند فازهای پروژه شما را به انجام برسانند؟ چگونه برای انجام چندین پروژه برنامه‌ریزی می‌کنند تا بتوانند همه را با موفقیت به انجام برسانند؟
 • پرسش تکمیلی: «آیا فکر می‌کنید انجام پروژه در این مدت کوتاه امکان‌پذیر است؟» فریلنسری که باتجربه باشد می‌داند مدت‌زمانی که مقرر کرده‌اید کافی است یا اینکه بدون در نظر گرفتن مراحل کلیدی انجام پروژه این زمان را برای تحویل پروژه مشخص کرده‌اید. فریلنسرهای حرفه‌ای می‌دانند «فرجه کافی» برای چالش‌هایی که ممکن است حین انجام پروژه با آن‌ها مواجه شوند در نظر گرفته‌اید یا نه.
 1. سؤال: اگر بخواهید سه مهارت اصلی موردنیاز برای انجام این پروژه را بیان کنید به کدام موارد اشاره می‌کنید؟

اگر موقعیت شغلی را به‌درستی و با جزییات کافی ارسال کرده باشید و آن‌ها هم پیشنهادی جامع داده باشند این مهارت‌های اساسی از قبل مشخص‌شده‌اند.

 • موارد مهمی که باید در خلال صحبت‌هایشان متوجه شوید: درک کافی. آیا واقعاً درک کافی از پروژه شما دارند؟ مهارت‌های اساسی ضرورتاً مهارت‌های فنی نیستند و ممکن است فریلنسری که با او مصاحبه می‌کنید مهارت‌هایی را برایتان بازگو کند که در توضیحات پروژه یا پیشنهادی که داده‌اند به آن‌ها اشاره نکرده باشند. اگرچه پاسخ آن‌ها باید نشان دهد درک کافی از ماهیت پروژه شما دارند و می‌دانند حین انجام پروژه ممکن است با چه مسائلی مواجه شوند.
 • پرسش تکمیلی: «بین سه مهارتی که به آن‌ها اشاره‌کرده‌اید فکر می‌کنید در کدام‌یک بیش از همه تبحر دارید و در کدام‌یک ضعیف هستید؟»

تجربه

 1. سؤال: می‌توانم نمونه کارهایتان را ببینم؟

فریلنسرهای حرفه‌ای می‌توانند نمونه کارهایشان را به شما نشان دهند و یا در مورد پروژه‌هایی که روی آن‌ها کارکرده‌اند توضیح دهند. بر اساس شیوه‌ای که خود را معرفی کنند در موردشان قضاوت کنید: ماهیت برخی کارها به‌گونه‌ای است که نمی‌توان به‌طور عمومی یا به‌سادگی آن‌ها را در اختیار دیگران قرار داد. به‌عنوان‌مثال ممکن است کسی سال‌های سال تجربه داشته باشد اما به دلیل اینکه به‌تازگی شروع به آزادکاری کرده نمونه کارهای زیادی نداشته باشد.

 • موارد مهمی که باید در خلال صحبت‌هایشان متوجه شوید: کیفیت. آیا کارهایی که انجام داده‌اند مشخص می‌کند چقدر تخصص دارند و آن‌قدر که شما می‌خواهید به جزییات توجه می‌کنند؟
 • پرسش تکمیلی: «شیوه‌ی کارتان در پروژه‌ای که قبلاً انجام داده‌اید چه بوده؟» این سؤال باعث می‌شود بیشتر در مورد نحوه همکاری آن‌ها با دیگران اطلاعات کسب کنید و بدانید کارفرما چه نیازهایی داشته، چه چالش‌هایی در انجام پروژه‌های قبلی وجود داشته و محدوده انتظاراتی که برآورده کرده‌اند چقدر بوده است؟
 1. سؤال: در مورد یکی از پروژه‌هایی که اخیراً انجام داده‌اید و فکر می‌کنید در آن سنگ تمام گذاشته‌اید توضیح دهید. دقیقاً چه چیزی باعث شد این‌قدر خوب کار را به انجام برسانید؟

هر کس در موقعیت خاصی رشد می‌کند. پرسیدن این سؤال باعث می‌شود بدانید چه ویژگی‌هایی در پروژه‌ی اخیر وجود داشته که منجر به پیشرفت آن‌ها شده و شما چه اقدامی می‌توانید انجام دهید تا همان شرایط را مهیا کنید.

 • موارد مهمی که باید در خلال صحبت‌هایشان متوجه شوید: سبک‌کاری. آیا می‌توانند به‌طور مستقل کار کنند؟ آیا در اولویت‌بندی مهارت دارند؟ ببینید الگوهای کاری ترجیحی آن‌ها چگونه می‌توانند در پیشبرد پروژه کمک کنند؟
 • پرسش تکمیلی: «در همان پروژه‌ای که در موردش صحبت کردیم، فکر می‌کنید چه چیز دیگری می‌توانست روند انجام پروژه را بهتر کند؟» همان‌طور که در بالا اشاره کردیم سعی کنید در خلال صحبت‌هایشان متوجه عادت‌های کاری آن‌ها شوید.
 1. سؤال: کارفرماهای قبلی چه بازخوردی به شما داده‌اند؟

فریلنسرهای بسیاری، مثل کسانی که در سایت پارس فریلنسر کار می‌کنند، از طرف کارفرماها نظرات و بازخوردهایی می‌گیرند که می‌توانند با شما به اشتراک بگذارند.

 • موارد مهمی که باید در خلال صحبت‌هایشان متوجه شوید: ویژگی‌های خوب برجسته. آیا فریلنسر کار را باکیفیت انجام می‌دهد؟ آیا به‌طور مؤثر ارتباط برقرار می‌کند؟ آیا تابه‌حال مشکلی در انجام پروژه‌ها پیش‌آمده است؟ روابط کاری هرگز بدون مشکل نیستند اما خیالتان راحت باشد چون هر مشکلی با توجه به شرایط خاصی پیش می‌آید یا اینکه به شیوه‌ای حل می‌شوند.
 • پرسش تکمیلی: «مهم‌ترین نقاط ضعف و قوت شما چیست؟» یا «در پروژه‌های قبلی چه‌کارهایی درست پیش رفت و چه مشکلاتی به وجود آمد؟» این سؤال ساده موقعیتی برای فریلنسرها فراهم می‌کند که بتوانند رک و پوست‌کنده آن‌طور که مایل‌اند حرف‌هایشان را بزنند و درعین‌حال ثابت کنند برای انجام پروژه شما مناسب هستند یا نه. همچنین می‌توانید از آن‌ها تقاضا کنید فهرستی از کسانی را تهیه کنند که قبلاً برای آن‌ها کارکرده‌اند تا بتوانید استعلام بگیرید.

شیوه‌ی مدیریت کار

 1. سؤال: آیا وقت کافی برای پذیرفتن کار بیشتر دارید؟

این‌طور نیست که همه فریلنسرها به‌طور تمام‌وقت بتوانند در دسترس باشند و اگر تاکنون در این مورد با فریلنسر منتخب صحبت نکرده‌اید وقت آن فرارسیده تا بدانید چقدر در دسترس هستند. افراد زیادی هستند که علاوه بر شغل اصلی خود کسب‌وکارهای فریلنسری موفقی دارند پس خیالتان راحت باشد چون انتظاراتتان برآورده خواهد شد.

 • موارد مهمی که باید در خلال صحبت‌هایشان متوجه شوید: مدیریت زمان. مطمئن شوید می‌توانند سر موعد مقرر پروژه را تحویل دهند و بر اساس زمان مقررشده می‌توانند با شما در ارتباط باشند.
 • سؤال تکمیلی: «در چه کشوری زندگی می‌کنید؟» کار باکسانی که در کشور دیگری زندگی می‌کنند و ازنظر زمانی با شما تفاوت دارند مزایایی دارد که البته تأثیر خیلی زیادی ندارد اما پرسیدن این سؤال کمک می‌کند انتظارات واقع‌گرایانه‌ای داشته باشید. با دانستن تفاوت منطقه‌ی زمانی می‌توانید بفهمید هردوی شما در چه ساعت‌هایی می‌توانید به‌طور آنلاین با یکدیگر ارتباط برقرار کنید؟
 1. سؤال: اگر این پروژه را به شما بسپارم در اولین روز چه‌کاری می‌کنید؟

این سؤال بیشتر در مورد رویکردی است که نسبت به انجام پروژه دارند و اینکه چگونه کار را اولویت‌بندی می‌کنند و خیلی روی وظایف خاص متمرکز نیست.

 • موارد مهمی که باید در خلال صحبت‌هایشان متوجه شوید: سازمان‌دهی کارها و پایداری در انجام آن‌ها. پاسخی که فریلنسر به این سؤال می‌دهد باید انعکاس‌دهنده بحث قبلی شما در مورد مهارت‌های مدیریتی پروژه، درک کامل از پروژه‌ای که شما قرار است برون‌سپاری کنید و توانایی آن‌ها در اولویت‌بندی کارها باشد.
 • سؤال تکمیلی: «با توجه به اطلاعاتی که در مورد پروژه دارید، فکر می‌کنید ممکن است حین انجام پروژه به چه مشکلاتی برخورد کنیم و راه‌حلتان برای غلبه بر این مشکلات چیست؟»
 1. فکر می‌کنید رمز موفقیت در انجام کارهای غیرحضوری چیست؟

هرکسی، به‌خصوص اگر به‌صورت غیرحضوری کار کند، به شیوه‌ی خودش کارها را انجام می‌دهد. مطمئن شوید اولویت‌هایتان با یکدیگر همخوانی دارند یا نه.

 • موارد مهمی که باید در خلال صحبت‌هایشان متوجه شوید: سبک برقراری ارتباط. آیا از پاسخی که می‌دهند می‌توان دریافت نسبت به انجام دورکاری شناخت کافی دارند؟ مثلاً همکاری، ارتباط مؤثر و مسئولیت‌پذیری در ارتباط فریلنسر- کارفرما بسیار حیاتی است. فریلنسر منتخب چگونه می‌تواند این چالش‌ها را پشت سر بگذارد؟
 • سؤال تکمیلی: «از چه ابزاری برای مدیریت کارهایتان استفاده می‌کنید؟» ابزارهای متفاوتی برای انجام کار وجود دارند و شما از فریلنسرتان می‌خواهید تعیین کند چه ابزاری برای انجام کار شما مؤثر است تا آن را در دسترس شما قرار دهد.
 1. سؤال: چه سؤالی در مورد پروژه یا سازمان تجاری ما دارید؟

شیوه‌ی استاندارد پایان دادن به مصاحبه این‌گونه است که به پیمانکار فرصت پرسیدن سؤالاتی را بدهید که شاید شما به ذهنتان نرسیده باشد.

 • موارد مهمی که باید در خلال صحبت‌هایشان متوجه شوید: اگر نیازهایتان را به‌طور کامل بیان کرده باشید یا پروژه‌تان خیلی پیچیده نباشد احتمالاً سؤال خاصی نداشته باشند. حتی اگر سؤالی داشته باشند در مورد شرکتتان یا مراحل بعدی در فرآیند انتخاب فریلنسر است که نشان‌دهنده علاقه آن‌ها به پروژه شما است.

آخرین توصیه: چنانچه پروژه بزرگی دارید، سعی کنید مصاحبه را به‌صورت ویدئویی و با استفاده از ابزاری مثل گوگل هنگ اوتس (Google Hangouts) انجام دهید. اگرچه استفاده از این سؤالات مهم در جلسه مصاحبه می‌تواند به شما کمک کند این جلسه را بابیان جزییات بیشتر پیش ببرید اما انجام این کار به‌صورت ویدئویی باعث می‌شود راحت‌تر با کارجو ارتباط برقرار کنید و به‌طورکلی بفهمید کار با این شخص به چه شکلی خواهد بود.

 

آیا برای شروع آماده‌اید؟ پس یک فرصت شغلی عالی ایجاد کنید تا توجه فریلنسرهایی که مهارت‌های مدنظر شما را دارند جذب کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا