دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
تولید محتوابازاریابی محتوا

رونویسی از محتواهای صوتی و تصویری چیست و چه انواعی دارد؟

رونویسی تکنیکی است که امروزه بسیار مورد توجه برندها، تولید کنندگان محتوا و بازاریابان قرار گرفته‌ است. این روزها محتواهای تصویری و به‌خصوص ویدئویی می‌توانند به‌سرعت باعث دیده شدن و پیشرفت شما بشوند، اما به‌شرطی که بتوانید کارتان را در زمینۀ تولید این نوع از محتواها درست و حرفه‌ای انجام بدهید. پیدا کردن نویسنده‌های ماهری که بتوانند کار رونویسی را برایتان به بهترین نحو انجام دهند، برای موفقیت شما در این زمینه ضروری است.

در این مقاله بعد از تعریف نوشتن و رونویسی، با مزایا و منافع بی‌شماری که این کار می‌تواند برای شما داشته باشد آشنا خواهید شد.

تعریف «نوشتن» چیست؟

به بیان ساده به فرایند تبدیل اطلاعات صوتی، ویدئویی و پاره‌گفتارهای روزمره به متن مکتوب «نوشتن» یا «رونویسی» گفته می‌شود.

تمرکز ما در رونویسی بر روی  کلمات و نوشته‌های متنی است، اما این کار انواع و صورت‌های دیگری نیز دارد که شامل پیاده‌سازی متون سخنرانی‌ها و تدوین آنها، واکنش‌های مخاطبان (مثل صدای خنده یا تشویق) و حتی صداهای محیطی پس‌زمینه‌ای نیز می‌شود.

رونویسی‌هایی که از روی فایل‌های صوتی تدوین شده‌اند چه انواعی دارند؟

به طور کلی سه نوع رایج از رونویسی‌های صوتی وجود دارد که می‌توانید هرکدام از آنها را با توجه به ترجیح شخصی و هدف مورد نظرتان انتخاب کنید:

ویراسته و همراه با اصلاحات جزئی

در این نوع رونویسی‌ها که معمولاً رسمی هستند، نویسنده هر خطای سهوی سخنرانی، کلمات تکراری و اضافی، وقفه‌های ناخواسته و صداهای جانبی محیط را حذف می‌کند. همچنین سعی می‌کند تا ساختار جمله‌ها را نیز تا اندازه‌ای اصلاح کند که مطمئن شود فهم متن برای مخاطبان متن آسان است.

تحت‌اللفظی و کلمه به کلمه

این نوع از رونویسی دقیقاً نقطۀ مقابل مورد قبلی است؛ کاملاً دقیق و کلمه به کلمه! این متن‌ها در بردارندۀ تمام جزئیات اعم از اشتباهات دستوری، صداهای محیطی (مثل واکنش مخاطبان)، کلمات تکراری و… هستند.

معتدل و واضح

این رونویسی درواقع حد میانگین مورد اول و دوم است. متن رونویسی شدۀ صوت تا حد امکان در آن ویراسته و ساده می‌شود، کلمات اضافی حذف و صداهای پس‌زمینه‌ای نادیده گرفته می‌شوند. این نوع از نوشته‌ها بسیار پرکاربرد هستند و به‌راحتی می‌توان از آنها برای مقاصد تبلیغاتی و… نیز استفاده کرد.

انواع رونویسی

فایل‌های رونویسی از صوت در چه فرمت‌هایی تولید می‌شوند؟

یکی از کارهایی که در هنگام تولید متون نوشتاری انجام می‌شود، انتخاب فرمت برای این نوشته‌هاست. فرمت‌های رایج برای نوشته‌ها عبارتند از:

فرمت ساده

به سه فرمت فایل متنی خام (.txt)، سندهای مایکروسافت ورد (.docx) و اسناد قابل حمل (.pdf) فرمت‌های ساده گفته می‌شود. قالب‌بندی و ظاهر این فرمت‌ها نسبتاً محدود است و شامل پاراگراف‌بندی‌ها، اندازه‌‌های متفاوت و قلم‌های مختلف است. اینکه از میان این سه فرمت کدام نوع برای شما مناسب‌تر است، بستگی به این دارد که هدفتان از تولید آن نوشته چه بوده باشد. استفاده از فرمت .txt از این جهت که برای کاربران قابل‌دسترس‌تر است و با SEO نیز سازگارتر است، رایج‌تر از دو فرمت دیگر است.

فرمت HTML

فرمت‌های HTML زمانی مفید خواهند بود که بخواهید متن نوشته‌های خود را در یک وب‌سایت میزبان، مدیریت و منتشر کنید. با استفاده از این فرمت می‌توانید اصل فایل‌های ویدئویی خود را نیز در وب‌سایت‌ها آپلود کنید.

فرمت فایل‌های پخشی اسکریپت

اسکریپت‌ها فرمت‌هایی تخصصی هستند که امروزه معمولاً برای انتقال فیلم‌های ویدئویی ویرایش شده استفاده می‌شوند. با اینکه این فرمت دارای زیرمجموعه‌های تخصصی دیگری هم برای تولیدکنندگان محتواهای ویدئویی است، اغلب این افراد به دنبال یک فرمت آماده و طراحی شده برای افزودن قابلیت‌های منحصر‌به فرد به محتوای خود هستند.

فایل‌های متنی با نمایش زمان‌دار

در این فایل‌ها نمایش متن‌ها به‌صورت زمان‌دار انجام می‌شود. در واقع، با شروع هر قسمت زمانی، بخش جدیدی از متن ارائه می‌شود. این متن‌ها معمولاً به‌صورت پاراگرافی هستند و دو کاربرد اصلی دارند:

-خوانندگان متن می‌توانند روی بخش‌های متنی مورد نظر خود مکث کرده، مثلاً متن قسمتی از آهنگ مورد علاقه‌شان را که غیرقابل فهم بود یادداشت کنند. درواقع با این ابزار کار تجزیه و تحلیل متن راحت‌تر و دقیق‌تر انجام می‌شود.

-ویراستار فایل‌های ویئویی نیز ممکن است برای تسریع روند ویرایش براساس تفکیک‌های دقیق زمانی، از این شیوه استفاده کند. نمونۀ رایج این کار، تهیۀ زیرنویس برای فیلم‌هاست.

زیرنویس‌ها چه تفاوتی با رونویسی دارند؟

زیرنویسی درواقع نوع خاصی از رونویسی‌ است. خروجی رونویسی‌های دیگر معمولاً به‌صورت کلمه به کلمه است که در نهایت پاراگراف‌های مختلف را می‌سازند، اما در زیرنویس عنصر زمان نیز به کار رونویسی افزوده می‌شود و در هر بخش زمانی، قسمت مشخصی از متن‌ها مشاهده خواهد شد نه تمام آنها. به‌عنوان مثال یک ویدئو که زیرنویس داشته باشد، تمام فرایند گفتگو را به صورت متنی در پایین صفحه نمایش خواهد داد و بینندگان ناشنوا یا کم‌شنوا می‌توانند به راحتی به محتوای موردنظرشان دسترسی پیدا کنند.

رونویسی چیست

رونویسی از محتوای صداها و تصاویر چه مزایایی برای بازاریابی خواهد داشت؟

رونویسی متنی از محتواهای صوتی و تصویری مزایای زیادی دارد و می‌تواند اثربخشی فعالیت‌های بازاریابی شما را سرعت ببخشد. در ادامه به مهم‌ترین مزایای این کار اشاره خواهیم کرد.

دسترسی راحت‌تر به محتوا

شما می‌توانید از محتواهای رونویسی شده در مکان‌های عمومی که نیاز به رعایت سکوت نیز هست استفاده کنید. اگرچه این رونویسی‌ها به اندازۀ زیرنویس‌هایی که روی ویدئوها تنظیم شده باشد برای افراد ناشنوا و کم‌شنوا کارایی ندارد، اما به اینکه درک گسترده و کاملی از محتوای ویدئوها داشته باشند کمک خواهد کرد.

بهبود و گسترش کیفیت تجربۀ کاربری

امکان جستجوهای پیشرفته در متون رونویسی شده بسیار زیاد است و کاربران می‌توانند سریع‌تر به محتوای مورد علاقۀ خود برسند.

بهبود رتبۀ سئو

موتورهای جستجو در حال حاضر قادر به جستجو و اسکن دقیق محتواهای ویدئویی برای شناسایی موضوع آنها نیستند، اما می‌توانند پرونده‌های متنی را به‌راحتی و دقیق جستجو و دسته‌بندی کنند. اگر یک فایل متنی رونویسی شده را به محتوای ویدئویی خود پیوست کرده باشید، محتوایتان را در موقعیتی قرار داده‌اید که به رتبه‌های بهتر و بالاتری در نتایج موتورهای جستجو برسد.

قابلیت دسترسی پیشرفته

نتایج مطالعه‌ای که فیسبوک اخیراً انجام داده است نشان می‌دهد که ویدئوهایی که زیرنویس داشتتند، به‌طور متوسط 12 درصد بیشتر دیده شده‌اند. درواقع استفاده از زیرنویس‌ها و یا پیوست فایل‌های رونویسی به ویدئوها، نتایج بازاریابی را بهبود می‌بخشند و پتانسیل فروش ویدئوها را افزایش خواهند داد.

افزایش میزان یادگیری و حفظ اطلاعات

طبق نتایج نظرسنجی اخیر ایالت اورگان دربارۀ عادت‌های یادگیری دانشجویان در دانشگاه‌ها، بیش از 98 درصد دانشجویان گزارش کردند که از زیرنویس‌ها به‌عنوان ابزاری برای حفظ بهتر اطلاعات استفاده می‌کنند. استفاده از زیرنویس‌ها شیوه‌ای قدرتمند برای کمک به بینندگان فایل‌های ویدئویی برای درک و به‌خاطر سپردن مطالب آن است.

تولید محتوا

کسانی که رونویسی می‌کنند دقیقاً چه کاری انجام می‌دهند؟

متخصصان رونویسی، اسناد صوتی مثل فیلم‌های ویدئویی، صوت جلسات و سمینارها و همچنین پادکست‌ها را به متن تبدیل می‌کنند. برخی از کسانی که کار رونویسی را انجام می‌دهند در زمینۀ دانش و تخصص خاصی مثل صنایع بیمه و خدمات بهداشتی کار می‌کنند و بعضی دیگر به‌صورت عمومی و در تمام موضوعات خدمات مورد نیاز مشتریان را به آنها ارائه می‌دهند.

نویسنده‌ای که کار رونویسی را انجام می‌دهد، مهارت گوش دادن فعال را با نت‌نویسی‌های دقیق ترکیب می‌کنند. این افراد ممکن است گاهی نیاز به استفاده از واژه‌نامه‌ها یا مستندات فنی برای فهم موضوعات پیچیده‌تر نیز داشته باشند. رونویسی‌ها معمولاً شامل بهبود جملات ازنظر دستوری و تصحیح علائم نگارشی نیز خواهد بود، اما اولویت اصلی آن‌ها تحویل متن به‌صورت کامل، صحیح و با کمترین تغییرات است.

5 مهارت ضروری برای افرادی که کار رونویسی انجام می‌دهند

تسلط به زبانی که قرار است از آن رونویسی کنند

هرچقدر که نویسندۀ رونویس به زبانی که قرار است از آن رونویسی کند تسلط بیشتری داشته باشد، خروجی کار او قوی‌تر خواهد بود.

داشتن مهارت و تخصص در حوزۀ دستور زبان

زبان گفتاری و نوشتاری تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند و این مهارت به‌خصوص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که قرار باشد یک محتوای صوتی که به زبان محاوره‌ای و غیررسمی بوده، به زبان رسمی و معیار رونویسی شود.

تسلط به لهجه‌ها و گویش‌های مختلف موجود در یک زبان

این مهارت به‌خصوص برای زمانی مهم است که قرار باشد زیرنویس‌های ویدئویی تهیه کنید. نویسنده باید با لهجه‌ها و اصطلاحات موجود در گویش‌های مختلف یک زبان آشنا باشد تا بتواند محتوایی حرفه‌ای و قابل فهم ارائه کند.

دقت و جزئی‌نگری

رونویسی مهارت پیچیده و طاقت‌فرساست. بنابراین نویسنده‌هایی که این کار را انجام می‌دهند باید متن‌ها را چندین بار ازنظر درستی دستور زبان، نگارش دررست کلمات و نشانه‌گذاری‌ها به دقت بررسی و کنترل کنند.

داشتن مهارت‌های ارتباطی

شما باید بتوانید با نویسنده تعامل داشته باشید و به‌صورت مرتب خروجی کار او را بررسی کنید. بنابراین فردی را برای رونویسی انتخاب کنید که ارتباط برقرار کردن با او برایتان ساده و حتی دلنشین باشد.

تولید محتوای ویدیویی

رونویسی چه کاربردهایی در بازاریابی دارد؟

کاربردهای فن رونویسی بسیار زیاد است. ما در ادامه به مهم‌ترین کاربردهایی که استفاده از این فن می‌تواند برای کسب‌وکارها و برندها و بازاریابی آنها داشته باشد خواهیم پرداخت.

تحقیقات بازار

در تحقیقات بازار نیاز است که تمامی اطلاعات دریافتی از گروه‌های مختلف، جلسات تحقیق دربارۀ محصول، نتایج نظرسنجی‌ها و… به دقت بررسی و تحلیل شود. چالش موجود در تحقیقات بازار این است که حجم زیادی از این داده‌ها به‌صورت گفتاری و صوتی هستند و باید رونوشتی از آنها تهیه شود، زیرا تحلیل داده‌های ثبت‌نشده بسیار دشوار است. رونوشت‌ها در چنین شرایطی کمک بزرگی به تحلیل و بررسی این داده‌ها و جستجو در میان انبوه اطلاعات خواهند کرد.

تحلیل مشتری

رونویسی صداها، کامنت‌ها، اطلاعات موجود در تالارهای گفتگوی، مصاحبه‌های رضایت مشتری و… برای تجزیه و تحلیل بازخورد مشتریان بسیار عالی است.

برندسازی و تبلیغات

براساس مطالعه‌ای که Facebook for Business انجام داده است، 80 درصد مصرف‌کنندگان وقتی در تبلیغات آنلاین صداهای ناگهانی و غیرمنتظره بشنوند، نسبت به آن تبلیغ واکنش منفی نشان خواهند داد. ویدئوهایی که زیرنویس داشته باشند باعث جلب توجه مخاطبان واقعی به برند و محصول شما می‌شوند و ریسک واکنش‌های منفی به ویدئوهای تبلیغاتی را نیز کمتر می‌کنند. علاوه بر اینها، همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، ویدئوهای تبلیغاتی زیرنویس‌دار، رتبۀ سئوی برند شما را نیز ارتقا خواهند داد.

تدوین استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغات

اطلاعات موجود در جلسات و کارگاه‌های ضبط‌شده تحلیل رقبا یا تجزیه و تحلیل ریسک بسیار مهم هستند و ایده‌های زیادی برای تدوین استراتژی‌های کسب‌وکار در اختیارتان قرار خواهند داد. زمانی که به متن رونویسی شدۀ این جلسات دسترسی داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید آن را برای ایده‌پردازی، تهیۀ گزارش و تجزیه و تحلیل در اختیار کارمندان یا افراد دیگری قرار دهید که در جلسات حضور نداشته‌اند.

تحقیق بازار

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

رونویسی‌ از اطلاعات موجود در فایل‌های صوتی و ویدئویی، محتوای شما را در دسترس افراد بیشتری قرار داده، شانس دیده شدن و ماندگاری آن را نیز افزایش می‌دهد. در این مقاله به مزایای پرشمار رونویسی و تهیۀ زیرنویس‌ها اشاره کردیم که مهم‌ترین آنها تأثیر مثبت بر روی تدوین استراتژی‌های بازاریابی و تجزیه و تحلیل داده‌ها، قابل دسترس بودن برای افراد کم‌شنوا و ناشنوا، کمک به بهبود رتبۀ سئوی شما به خصوص در Google و YouTube و همچنین جلب وفاداری و اعتماد مشتری از طریق ارائۀ اطلاعات مدون بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا