دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
بازاریابی و فروش

ویدئوی تبلیغاتی چیست و چگونه ساخته می‌شود؟/ بخش دوم

در بخش اول این مقاله به تعریف اینکه ویدئوی تبلیغاتی چیست پرداختیم و انواع این ویدئوها را معرفی کردیم. همچنین گفتیم که چرا ویدئوهای تبلیغاتی برای کسب‌وکار شما مهم هستند و چگونه می‌توانید میزان اثربخشی آنها را چندین برابر کنید.

در این مقاله قصد داریم شما را با مراحل گام به گام طراحی و ساخت یک ویدئوی تبلیغی آشنا کنیم.

مراحل ساخت ویدئوی تبلیغاتی چیست ؟ 12 گام اصلی

به طور کلی 12 مرحلۀ مهم وجود دارد که شما در زمان ساخت یک ویدئوی تبلیغاتی باید روی آنها تمرکز کنید. برای انجام دادن بعضی از این مراحل نیاز به استخدام فریلنسرها برای پروژۀ خود خواهید داشت. از این طریق می‌توانید تا حدود زیادی در هزینه‌های ساخت این ویدئوها صرفه‌جویی کنید. مراحل ساخت یک ویدئوی تبلیغی خوب و حرفه‌ای عبارت است از:

1. هدف خود را مشخص کنید.

زمانی که هدف شما از ساخت ویدئو مشخص باشد، می‌توانید در پایان کار به راحتی KPI ها یا شاخص‌های کلیدی عملکرد را بسنجید. از این طریق است که خواهید فهمید ویدئوی شما موفق بوده است یا خیر. اهداف شما باید دارای این 5 ویژگی باشند:

 • معقول و معنادار
 • قابل اندازه گیری
 • قابل دستیابی
 • مرتبط و مبتنی بر نتایج
 • دارای محدودیت زمانی

2. بازار هدف خود را تعیین کنید.

شما باید از همان ابتدا بدانید که بازار هدف ویدئوی تبلیغی شما چه کسانی هستند. به عبارت بهتر، چه کسانی قرار است تبلیغ شما را ببینند. بازار هدف شما افرادی هستند که بیشترین سود را به شما می‌رسانند و قرار است محصول یا خدمت شما را خریداری کنند.

هنگام تعیین بازار هدف، به این موارد دربارۀ مخاطبان خود توجه داشته باشید:

 • سن
 • محل زندگی
 • جنسیت
 • سطح تحصیلات
 • میزان درآمد
 • وضعیت تأهل

همچنین در زمان بررسی روانشناسانۀ جامعۀ هوف خود نیز به این متغیرها توجه کنید:

 • شخصیت
 • نگرش‌ها
 • ارزش‌ها
 • سرگرمی‌ها و علایق
 • سبک زندگی

ویدیوی تبلیغاتی چیست

با پرسیدن این سؤالات از خودتان، تصویر واضحی از مخاطبان هدفتان خواهید داشت:

 • مشتریان ما به چه چیزی نیاز دارند؟
 • آیا محصول یا خدمت ما یا سبک زندگی‌شان سازگار است؟
 • چگونه و چه زمانی قرار است از محصول یا خدمت ما استفاده کنند؟
 • چه نوع محتوایی را دوست دارند؟
 • دستاورد آنها از تماشای ویدئوی تبلیغاتی چیست ؟
 • مهم‌ترین پلتفرم یا رسانه‌ای که در آن ویدئو تماشا می‌کنند کدام است؟
 • و…

هنگامی که پاسخ تمام این سؤالات را بدانید، ویدئوی بهتری را تولید خواهید کرد. تبلیغ شما به مشتریان بالقوه کمک خواهد کرد که به آسانی به خواسته‌ها و اهدافشان برسند. در این صورت است که شما هم به اهداف کسب و کارتان خواهید رسید.

بیشتر بخوانید: تبلیغات کسب و کارها چیست و چگونه انجام می‌شود؟/ بخش اول

3. لحن آگهی خود را تعیین کنید.

رکن مهم موفقیت ویدئوی تبلیغاتی چیست ؟ ممکن است شما یک ویدئوی تبلیغاتی عالی بسازید. اما این ویدئو روی مخاطبان هدف شما هیچ تأثیر مثبتی نگذارد. جرالد زالتمن، استاد دانشگاه هاروارد، در این زمینه می‌گوید:

«95 درصد تصمیم‌گیری‌های ما برای خرید، بر اساس احساسات مثبتی است که نسبت به یک خدمت یا محصول در ضمیر ناخودآگاهمان شکل گرفته است.»

مهم‌ترین و رایج‌ترین لحن‌ها برای یک ویدئوی تبلیغاتی عبارتند از:

 • الهام بخش
 • آموزشی
 • آموزنده
 • سرگرم کننده
 • فوری
 • صمیمانه و محاوره‌ای
 • ممکن است ندانید که انتخاب چه لحنی برای تبلیغ شما مناسب‌تر است. در این صورت پیش از انتخاب لحن، این سؤالات را از خودتان بپرسید:
 • چه لحنی می‌تواند به بهترین صورت شرکت شما و اهداف آن را به مخاطبان معرفی کند؟
 • آیا در گذشته هم کمپین‌های تبلیغاتی (اعم از ویدئویی، ایمیلی، رپورتاژ و…) برگزار کرده‌اید؟ اگر چنین است، کدام کمپین شما موفق‌تر بوده است؟ برای آن کمپین از چه لحنی استفاده کرده بودید؟
 • وقتی به خدمات یا محصولاتی که قرار است در ویدئوی تبلیغ به آنها اشاره شود فکر می‌کنید، چه کلماتی به ذهنتان خطور می‌کنند؟
 • مشتریان قبلی شما از چه کلماتی برای توصیف خدمات و محصولاتتان استفاده می‌کردند؟

ویدئو مارکتینگ

4. یک فیلمنامه نویس استخدام کنید

ممکن است وسوسه شوید که برای صرفه جویی در هزینه‌ها، خودتان یک داستان برای روند ویدئو بنویسید. اما کمک گرفتن از یک فرد حرفه‌ای در این مرحله بسیار مهم است. فیلمنامه نویس‌ها می‌دانند که چگونه می‌توان مخاطب را درگیر داستان کرد و چه ساختاری برای روایت مناسب‌تر است. آنها می‌توانند تمامی این کارها را با تمرکز هم‌زمان بر روی اهداف بازاریابی شما انجام دهند.

بنابراین اگر بخواهید بدانید که نقش اول تهیه و تولید ویدئوی تبلیغاتی چیست و به چه کسی تعلق می‌گیرد؟ باید بدانید که جواب ما فیلمنامه نویس است. فیلمنامه نویس کارهایی مثل خلق شخصیت، دیالوگ نویسی و نوشتن یک طرح جذاب برای تبلیغ را انجام می‌دهد. همچنین در متن آنها دستورالعمل‌هایی نیز برای جهت صحنه، زاویۀ دوربین‌ها، میزان نور و… نیز وجود دارد.

فیلمنامه‌ای که برای یک ویدئوی 1 الی 2 دقیقه‌ای نوشته می‌شود باید گویا و مختصر باشد. چنین فیلمنامه‌ای است که می‌تواند مخاطبان شما را درگیر و آنها را وادار به تماشای ادامۀ تبلیغ بکند.

بیشتر بخوانید: تبلیغات کسب‌وکارها چیست و چگونه انجام می‌شود؟/ بخش دوم

5. استوری بورد را تکمیل کنید.

استوری بورد ترکیبی از دیدگاه‌ها، ایده‌ها، فیلمنامه و توالی ویدئوهای شماست. هدف استوری بورد این است که فیلمنامه و ایده‌های شما را به شکل بصری تبدیل کند. این کار نه تنها تضمین کنندۀ یک فیلمبرداری عالی خواهد بود، بلکه بین عناصری مثل دیالوگ‌ها، لوکیسن، شخصیت‌ها و… نیز ارتباط برقرار می‌کند. یادتان باشد که برای اجرای استوری برد خود حتماً باید از یک متخصص کمک بگیرید.

استوری برد

6. یک طراح استخدام کنید.

همان طور که گفته شد، این وظیفۀ یک طراح است که استوری برد شما را تبدیل به یک ویدئوی جذاب تبلیغاتی کند. طراحان همچنین به جنبه‌هایی مثل رنگ‌ها، سبک‌ها، حرکت‌ها و مواردی از این دست می‌پردازند تا مطمئن شوند که تمام عناصر ویدئوی شما سر جای خود قرار گرفته‌اند.

7. لیست شات را تکمیل کنید.

فهرستی که شما از عکس‌های مورد نظرتان دارید نشان می‌دهد که در هر بخش از ویدئو چه اتفاقی قرار است بیفتد. فهرست شات‌ها جزو مهم‌ترین عناصری هستند که در فرایند فیلمنامه‌نویسی استفاده خواهند شد. درواقع آنها اساس یک فیلمبرداری موفق را تشکیل می‌دهند.

8. یک انیماتور ویدئویی استخدام کنید.

اگر ویدئوی شما قرار است متحرک باشد، برای این کار باید از یک انیماتور ویدئویی کمک بگیرید. به کمک انیمیشن‌ها می‌توان هر مفهوم پیچیده و یا حتی غیرواقعی را نیز به تصویر کشید. بنابراین هرگز قدرت آنها را دست کم نگیرید. انیماتورهای حرفه‌ای می‌توانند به متمایز شدن ویدئوی تبلیغاتی شما کمک زیادی بکنند.

بیشتر بخوانید: تبلیغات کسب و کارها چیست و چگونه انجام می‌شود؟/ بخش سوم

9. از یک صداپیشه یا متخصص جلوه‌های صوتی کمک بگیرید.

شما برای اجرای بخش‌های صوتی ویدئوی خود باید از یک صداپیشه یا متخصص جلوه‌های صوتی کمک بگیرید. صداپیشۀ شما ترجیحاً باید بازیگر نیز باشد تا بتواند صدای بی نقصی را که در ذهن شما بوده است اجرا کند. متخصصان جلوه‌های صوتی نیز می‌توانند کامل‌ترین و باکیفیت‌ترین جلوه‌های صوتی را برای لحظات مختلف ویدئوی شما بسازند.

ویدئوی تبلیغاتی چیست؟

10. یک ادیتور ویدئو استخدام کنید.

آخرین مرحلۀ ساخت یک ویدئوی تبلیغاتی چیست ؟ بله. شما باید ویدئوی خود را یک ادیت نهایی و تخصصی بکنید تا برای انتشار آماده شود. ادیتورها ویدئوی شما را ویرایش و مونتاژ می‌کنند. این ادیت نهایی علاوه بر اینکه آمادۀ انتشار است، با خلاصۀ پروژۀ شما نیز مطابقت دارد.

بیشتر بخوانید: 5 نکته‌ای که هر ادیتور ویدیو باید بداند.

11. انتشار ویدئو

هنگامی که کار ساخت ویدئوی شما به پایان رسید و همان چیزی شد که می‌خواستید، وقت منتشر کردن و به اشتراک گذاشتن آن با مخاطبان هدفتان است. توجه داشته باشید که تمرکز شما باید روی منتشر کردن ویدئو در پلتفرم‌ها و رسانه‌هایی باشد که مخاطبان هدف شما بیشترین حضور فعال را در آن دارند.

12. به یک بار منتشر کردن ویدئو اکتفا نکنید.

ممکن است وسوسه شوید که به منتشر کردن ویدئو در وب سایتتان اکتفا کنید. اما این کار رویکردی اشتباه است. مهم‌ترین وظیفۀ شما بعد از انتشار ویدئوی تبلیغاتی چیست ؟ «بازنشر» آن! شما باید ویدئوی خود را در پلتفرم‌هایی مثل YouTube، Instagram، Facebook و… نیز آپلود کنید.

در زمان آپلود ویدئو در پلتفرم‌های مختلف به این نکات توجه داشته باشید:

 • عناوین ویدئو، توضیحات و سایر اجزای آن را برای موتورهای جستجو بهینه (سئو) کنید.
 • بهتر است ویدئوی تبلیغاتی شما زیرنویس نیز داشته باشد. در این صورت مخاطبان شما مجبور نخواهند بود که برای درک ویدئوی شما حتماً از صدای آن استفاده کنند.
 • اندازۀ ویدئو را باید برای هر پلتفرمی که قصد انتشار در آن را دارید بهینه کنید. زیرا اندازه‌های استاندارد برای تصاویر و ویدئوها در هر پلتفرمی متفاوت است.
 • کد درج ویدو در بلاگ یا ایمیل را نیز از پلتفرم‌هایی مثل یوتیوب دریافت کنید. شما می‌توانید این کد را در وب سایت یا بخش بلاگ و حتی ایمیل‌های بیزینس خود قرار دهید.

5 اشتباه مهلک در فرایند ساخت ویدئوی تبلیغاتی چیست ؟

همان طور که دیدید، برای ساخت یک ویدئوی خوب تبلیغاتی، کارهای زیادی باید انجام بدهید. اما موارد زیادی نیز هستند که باید از انجام دادنشان پرهیز کنید. در ادامه به 5 اشتباه مهمی اشاره می‌کنیم که نباید در زمان ساختن ویدئوی تبلیغاتی مرتکب آنها شوید.

ساخت فیلم‌های تبلیغاتی

1. تلاش برای گفتن همۀ حرف‌ها در یک ویدئوی کوتاه

ویدئوی شما باید حول یک موضوع مشخص و در راستای اهداف برندتان باشد. درواقع هدف شما از ساخت ویدئو تلاش برای افزایش میزان فروش یک محصول یا خدمت خاص است. ممکن است وسوسه شوید که در ویدئوی 2 دقیقه‌ای خود اطلاعات زیادی را بگنجانید. اما تلاش کنید که تا جای ممکن ویدئوی خود را کوتاه، مختصر و سرگرم‌کننده نگه دارید. در غیر این صورت مخاطبان شما از تماشای ویدئو سردرگم و کلافه خواهند شد.

2. تولید یک ویدئوی تبلیغاتی بدون ساخت اسکریپت

 ممکن است خیلی از ما در ارائۀ اطلاعات به دیگران عالی عمل کنیم. اما شما نباید قبل از اینکه بدانید چه چیزی را قرار است در چه زمانی بگویید یک ویدئوی تبلیغی بسازید. مطمئن شوید که فیلمنامه شما کاملاً اصولی و حرفه‌ای نوشته شده است. همچنین قبل از فیلمبرداری باید متن آن را چندین بار با صدای بلند تمرین کرده باشید.

3. نبودن CTA (دعوت به اقدام) در ویدئو

شما زمانی از ساخت یک ویدئوی تبلیغی به نتایج دلخواهتان می‌رسید که در پایان آن از مخاطب خواسته باشید که اقدامی خاص را انجام دهد. این اقدام می‌تواند رفتن به آدرس وب سایت شما، دنبال کردن شما در شبکه‌های اجتماعی، فشردن دکمۀ خرید و… باشد. CTA شما باید ساده، حرفه‌ای و دوستانه باشد. مخاطب با شنیدن آن نباید احساس کند که شما او را مجبور به انجام کاری می‌کنید یا قرار است یک کار خیلی سخت انجام دهد.

کال تو اکشن

4. به اشتراک نگذاشتن ویدئو در چندین پلتفرم

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، شما برای به حداکثر رساندن بازدهی ویدئوی خود باید آن را در چندین پلتفرم منتشر کنید. شما با این کار می‌توانید به گروه بیشتری از مخاطبان هدف خود دسترسی داشته باشید.

5. نساختن ویدئوهای سازگار با موبایل

استفاده از تلفن‌های همراه در هر سال 100 درصد افزایش می‌یابد! بنابراین بسیار مهم است که مخاطبان بتوانند به خوبی ویدئوی شما را در گوشی‌های موبایلشان هم ببینند. در نتیجۀ این کار میزان تعامل آنها با ویدئوی شما بیشتر خواهد شد.

 • به احتمال زیاد قرار است به ویدئوهایتان زیرنویس یا بخش‌های متنی هم اضافه کنید. در این صورت مطمئن شوید که این متن‌ها در صفحات نسبتاً کوچک موبایل‌ها هم به خوبی قابل نمایش است.
 • همچنین مطمئن شوید که حجم ویدوهای شما به قدری زیاد نیست که بارگذاری آن را کند کند.
 • آیا ویدئوی شما بدون صدا هم گویاست؟ ویدئوی خود را طوری بسازید که این ویژگی را داشته باشد. در بعضی از پلتفرم‌های اجتماعی، مثل فیسبوک، 85 درصد ویدئوها بدون صدا تماشا می‌شوند.

چگونه آگهی تبلیغاتی بسازیم؟

سخن پایانی

ویدئوها جذاب‌تر، محبوب‌تر و اثرگذارتر از انواع دیگر محتواها هستند. براساس آمار، محتواهای ویدئویی نرخ تبدیل را تا 86 درصد بهبود می‌بخشند و 1200 درصد بیشتر از محتواهای متنی و تصویری به اشتراک گذاشته می‌شوند.

ممکن است فرایند ساخت یک ویدئوی تبلیغاتی برای شما پیچیده و دلهره‌آور به نظر برسد. در حالی که می‌توانید آن را با بودجه‌ای معقول و طی چند مرحله با کمک متخصصان بسازید. همکاری با فریلنسرها راهی کم‌هزینه و منطقی برای ساخت یک ویدئوی تبلیغاتی با بودجۀ مناسب است.

به نظر شما وجوه تمایز و موفقیت یک ویدئوی تبلیغاتی چیست ؟ چیزی که می‌تواند یک ویدئوی تبلیغی را به موفقیت برساند، داشتن درک درست از عناصر کلیدی سازندۀ آن است. شما باید بدانید که:

 • چرا می‌خواهید این ویدئو را بسازید؟
 • بازار هدف شما چه کسانی هستند؟
 • کدام سبک از ویدئوها با اهداف شما سازگارتر هستند؟
 • چه حال و هوا و لحنی برای ویدئوی شما مناسب‌تر است؟

درک این مؤلفه‌ها به شما کمک می‌کند تا از همان ابتدا به صورت متمرکز روی خواسته‌های خود کار کنید. در نتیجه با صرف زمان و بودجۀ کمتری ویدئویتان را خواهید ساخت.

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا