دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
کارآفرینیآموزش

بهترین ابزارهای توسعه نرم افزاری چابک

 آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چطور مدیران پروژه کلیه اجزای آن را با هم هماهنگ می‌کنند؟ آیا تا به حال نام توسعه نرم افزاری چابک یا اصلا پروژه چابک (Agile) را شنیده‌اید؟ می‌دانید که استفاده از ابزارهای مدیریت چابک چقدر می‌تواند به پیشبرد و سرعت بخشیدن کارهای شما کمک کند؟

شاید در ابتدا شنیدن نام توسعه نرم افزاری چابک برای‌تان بسیار عجیب باشد یا اصلا تا به حال نام آن را نشنیده باشید اما اگر از آن دسته افرادی هستید که به پیشرفت سریع پروژه‌هایتان علاقه دارد بهتر است بیشتر با این اصطلاح آشنا شوید. همه می‌دانیم که موفقیت یک پروژه بسته به کار گروهی دارد و هر عضو کوچکی نقش بزرگی ایجاد می‌کند و در صورت عدم همکاری صحیح پروژه با شکست رو به رو خواهد شد. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که مدیران پروژه باید به آن دقت داشته باشند، شناخت ابزار لازم برای هماهنگی بین کارهایشان است. این دقیقا مثل زمانی است که شما دفترچه برنامه ریزی داشته و بر اساس آن بدانید که دقیقا چه کاری را باید انجام دهید. در این مطلب از وبلاگ پارس فریلنسر به سراغ معرفی ابزارهایی رفتیم که برای توسعه نرم افزاری چابک مناسب است و کمک می‌کند که به عنوان یک کارفرمای خوب هماهنگی لازم را بین اعضای تیم خود برگزار کنید. اما قبل از شروع باید تعریف توسعه نرم افزاری چابک را درک کرده تا بدانید اصلا چرا نیاز به چنین ابزاری دارید.

توسعه نرم افزاری چابک یا Agile چیست؟

توسعه نرم افزاری چابک یا Agile چیست؟

همه می‌دانیم که با نزدیک شدن به موعد تحویل پروژه، اوضاع می‌توانید چقدر آشفته شده و باعث افزایش استرس و عدم کنترل کارها شود. برای این که بتوانید پروژه‌های خود را بدون نقص و بی برنامگی پیش ببرید و همه چیز را در زمان تعیین شده انجام دهید شما نیاز به یک نرم افزار مدیریت زمان خواهید داشت.

در ابتدا متد چابک در زمینه مهندسی بسیار محبوبیت داشت. اما سوال اصلی این است که متد چابک چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که متد چابک یا Agile در واقع روشی است که از یک رویکرد تکرار شونده استفاده می‌کند و در فواصل زمانی مختلف اجزایی از پروژه را که به اتمام رسیده باشد، تولید می‌کند.

با این که متد چابک در ابتدا برای توسعه نرم افزاری طراحی شد اما در طول زمان نشان داد که این روش برای مدیریت پروژه‌های مختلف نیز مفید است و می‌تواند به مدیران کسب و کار کمک کند تا اهداف ارزشمند خود را عملی کنند.

متد چابک یک روش تکرار مدیریتی است که برای همکاری، هماهنگی و مدیریت پروژه‌ها در حین فرآیند و تحویل به موقع محصول استفاده می‌شود. طبق اعلام سازمان مدیریت پروژه بیش از ۷۰ درصد سازمان‌ها از متد چابک برای موفقیت خود استفاده می‌کنند. علاوه بر این  بیش از یک چهارم شرکت‌های تولید کننده نیز از این روش به عنوان راهی برای انجام به موقع کارها استفاده می‌کنند. استفاده از این روش مزایای بیشماری دارد از جمله این که :

 

۱. باعث تعامل بیشتر بین اعضای تیم و ذینفعان می‌شود.

۲. باعث افزایش بیشتر رضایت مشتریان خواهد شد.

۳. احتمال شکست پروژه را کاهش خواهد داد.

۴. باعث همکاری بیشتر می‌شود.

۵. باعث کاهش زمان هدر رفته برای انجام کارهای بیهوده خواهد شد.

۶. بازخورد سریعی از کارها خواهید داشت.

۷. مدیریت کارهای بسیار ساده و آسان‌تر می‌شود.

۸. با تغییرات بهتر سازگار می‌شوید.

در واقع بهتر است بدانید که برنامه‌های توسعه نرم افزاری چابک چیزی بیش از مدیریت لیست انجام کارها است. در این روش برنامه ریزی منابع، برآورد پروژه، نقاط عطف، پیگیری وظایف از ابتدا تا انتهای کار بررسی خواهد شد. نرم افزار مدیریت وظیفه ، باعث می‌شود که تیم های کارآیی بیشتری داشته و در نتیجه بتوانند به تولید بیشتری برسند.

 بهترین نرم افزارهای توسعه چابک

نرم افزارهای بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند به شما در مدیریت پروژه کمک کند، از ساده‌ترین نمونه‌های این نرم افزار یا وب سایت‌های آنلاین می‌توان به Trello یا ترلو اشاره کرد که به نوعی سایتی برای برنامه ریزی کارها و نشان دادن جدول کاری است. اما نرم افزار و وب سایت‌هایی که ما در این قسمت به شما معرفی می‌کنیم چیزی بسیار گسترده‌تر از ترلو خواهد بود.

۱.پروف هاب ProofHub

توسعه نرم افزاری چابک یا Agile چیست؟

ProofHub یک وب سایت و ابزاری برای مدیریت کارها است که بسیاری از شرکت‌ها، استارت آپ‌ها و موسسه‌ها برای انجام پروژه‌های خود و همکاری با مشتریان از آن استفاده می‌کنند. این پلتفرم سیستمی را فراهم می‌کند که در آن تیم‌ها می‌توانند پروژه‌ها، وظایف و اسناد مربوط به کار با یکدیگر به اشتراک بگذارند. برخی از ویژگی‌های مهمی که این وب سایت در اختیار کاربران قرار می‌دهد عبارت است از، روش کامل شفاف و ساده در انجام وظایف،  قابلیت برجسته کردن کارهای مهم و تعیین اعلان برای ان‌ها، اضافه کردن بر آوردن زمانی، تنظیم شروع تاریخ و پایان پروژه، نشان دادن تکرار در کارها، نشان دادن وظایف هر شخص به صورت لیست خصوصی و نمایش روند انجام پروژه، شما با استفاده از این وب سایت به راحتی می‌توانید کارها را مدیریت کرده و به صورت نمودارهای گرافیکی از روند کار باخبر شوید.

در صورتی که بخواهید از نسخه پیشرفته این وب سایت استفاده کنید، باید ماهانه ۸۹ دلار پرداخت کنید. البته می‌توانید از نسخه آزمایشی این وب سایت که به صورت دوره رایگان سی روزه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد استفاده کنید و در صورت رضایت از این وب سایت  هزینه نسخه پیشرفته را پرداخت کنید.

۲. Teamwork

این نرم افزار نمونه‌ای دیگر از ابزارهای مدیریت پروژه برای کارمندان، مدیران و مشتریان است که بتوانند به راحتی با یکدیگر همکاری داشته باشند. در ایران نرم افزار تیم ورک یکی از محبوب‌ترین نمونه‌های نرم افزار توسعه چابک است، با استفاده از این نرم افزار شما می‌توانید به کامپیوتر سایر کاربران وصل شده و به راحتی لیست کارها، شرح وظایف و آخرین تغییرات با هماهنگی خود شخص انجام دهید.

این نرم افزار هم یک دوره رایگان سی روزه در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد و در صورت رضایت می‌توانید با حداکثر ۵ کاربر از نسخه رایگان به صورت دائمی استفاده کنید. در صورتی که بخواهید تعداد بیشتری از اعضای تیم را باهم هماهنگ کنید، لازم است هزینه نسخه حرفه‌ای که ۹ دلار در ماه است را پرداخت کنید.

برای درک بهتر نحوه کار با نرم افزار تیم ورک تصور کنید که اعضای گروه شما همه فریلنسر هستند و در محل کار حضور ندارند و شما نیاز به اعلان یک ضرب العجل فوری دارید، با استفاده از این نرم افزار به راحتی می‌توانید اعلان‌ها و اخرین تغییرات را به سایرین رسانده و از میزان پیشرفت کار باخبر شوید.

بهترین نرم افزارهای رفع اشکال در مدیریت پروژه

گاهی در روند انجام پروژه ممکن است مشکلات سیستمی یا برنامه ریزی به وجود بیاید بنابراین نیاز به استفاده از نرم افزارهایی است که بتوان این مشکلات را رفع کرد.

 

 ۳. Airbrake

این نرم افزار توانایی بسیار زیادی در مدیریت شرایط بحرانی و رفع مشکل پروژه‌ها را دارد. می‌توانید با استفاده از امکانات آن مانند مدیریت پس زمینه، فیلتر، مدیریت خطا، گزارش اشکال و مدیریت نیروی کار از پس بحران‌های موجود بر بیایید. این نرم افزار به شرکت‌های کمک می‌کند که به سرعت اشکالات و خطاها را ردیابی کرده و برای رفع آن نیز راه حل‌هایی ارائه می‌دهد. اگر بهتر بخواهیم این نرم افزار توسعه چابک را برای شما معرفی کنیم، کافی است بگوییم که Airbrake مثل اورژانس کاری شما خواهد بود.

 استفاده از این نرم افزار به مدت ۱۴ روز رایگان بوده و در صورت رضایت از کار با آن می‌توانید هزینه ۵۹ دلار در ماه برای استفاده از نسخه حرفه‌ای را بپردازید.

 ۴. Backlog

Backlog یک نرم افزار برای ردیابی و رفع اشکال آنلاین کارهای تیمی است. اگر قصد استفاده از این نرم افزار را برای انجام کارهایتان دارید همه افراد گروه موظف هستند روزانه یا ساعتی لیست عملکرد خود را در نرم افزار وارد کنند. به این ترتیب می‌توانید سابقه کار، روند پیشرفت کارها، اشکالات کار، نمودار کاری هر فرد و سایر کارهای فرعی را مشاهده کنند. علاوه بر این همه موارد گفته شده به صورت نمودار نشان داده خواهند شد و شما و اعضای تیم‌تان می‌توانید از طریق اپلیکیشن اندروید یا ios این نرم افزار به صورت مداوم در ارتباط باشید.

شما می‌توانید با پرداخت هزینه ۱۲۰۰ دلار به صورت سالانه از کلیه امکانات این نرم افزار بهرمند شوید.

  نرم افزارهای زمانبندی

 نرم افزارهای زمانبندی

یکی دیگر از محبوب‌ترین ابزارهای توسعه نرم افزار چابک، نرم افزارهایی هستند که مربوط به زمانبدی و پیگیری زمانی کارها هستند. زمان در اغلب پروژه‌های اهمیت بسیار زیادی دارد. هر چه شما در مدیریت زمان موفق‌تر باشید به همان اندازه، هزینه و وقت کمتری هدر می‌دهید. از جمله محبوب‌ترین ابزارهای توسعه نرم افزار چابک که مربوط به زمان است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 ۵. Myhours

با استفاده از این نرم افزار از طریق تلفن همراه یا نسخه وب سایتی که طراحی شده است، در هر زمان با مشتریان خود ارتباط داشته باشید و روی پروژه‌ها و کارها تمرکز کنید. استفاده از این نرم افزار به قدری آسان است که توانسته تبدیل به یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای مدیریت زمان شود. با استفاده Myhours می‌توانید به راحتی و به تعداد نامحدود مشتری، پروژه و کار را هماهنگ کنید. علاوه بر این نتیجه کارها و پیشرفتی که داشته‌اید را به صورت نمودار، فایل اکسل یا پی دی اف می‌توانید دریافت کنید. فایل‌های درخواستی معمولا به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

برای استفاده از از نسخه حرفه‌ای این نرم افزار شما می‌توانید ماهانه ۶ دلار هزینه پرداخت کرده یا با پرداخت هزینه سالانه به صورت یکجا از مزایا و تخفیفات بیشتری برخوردار شوید.

۶. Clockify

یکی از ساده‌ترین و محبوب‌ترین ابزارهای ردیابی زمان Clockify است. در این نرم افزار شما به صورت جدول‌هایی می‌توانید زمان صرف شده روی پروژه را به صورت ساعتی بررسی کرده و خود را به چالش بکشید. علاوه بر این نحوه کارکرد اعضای تیم، روند تکمیل پروژه، برنامه‌ها، آخرین ویرایش‌ها و زمان شروع و پایان پروژه را وارد کنید. این نرم افزار در نسخه وب و اپلیکیشن تلفن همراه اندروید و ios نیز وجود دارد. در واقع نرم افزار Clockify  نوعی ساعت شماته دارد برای پروژه شما محسوب می‌شود که هرگز زمان را از دست ندهید.

استفاده از این نرم افزار به اعضای تعداد نامحدود کاربر نیز رایگان است.

نرم افزارهای مدیریت و برنامه ریزی پروژه

متاسفانه بیش از ۴۹ درصد از پروژه‌های IT به دلیل عدم برنامه ریزی درست عملکرد بسیار ضعیفی دارند که منجر به شکست آن‌ها می‌شود. برنامه ریزی موثر پروژه مستلزم داشتن بودجه، منابع و جدول زمانی بسیار دقیقی است. به همین دلیل اگر قصد عملی کردن برنامه توسعه نرم افزاری چابک را دارید بدون داشتن یک نرم افزار مدیریت و برنامه ریزی کاری غیر ممکن خواهد بود.

۷. VivifyScrum

یکی از نرم افزارهای مدیریت زمان که هم برای تیم‌های تازه کار و کوچک و هم سازمان‌های بزرگ کاربرد دارد VivifyScrum است. این نرم افزار به برنامه ریزی و مدیریت زمان شما کمک کرده و هماهنگی لازم بین اعضای گروه را ارتقا می‌دهد. به صورت خودکار بر روند پیشرفت کارها نظارت داشته و با ارائه توصیه و راهکارهای مدیریتی مانند یک مشاور برای شما عمل خواهد کرد.

استفاده از این برنامه رایگان بوده اما اگر نیاز به استفاده از امکانات بالاتر آن را دارید لازم است هزینه‌ای معادل ۸ دلار در ماه به ازای هر کاربر که همان حق بیمه است پرداخت کنید.

۸. actiTIME

actiTIME یک برنامه با رابط کاربری مخاطب پسند است که به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. این برنامه به راحتی برای مدیریت کارها، پیگیری زمان، ثبت اسناد و اضافه کردن نظرات برای بهبود کارها به شما کمک می‌کند. کلیه کارهایی که شما نیاز به پیگیری دارید به صورت جدول نمایش داده خواهد شد.

 مهم نیست که تیم شما چقدر بزرگ باشد، این برنامه به سادگی و تنها با استفاده از چند جدول و نمودار ساده می‌تواند در روند کار شما معجزه کند. در واقع actiTIME می‌توانید ایمیل‌های شما را یاد آوری کرده، کارها مدیریت کند صورتحساب مشتریان را اعلام کرده و زمان مورد نیاز برای انجام یک پروژه بسته به کارآیی و سابقه تیم شما را تخمین بزند.

شما می‌توانید از نسخه وب یا اپلیکیشن این برنامه انجام کارهایتان استفاده کنید. هزینه این نرم افزار بر اساس تعداد کاربران تعیین می‌شود در واقع با پرداخت ۴۰ دلار در ماه ۵ کاربر می‌توانند از این برنامه اضافه کنند.

 نرم افزارهای همکاری

همکاری، همکاری و همکاری اولین و اخرین اصل در موفقیت پروژه است. اگر همکاری وجود نداشته باشد شکست هر پروژه‌ای حتمی خواهد بود. مطمئنا اگر اصول یک کارفرمای خوب بودن را بدانید تیم شما همکاری بیشتری با هم خواهد داشت اما در این نرم افزارهایی نیز هستند که می‌توانند برای برقراری همکاری بین اعضای گروه کمک کنند.

۹. BlueJeans

BlueJeans نرم افزاری است که یک همکاری قدرتمند و کار آمد به کاربران می‌دهد. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید کنفرانس ویدیویی برگزار کرده و افراد گروه خود را از سراسر جهان یک جا جمع کنید و جلسه بگذارید. به خصوص اگر که همه افراد تیم شما فریلنسر باشند، وجود چنین نرم افزار می‌تواند باعث ایجاد همکاری بیشتر بین همه شما شود. شما می‌توانید جلسات خود را ضبط کرده یا به صورت آنلاین یادداشت برداری کنید.

هزینه استفاده از این برنامه به ازای هر جلسه در ماه حدود ۱۳ دلار است.

۱۰. Fuze Meeting

این نرم افزار به کاربران اجازه می‌دهد که اسناد خود را به صورت چند رسانه‌ای یا انیمیشن نشان دهند. ارائه روند پیشرفت کارها و توسعه نرم افزاری چابک به صورت محتوای تصویری، تاثیر بسیار خوبی بر درک متقابل افراد دارد. استفاده از این نرم افزار برای انجام جلسات خالی از لطف نیست و کمی سرگرمی هم با خود به همراه دارد پس خبری از جلسه‌های خشک و رسمی شرکتی نیست. علاوه بر این با استفاده از Fuze Meeting می‌توانید تاریخ و روز جلسات آنلاین را از طریق تقویم گوگل به همه اعضای گروه خود ارسال کنید.

شما می‌توانید از نسخه ۳۰ روزه رایگان این برنامه که به شما اجازه می‌دهد با ده کاربر جلسه برگزار کنید استفاده کرده، در صورتی که نیاز به اطلاع بیشتر درباره هزینه‌های این برنامه دارید بهتر است با شرکت Fuze Meeting تماس بگیرید.

  بهترین نرم افزار برای شما کدام است؟

 بهترین نرم افزار برای شما کدام است؟

این که درباره توسعه نرم افزاری چابک صحبت کردیم همه و همه به دلیل این بود که هر فردی در زندگی نیاز به پیشرفت دارد. اگر امروز فریلنسر هستید، وسعت دید خود را بالاتر ببرید و به این فکر کنید که روزی خودتان کارفرما شده و با استفاده از برنامه توسعه نرم افزاری چابک بتوانید بالاترین میزان بازخورد از تیم خود را داشته باشید.

حتی اگر کارفرما هستید، بهتر است روتین‌های موجود را در هم شکسته و سبکی جدید از مدیریت را در پیش بگیرید. این روزها برای موفقیت در سبک توسعه نرم افزاری چابک به چیزی بیشتر از یک تقویم رو میزی نیاز دارید. به منشی خود یاد دهید که از این برنامه‌ها برای موفقیت بیشتر کسب و کار استفاده کند. با تیم خود دوست باشید و فضای صمیمی در محیط کار داشته باشید.

برای فریلنسرها هم داشتن یک برنامه توسعه نرم افزاری چابک بسیار اهمیت دارد، زیرا همانطور که بارها به آن اشاره کردیم، یک فریلنسر خودش شرکت بزرگ است که همه کارهایش از مدیریت زمان تا بازاریابی را باید شخصا انجام دهد.

در گذر از همه این مطالب مدیریت پروژه فرایندی پیچیده است و اگر قصد انجام برنامه توسعه نرم افزاری چابک را دارید، ابتدا در این مورد مطالعه کنید و بدانید که کدام نرم افزار برای سازمان شما بهترین مورد است. زمانی که ابزار مورد نظر خود را پیدا کردید مطمئنا به مرور زمان تاثیر آن بر افزایش بهره وری خود را دریافت خواهید کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا