دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
توسعه

معرفی 10 ابزار فوق‌العاده برای وب اسکرپینگ

The best scraping tools

وب اسکرپینگ یکی از محبوب‌ترین تکنیک شرکت‌ها و افراد برای جمع‌آوری داده‌های ساختاریافته از اینترنت است. داده‌هایی مثل اطلاعات محصول، متن‌ها و تصاویر، مقایسۀ قیمت‌ها و نظرات مشتریان. از آنجایی که شرکت‌ها برای ماندن در گردونۀ رقابت به این داده‌ها نیاز دارند، استفاده از ابزارهای استخراج داده‌ها و وب اسکریپینگ به یکی از مهم‌ترین بخش‌های تجارت و حفظ مشتریان تبدیل شده است.

 در این مقاله در ابتدا با تعریف اسکرپینگ وب‌سایت‌ها و اهمیت دسترسی به دیتاها آشنا می‌شویم. در ادامه به عوامل مهمی اشاره می‌کنیم که در زمان انتخاب ابزارهای اسکرپینگ باید در نظر گرفته شوند. در بخش پایانی مقاله نیز 10 ابزار برتر برای دسترسی به دیتاها در وب اسکرپینگ را به شما معرفی خواهیم کرد.

وب اسکرپینگ (Web Scraping) چیست؟

وب اسکرپینگ به زبان ساده به فرایند جمع‌آوری مجموعه‌ای از داده‌های ساختاریافته از اینترنت به‌صورت اتوماتیک (خودکار) گفته می‌شود. این کار معمولاً با استفاده از نرم‌افزارها و ابزارهای مخصوص انجام می‌شود. شرکت‌ها از این تکنیک به عنوان راهی برای نظارت بر فرایند رقابتی خود با سایر برندها و سازمان‌ها استفاده می‌کنند. از این تکنیک فقط برای استخراج اطلاعات عمومی رایگان از اینترنت به‌صورت قانونی استفاده می‌شود. بنابراین فروش اطلاعات خصوصی افراد و سازمان‌ها از سوی اشخاص یا مشاغل دیگر، وب اسکرپینگ محسوب نمی‌شود و کاملاً غیرقانونی است.

 شرکت‌ها معمولاً با هدف اطلاع از درستی و اثربخشی تصمیمات تجاری خود و سنجش رقبا از وب اسکرپینگ به عنوان یک ابزار تجاری استفاده می‌کنند. در اسکرپینگ وب حجم زیادی از داده‌ها به دست می‌آید که اگر قرار بود استخراج آنها به‌صورت دستی انجام شود، ماه‌ها زمان نیاز داشت.

وب اسکرپینگ

علت اهمیت داده‌ها در وب اسکرپینگ چیست؟

افراد و شرکت‌ها ممکن است به دلایل مختلفی به استخراج داده‌ها به‌صورت نرم‌افزاری نیاز داشته باشند. در ادامه به مهم‌ترین دلایل استفاده از روش اسکرپینگ وب برای دسترسی به داده‌ها اشاره شده است.

صرفه‌جویی در زمان

اگر شرکت‌ها و افراد بخواهند به‌صورت دستی داده‌های مورد نیاز خود را از اینترنت استخراج کنند، باید زمان زیادی صرف انجام این کار شود. در صورتی که می‌توانند این زمان را صرف کارهای مهم‌تری برای پیشرفت خود و سازمانشان بکنند. در اسکرپینگ وب برندها و شرکت‌ها می‌توانند در کمترین زمان به داده‌های مورد نظر خود از نحوۀ عملکرد رقبا و… دسترسی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: با بهینه سازی محتوا ، ترافیک داده را به سمت خود هدایت کنید.

قیمت‌گذاری اصولی

استخراج داده‌های وب امکان دسترسی سریع تمام کسب و کارها به نحوۀ قیمت‌گذاری رقبا روی محصولات و خدماتشان را می‌دهد. از این طریق شرکت‌ها می‌توانند قیمت‌های خود را در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی خود به‌روز کنند یا تخفیف‌هایی را ارائه دهند. با رقابتی نگه داشتن قیمت‌ها، مشتریان نیز تعامل خود را با برند مورد نظر حفظ خواهند کرد.

پیگیری روند فعالیت برند

هدف شما چه راه‌اندازی یک استارتاپ باشد و چه تقویت و رشد یک کسب‌وکار قدیمی، ضروری است بدانید که مشتریان شما چه چیزی می‌خواهند. استخراج داده‌ها امکان ردیابی فعالیت برندها را فراهم می‌کند. در این صورت شما همیشه می‌دانید که مشتری شما به دنبال چه چیزی است و چه می‌خواهد.

هوش مصنوعی

دنیای هوش‌مصنوعی با سرعت بسیار زیادی در حال گسترش و تغییر است. بنابراین در چنین عصری توانایی استخراج داده‌های مورد نیاز برای ارتقای یادگیری ماشین‌ها، بخش مهمی از فعالیت‌های هر شرکت موفقی خواهد بود.

دقت

دقت استفاده از نرم‌افزارهای وب اسکرپینگ در جمع‌آوری و استخراج داده‌ها بسیار بیشتر از شیوه‌های دستی و سنتی است. این دقت بالا به شما امکان می‌دهد تا زودتر بتوانید صفحات وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی و محصولات و خدمات خود را در راستای تأمین رضایت مشتریان خود به‌روزرسانی کنید.

استخراج داده از اینترنت

در زمان انتخاب ابزارهای اسکرپینگ وب به چه عواملی باید توجه کرد؟

برای استخراج اطلاعات از وب ابزارها و نرم‌افزارهای مختلفی وجود دارد. هر کدام از این برنامه‌ها ویژگی‌ها، نقاط ضعف و نقاط قوتی دارند. به عنوان مثال تمرکز برنامه هایی مثل Scrapy بر عناصر مشارکتی است، ولی Import.io بر روی داده‌ها در مقیاس‌های مختلف متمرکز می‌شود. به‌طور کلی بهترین ابزارهای وب اسکرپینگ آنهایی هستند که نیازهای استخراج داده‌های خاص کاربران را با شیوه‌های تعاملی و کاربرپسند برآورده می‌کنند.

قبل از انتخاب ابزار برای استخراج دیتا از اینترنت، باید چند معیار مهم را بررسی کنید که در ادامه به آنها اشاره شده است.

استفادۀ آسان

اغلب ابزارهای اسکرپینگ وب آموزش‌هایی را نیز برای استفادۀ آسان از محیط برنامه ارائه می‌کنند. اما همۀ افراد کارهای یکسانی در استخراج اطلاعات انجام نمی‌دهند و از مرورگرهای مختلفی نیز استفاده می‌کنند. ممکن است بعضی از کاربران به دنبال ابزارهایی باشند که به راحتی با ویندوز هماهنگ شود. در مقابل بعضی‌ها هم استفاده از ابزاری را ترجیح می‌دهند که برای سیستم عامل مک طراحی شده باشد. رابط کاربری این افزونه‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که حس راحتی و اطمینان را به کاربر منتقل کند و یادگیری کار با آن به صرف زمان و هزینۀ زیادی نیاز نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: قراردادهای عدم افشای اطلاعات (NDA) چیست و چرا باید از این نوع قراردادها استفاده کنیم!

شفافیت در قیمت‌گذاری

بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند از ابزارهایی استفاده کنند که قیمت آنها مقرون ‌به ‌صرفه باشد. بعضی از برنامه‌ها هم به همین دلیل طرح‌های رایگان زیادی با عملکردهای محدودتر ارائه می‌کنند. طرح‌های پولی این برنامه‌ها معمولاً امکانات و گزینه‌های بیشتری برای نظارت بر داده‌ها و استخراج آنها ارائه می‌کنند. طرح‌های غیر رایگان همچنین داده‌های تخصصی و عمیق‌تری را در حجم بیشتری نسبت به وب اسکریپینگ‌های رایگان جمع‌آوری می‌کنند. بسیاری از ابزارهای اسکریپینگ وب را می‌توان در دوره‌های سه تا هفت روزه به صورت رایگان استفاده کرد. بعد از گذشت این مدت کاربران متوجه خواهند شد که ابزار مورد نظر برای آنها و نیازهایشان هم کارایی دارد یا نه.

ابزارهای وب اسکریپینگ

پشتیبانی از فرمت‌های مختلف داده

بیشتر ابزارهای اسکریپر وب از چند نوع فرمت محبوب و رایج پشتیبانی می‌کنند. مشهورترین فرمت برای داده‌ها مقادیری هستند که با کاما (CSV) از یکدیگر جدا شده باشند. این مقادیر معمولاً در میان کاربران ماکروسافت و نرم‌افزار اکسل شناخته‌شده و رایج است. بنابراین بهترین ابزار اسکریپر وب برنامه‌ای است که بهتر بتواند فایل‌های (CSV) را مدیریت کند.

یکی دیگر از فرمت‌های محبوب داده، جاوا اسکریپت و نشانه‌گذاری شی (JSON) است. (JSON) ابزاری مناسب برای تجزیه و تحلیل عملکرد ماشین‌ها و تحلیل آنها برای انسان است. از دیگر فرمت‌های محبوب و پرکاربرد داده‌ها نیز می‌توان به Extensible Markup Language (XML) و (SQL) اشاره کرد. ابزاری برای وب اسکریپینگ مناسب‌تر است که از فرمت‌های بیشتری برای استخراج داده‌های مختلف پشتیبانی کند.

سرعت و عملکرد

یک ابزار اسکریپ وب کارآمد باید رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) در هر وب‌سایت و پروکسی‌ها راه‌اندازی کند. حالت ایده‌ال این است که اسکریپر، افزونه‌ای باشد که روی مرورگر شما نصب می‌شود و فرایند چرخش پروکسی‌ها درون وب‌سایت‌ها را تسهیل می‌کند. بنابراین انتخاب یک اسکریپر خوبقابلیت انعطاف‌پذیری و تنظیم بیشتری را در اختیار شما خواهد گذاشت.

کیفیت پشتیبانی از کاربران

اینکه برنامۀ شما بخش پشتیبانی قوی و حرفه‌ای داشته باشد بسیار مهم است. بسیاری از ابزارهای اسکریپ وب هستند که خدمات پشتیبانی 24 ساعته را به همراه قیمت‌گذاری‌های مناسب و استاندارد ارائه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: چرا وب سایت پارس فریلنسر بهترین انتخاب است؟

معرفی بهترین ابزارهای وب اسکرپینگ برای کسب‌وکارها

در بازار ابزراهای زیادی برای اسکریپینگ وب وجود دارد. به همین دلیل هم شاید انتخاب یک یا چند ابزار از میان آنها دشوار باشد. ابزارهای اسکریپر تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. همان‌طور که کاربران اینترنت نیز متفاوت‌اند و ایده‌ها و اهداف گوناگونی در سر دارند. ما در ادامه برای این که کار شما را کمی راحت‌تر کنیم، 10 مورد از بهترین ابزارهای اسکریپینگ وب را معرفی کرده‌ایم.

Bright Data

داشبورد این برنامه تنظیمات بسیاری برای کاربری‌های مختلف و ساختاربندی دیتاها در اندازه‌ها و حجم‌های مختلف ارائه می‌کند. این ابزار با اغلب سیستم‌ها سازگار است و بدون خطر خاصی امکان دسترسی شما به دیتاهای موردنظرتان را فراهم می‌کند. بعضی از مهم‌ترین امکانات این برنامه عبارتند از:

 • API پروکسی
 • سازگاری با مرورگرها
 • مجهز به مسدودکنندۀ داده‌ها
 • دارای خزنده‌های موتور جستجو
 • مدیریت پروکسی‌ها (بدون کد و اوپن سورس)

هزینۀ استفاده از این برنامه با توجه به امکانات انتخابی شما متغیر است.

bright data

Scrapingdog

این ابزار به‌راحتی برای افراد عادی و همچنین توسعه‌دهندگان وب قابل استفاده است. Scrapingdog داده‌های دارای فرمت HTML را از تمام وب‌سایت‌ها استخراج و جمع‌آوری می‌کند. با این برنامه می‌توانید به راحتی مرورگرها، پروکسی‌ها و CAPTCHA ها را مدیریت کنید. از مهم‌ترین قابلیت‌های این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چرخش IP
 • مجهز به وب هوک‌ها
 • دارای رندر جاوا اسکریپت

هزینۀ استفاده از Scrapingdog از 20 دلار در ماه برای سرویس Lite تا 200 دلار در ماه برای سرویس Pro متغیر است.

بیشتر بخوانید: مطالعه موردی در روش تحقیق چیست و چه کاربردی دارد؟

Scrapingdog

AvesAPI

از این برنامه معمولاً آژانس‌ها و توسعه‌دهندگان وب بیشتر استفاده می‌کنند. AvesAPI می‌تواند داده‌های بسیار ساختاریافته و متمرکزی را از جستجوهای گوگل استخراج کند. این برنامه مجهز به یک سیستم توزیع‌شده با قابلیت استخراج میلیون‌ها کلمۀ کلیدی است. به همین دلیل هم برای استفادۀ متخصصان سئو و بازاریابان انتخاب بسیار مناسبی است. از دیگر ویژگی‌های این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائۀ نتایج جستجو و استخراج با اهداف و مشخصات محلی و جغرافیایی
 • تجزیه و تحلیل داده‌های محصولات مختلف
 • ارائۀ 100 نتیجۀ برتر در هر جستجو

هزینۀ استفاده از این برنامه از 50 دلار برای 25 هزار جستجو تا 3500 دلار برای 1 میلیون جستجو متغیر است.

AvesAPI

ParseHub

ParseHub یک برنامۀ محبوب و رایگان است که می‌توانید آن را به راحتی دانلود کنید. این برنامه امکان دسترسی شما به فایل‌های JSON و CSV را فراهم می‌کند. امروزه این دو فرمت جزو اسکراپرهای پرکاربرد بازار هستند. کاربران این برنامه می‌توانند به داده‌هایی دسترسی داشته باشند که در سیستم پنهان شده‌اند یا در داخل تصاویر و جدول‌ها هستند. دسترسی به چنین دیتاهای کاملی برای تمام کسانی که با داده‌های کلان سر و کار دارند یک امتیاز بزرگ است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسکرول بی‌نهایت
 • REST API
 • امکان زمان‌بندی در جمع‌آوری داده‌ها
 • ذخیره‌سازی خودکار در فضای ابری
 • چرخش IP و عبارات منظم

شما از طرح رایگان ParseHub می‌توانید حداکثر برای 5 پروژۀ عمومی با میانگین زمانی 40 دقیقه و پوشش 200 صفحه از داده‌ها استفاده کنید. با این حال بسیاری از ویژگی‌ها و امکانات فوق‌العادۀ این برنامه در نسخۀ رایگان در دسترس نیستند. خدمات پولی این برنامه از 149 دلار در ماه شروع می‌شود.

بیشتر بخوانید: فریلنسر مورد نظرتان را در 7 گام بیابید.

 

ParseHub

Diffbot

Diffbot ابزاری با ویژگی کاربردی «Analyze API» است. این ویژگی امکان شناسایی خودکار صفحات هدف را فراهم می‌کند. این برنامه متن‌ها و کدهای HTML با ساختاری بسیار دقیق ارائه می‌کند. از دیگر مزایای این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل وب اسکریپینگ‌های سفارشی
 • مجهز به API برای تصاویر، ویدئوها، بحث‌ها، محصولات و مقالات
 • دارای قالب‌بندی داده CSV یا JSON

شما می‌توانید از نسخۀ رایگان و آزمایشی Diffbot به مدت 14 روز استفاده کنید. قیمت‌گذاری‌های این برنامه نیز از پرداخت ماهانه 299 دلار شروع می‌شود.

Diffbot

Octoparse

این برنامه برای افرادی که به دنبال ابزاری ساده برای استخراج اطلاعات می‌گردند مناسب است و نیازی به کدنویسی ندارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چرخش IP
 • ارائۀ خدمات ذخیره‌سازی داده‌ها در فضای ابری
 • استخراج برنامه‌ریزی شدۀ اطلاعات در زمان‌های مختلف
 • پیمایش بی‌نهایت
 • ارائۀ نتایج جستجو در قالب‌های Excel، API یا CSV

Octoparse یک نسخۀ رایگان با قابلیت‌های محدود دارد. قیمت نسخۀ غیرپولی آن هم از 75 دلار در ماه شروع می‌شود.

Octoparse

ScrapingBee

این برنامه در واقع یک افزونۀ کاربردی برای مرورگرهای Chrome است. ScrapingBee می‌تواند رندرهای جاوا اسکریپت از صفحات مختلف وب را به شکل یک مرورگر واقعی ارائه کند. این ابزار اطلاعات را به‌گونه‌ای مدیریت می‌کند که کمترین فشا را اشغال کنند. از این برنامه می‌توان به عنوان ابزاری عالی برای شرکت‌های فناوری و توسعه‌دهندگانی نام برد که نمی‌خواهند درگیر مسائل مربوط به پروکسی‌ها و مرورگرهای بدون هد در فرایند وب اسکریپینگ باشند. مهم‌ترین مزایای این برنامه عبارت است از:

 • هک رشد
 • پیمایش صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs)
 • چرخش پروکسی

برای استفاده از این برنامه باید ماهانه حداقل 49 دلار بپردازید.

بیشتر بخوانید: رونویسی از محتواهای صوتی و تصویری چیست و چه انواعی دارد؟

ScrapingBee

Scrape.do

مهم‌ترین ویژگی این ابزار این است که برای اسکریپینگ سایت‌هایی مثل گوگل که پیمایش اطلاعات آنها دشوارتر است، هزینۀ اضافی از کاربر دریافت نمی‌کند. سرعت این برنامه نیز در مقایسه با رقبای خود چهار برابر بیشتر است. Scrape.do می‌تواند داده‌های ناشناس از سایت‌هایی مثل اینستاگرام را نیز در کمتر از 3 ثانیه استخراج کند. مهم‌ترین قابلیت‌های این برنامه عبارت است از:

 • هدف‌گذاری جغرافیایی برای چندین کشور
 • پرداخت هزینه از طرف کاربر فقط در صورت موفقیت‌آمیز بودن جستجو
 • دارای پهنای باند نامحدود

هزینۀ استفاده از این افزونه از ماهانه 29 دلار تا 99 دلار برای 1.25 میلیون تماس موفق API متغیر است.

Scrape.do

Scraper API

یکی از بهترین ابزارها برای اسکریپینگ ساده و سریع وب است. کاربر در این برنامه با یک کلید API و URL و ارسال درخواست GET می‌تواند داده‌ها را استخراج کند. این برنامه از رندرهای جاوا اسکریپت نیز پشتیبانی می‌کند و درخواست و هدر در آن مطابق با نیازهای کاربران تنظیم می‌شود. از دیگر ویژگی‌های این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امنیت و سرعت بالا
 • مدیریت پروکسی‌ها، مرورگرها و CAPTCHA ها
 • چرخش پروکسی به‌صورت جغرافیایی

نسخۀ آزمایشی Scraper API امکان 5000 تماس رایگان API را برای کاربرانش فراهم می‌کند. هزینۀ استفاده از این ابزار از ماهانه 29 دلار برای ده رشتۀ هم‌زمان و 250 هزار تماس API آغاز می‌شود.

Scraper API

Scrapestack

استفاده از این ابزار کاربران را با سختی‌های فنی مثل بلوک‌های IP و هدف‌گذاری‌های جغرافیایی دور می‌کند. اطلاعات در این برنامه به‌صورت محتوای کامل HTML و رندرهای جاوا اسکریپت ارائه می‌شود. از دیگر ویژگی‌های  Scrapestackمی‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • یکپارچه‌سازی اطلاعات در پنج دقیقه
 • مدیریت هم‌زمان درخواست‌های API و حل CAPTCHA
 • نرخ آپ‌تایم حدوداً 100 درصدی

کاربران این برنامه می‌توانند در طول هر ماه 100 درخواست رایگان داشته باشند. برای استفادۀ پرترافیک‌تر از ابزار نیز پرداخت 19.99 دلار در ماه برای 200 هزار درخواست ضروری است.

بیشتر بخوانید: پنج شغلی که تا پنج سال پیش وجود نداشتند.

Scrapestack

کدام ابزار وب اسکرپینگ را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین ابزار، باید به سطح مهارت‌هایتان در زمینۀ زبان‌های برنامه‌نویسی مثل پایتون و جاوا و نوع و میزان دیتاهای مورد نظرتان توجه داشته باشید. قطعاً توسعه‌دهندگان وب، برنامه‌نویسان و متخصصان داده به ابزارهای پیشرفته‌تری نیاز خواهند داشت. اما کسب‌وکارهای کوچک و افراد عادی می‌توانند از ابزارهای ساده و محدودتر نیز استفاده کنند.

پارس فریلنسر این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا برای پروژه‌های خود افراد متخصص در حوزۀ وب را به سرعت پیدا و با آنها همکاری کنید. برای این کار کافی است به بخش «فریلنسرها» مراجعه کنید و با برترین فریلنسرهای حوزۀ خودتان بیشتر آشنا شوید.

امتیاز کاربر: 4.85 ( 2 نتایج)
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا