دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
فریلنسینگ

تاثیر فریلنسری بر کاهش استرس و افزایش خلاقیت

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که فریلنسری بر کاهش استرس محیط کار می‌تواند موثر باشد؟ آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که در محیط کار دچار استرس شده و فشار زیادی را تحمل می‌کنید؟ آیا از ساعات طولانی کار کردن خسته شده‌اید و دوست دارید کاری متناسب با روحیات خود داشته باشید؟ تا به حال به فریلنسر شدن یا انجام کار فریلنسری در کنار کار اصلی خود فکر کرده‌اید؟

اگر پاسخ شما به یکی از سوالات بالا مثبت است، پس وقت آن شده دست به کار شوید و یکی از مهارت‌های پرطرفدار فریلنسری مانند نویسندگی، انجام کارهای گرافیکی یا برنامه نویسی را یاد بگیرید.

کار منبع اصلی استرس برای بسیاری از افراد است که تاثیر مستقیم بر سلامت جسم و به خصوص سلامت روحی افراد دارد. این تاثیرات منفی می‌تواند باعث دلزدگی یا بی انگیزگی یا حتی افسردگی شود. به گفته انیستیتوی بررسی استرس و مشکلات شغلی در آمریکا؛ استرس شغلی منبع اصلی افسردگی در بزرگسالان بوده که در طول یک دهه اخیر رو به افزایش است. هر چه زندگی بیشتر به سمت و سوی ماشینی شدن پیش می‌‌رود، نگرانی شغلی افراد نیز افزایش می‌یابد.

یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی که تمایلی به کار آفرینی ندارند، فریلنسری یا کار از راه دور است. در حال حاضر بیشتر شرکت‌ها نسبت به استخدام فریلنسرها تمایل بیشتری دارند و افراد را به صورت تمام وقت یا پاره وقت از راه دور استخدام می‌کنند. در واقع فریلنسری نوعی از کار کردن است که فارغ از زمان و مکان بوده و همه چیز به خود شما بستگی دارد. فریلنسری با وجود تمام مشکلات و مسائلی که دارد، یک گزینه بسیار مناسب برای کاهش استرس و رفع نگرانی مالی برای افراد خواهد بود، اما باید توانایی‌های خود را بررسی کرده و با برنامه ریزی پیش بروید تا در دام‌های فریلنسری گرفتار نشوید.

تحقیقات نشان داده، کارمندانی که حداقل ماهی یک بار در خانه مشغول به کار هستند، ۲۴ درصد در محل کار اصلی خود احساس خوشبختی و آرامش دارند.

برای درک تاثیر فریلنسری بر کاهش استرس تنها کافی است به این فکر کنید که یک درآمد دوم از کاری دارید که به شدت آن را دوست داشته و همین باعث افزایش خلاقیت و آرامش شما خواهد شد.

اگر شغل خود را دوست داشته باشید، نسبت به بسیاری از افراد موفق‌تر هستید.

این روزها صحبت‌های بسیار زیادی درباره فریلنسری به خصوص در ایران هست و سبک جدیدی از کار کردن بوده که به سرعت در حال رشد و محبوبیت است.

[av_notification title=” icon_select=’yes’ icon=’ue833′ font=’entypo-fontello’ color=’blue’ border=’dashed’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ size=’large’ close_btn=” cookie_lifetime=’نام‌کاربری نمی‌تواند بیشتر از 60 حرف باشد.’ av_uid=’av-2snxyq’ admin_preview_bg=”] اگر از تجربه شخصی تاثیر فریلنسری بر کاهش استرس بگویم، کافی است به این اشاره کرده باشم که من مدت ۳ سال است که مشغول کار فریلنسری هستم و ابتدا در کنار کاری که هیچوقت آن را دوست نداشتم شروع به کار کردم. من همیشه عاشق نوشتن و کتاب خواندن بودم ولی به عنوان حسابدار کار می‌کردم. مشغله فکری زیاد، کار زیاد و عدم تناسب آن با حقوق دریافتی یا کار به صورت دو شیفت همه و همه باعث شده بود من از کار دلزده شوم. زمانی که برای اولین بار شروع به کار تولید محتوا کردم هیچ تجربه‌ای نداشتم اما به مرور زمان و به صورت پاره وقت کارم را شروع کردم. بین دو شیفت کاری، بین کارهای حسابداری و آخر شب‌ها در خانه کار می‌کردم تا هم تجربه‌ای داشته باشم و بتوانم به صورت حرفه‌ای کار تولید محتوا را انجام بدهم. بعد از دو سال کم کم تصمیم گرفتم که کار اصلی و با درآمد ثابت خود را کنار گذاشته و به صورت فریلنسری ادامه دهم، البته من هم گاهی به دام‌های فریلنسری دچار شدم اما مهم بیرون آمدن از آن است. بعد از تبدیل شدن به فریلنسر تمام وقت، احساس بهتری داشتم چون در خانه و ساعات کاری منظم و دلخواه خودم کار می‌کردم. محیطی که دوستش داشتم و برای من که فردی شب بیدار هستم همیشه ساعات پایانی شب کار کردن در سکوت باعث آرامش می‌شد و خب در نهایت درآمد خوبی هم داشتم.

[/av_notification]

 

اگر به دنبال دلایل بیشتر و دانستن تاثیر فریلنسری بر کاهش استرس و افزایش خلاقیت هستید، دلایل زیر می‌تواند شما را قانع کند که به صورت پاره وقت فریلنسر شوید.

 کاهش رفت و آمد

 کاهش رفت و آمد

هیچ چیز عصبی کننده‌تر از گیر کردن در ترافیک نیست. حالا تصور کنید که کمی برای رسیدن به محل کارتان هم دیر شده باشد و رئیسی سختگیر داشته باشید. می‌توانید تصور کنید که چه حجم از استرسی را باید تحمل کرده و در نهایت روز خود را با انرژی منفی شروع کنید. در صورتی که بیرون از خانه کار می‌کنید مجبور به تحمل حجم بسیار بالای ترافیک آن هم دو بار در روز خواهید بود. این مسئله به خصوص اگر در شهری شلوغ زندگی می‌کنید بسیار سخت‌تر است. حتی بدون ترافیک هم رفت و آمد مشکلات خاص خودش را دارد.

باز هم اگر از تجربه شخصی خودم بگویم، وقتی که بیرون از خانه کار می‌کردم تقریبا ماهی ۴۰۰ هزار تومان هزینه برای رفت و آمد با اسنپ یا حتی وسایل نقلیه عمومی بودم، که این خودش مسئله بزرگی است.

بر اساس گزارش CNBC تنها در ایالات متحده آمریکا مردم روزانه به طور متوسط نزدیک به ۲۶ دقیقه از زمان خود را سرف رفت و آمد می‌کنند. حالا حجم زیاد ترافیک در شهرهایی مانند تهران یا شیراز دیگر مشکلات خودش را دارد و مردم حدود ۵۸ دقیقه از زمان خود را صرف رفت و آمد می‌کنند. تصور کنید که در هفته شش روز را کار می‌کنید و متوسط روزانه یک ساعته برای رفت و آمد شما به هدر می‌رود که می‌شود ۶ ساعت در هفته و خب با یک حساب سر انگشتی می‌توانید ساعات به هدر رفته در طول سال را حساب کنید.

در مقابل چنین چیزی تصور کنید که اصلا نیازی نباشد برای کسب درآمد از خانه بیرون بروید و صبح خود را با ورزش و یک صبحانه در نهایت آرامش بدون این که فشاری بابت دیر رسیدن یا ناراحتی و اضطرابی از بابت ترافیک داشته باشید. این یک نمای کلی از تاثیر فریلنسری بر کاهش استرس تنها با از بین رفتن رفت و آمد خواهد بود.

در محیطی که دوست دارید کار کنید!

در محیطی که دوست دارید کار کنید!

یکی از بهترین مزایای فریلنسری این است که می‌توانید در هر جایی کار کنید، کافی است آن محیط را دوست داشته باشید. خیلی از فریلنسرها در کافه یا کتابخانه کار می‌کنند و بعضی دیگر مثل من محیط کار مخصوص خود را در خانه دارند. میزی که به سلیقه آن‌ها با وسایلی که دوست دارند چیده شده است. در محیط‌های کاری اصولا فضای کار و میز کارتان محدود خواهد بود و نمی‌توانید وسایلی که دوست دارید را به آنجا ببرید. شاید رئیس خوبی داشته باشید که اجازه دهد عکسی خانوادگی یا گلدانی را که دوست دارید روی میز کارتان بگذارید اما بازهم محیط اداری بوده و گرما و صمیمیتی ندارد. اگر کار کردن در محیط‌های خسته کننده روی ر‌وحیه شما تاثیر می‌گذارد و باعث افسردگی شده است، فریلنسر شدن می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. بهتر است راه‌های افزایش بازده برای فریلنسرها را بدانید تا از نهایت انرژی خود استفاده کنید.

وقتی از خانه و به عنوان یک فریلنسر کار می‌کنید، خلاقیت شما افزایش یافته و در محیطی کار می‌کنید که دوستش دارید. تحقیقات نشان داده که کار کردن در محیطی که به سلیقه شما بوده و صمیمیت داشته باشد، باعث افزایش بازده و انرژی خواهد شد.

می‌توانید در حین کار موزیک دلخواه خود را پخش کنید یا بین کار یک ساندویچ کوچک درست کنید. شاید بتوانید این کارها را در محیط اداری یا شرکت‌های استارتاپی داشته باشید اما بازهم محدودیت خاص خودش را دارد. در خانه تقریبا هرکاری که بخواهید می‌توانید انجام دهید چون خودتان رئیس هستید و تعیین می‌کنید در چه فضایی کار برایتان راحت‌تر است.

البته توصیه ما به شما این است که حتی المقدور فضای کار و اتاق خوابتان جدا باشد تا تخت‌خواب گرم و نرمتان شما را به تنبل شدن و خوابیدن زیاد تشویق نکند.

دقت داشته باشید که هرگز با تنبل شدن و هدر دادن وقت خود نمی‌توانید از فریلنسری درآمد کسب کنید. در واقع برای این که فریلنسر موفقی شوید باید برنامه ریزی داشته باشید و ساعات مشخصی را برای کار خود در نظر بگیرید.

زمان بیشتری برای خانواده دارید.

زمان بیشتری برای خانواده دارید.

یکی دیگر از زمینه‌هایی که تاثیر فریلنسری بر کاهش استرس به خوبی خودش را نشان می‌دهد این است که شما زمان کافی برای رسیدن و وقت گذراندن با خانواده را دارید. اغلب والدینی که مجبور به کار بیرون از خانه هستند، از فضای گرم صمیمی خانواده دور شده و نگران وقت گذراندن با بچه‌ها هستند. مزایای فریلنسری برای مادران گاهی بیشتر از پدران است و می‌توانند هم خانه را کنترل کرده، پیش بچه‌ها باشند و کارهایشان را انجام دهند.

وقتی فریلنسر می‌شوید حتی می‌توانید در تعطیلات هم کار کنید و دیگر نیازی نیست کسی به شما مرخصی دهد. شاید فریلنسری هستید که در زمینه گردشگری تولید محتوا می‌کند، خیلی راحت می‌توانید مدتی پول پس انداز کنید، به سفر رفته و در عین حال کار تولید محتوا را انجام دهید و از تجربه‌های شخصی خودتان برای مخاطبان بگویید.

 

فریلنسر شدن راهی برای پس انداز کردن

فریلنسر بودن می‌تواند در کاهش هزینه‌های شما تاثیر چشمگیری داشته باشد. مثل نمونه‌ای که در بالا به آن اشاره کردیم، باعث کاهش هزینه در رفت و آمدها خواهد شد به همین دلیل شما کمتر احساس استرس مالی خواهید داشت و می‌توانید پول بیشتری پس انداز کنید.

فریلنسر شدن به شما کمک می‌کند هزینه‌های جانبی رفت و آمد، خرید لباس کار، هزینه بنزین یا قهوه و ناهاری که سر کار می‌خرید کمتر شود. البته برای این که بتوانید پس انداز خوبی داشته باشید، برنامه ریزی مالی را فراموش نکنید.

حواس پرتی کمتر، کار بیشتر

حواس پرتی کمتر، کار بیشتر

درست است که کار کردن در محیط‌های اداری باعث افزایش تعداد دوستان و روابط اجتماعی‌تان خواهد شد، اما هر چه حواس پرتی در محیط بیشتر باشد از نظر کاری بهره شما کمتر می‌شود. گاهی مشکلات همکاران، درگیری با رئیس یا مشکلات واریزی حقوق باعث اضافه شدن ناراحتی خواهد شد. شاید تصور کنید که این دسته از موضوعات مخصوص بچه دبیرستانی‌ها باشد اما اینطور نیست و در محیط‌های کاری زد و بندهای بیشتری اتفاق میافتد. ممکن است برای‌تان خنده دار باشد اما اکثرا در محیط‌های اداری مشکلات روحی و ناراحتی از طرف همکاران و رئیس شرکت باعث بروز افسردگی در افراد شده است.

تاثیر فریلنسری بر کاهش استرس در این زمینه به بسیاری از افراد کمک کرده است. وقتی شما فضای خودتان را داشته باشید که با تمرکز با برنامه کاری پیش می‌روید و کسی نیست که مدام حواس شما را پرت کند، مطمئنا فرد خوشحال‌تری خواهید بود.

حتی در خانه هم باید برای همه مشخص شود که شما ساعات و فضای کاری خودتان را دارید. اگر این طور نشود حواس پرتی، دعواهای خانوادگی و مشکلات خانه ممکن است باعث شکست شما به عنوان یک فریلنسر شود. اما اگر به صورت اصولی پیش بروید و فضای مجزای خود را درست کنید استرس شما تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

برای مثال من وقت کار کردن حتی تلفن همراهم را نزدیک خودم نمی‌گذارم که باعث حواس پرتی شود یا حتی تلویزیون هم خاموش می‌کنم چون هر صدایی باعث از بین رفتن تمرکزم می‌شود.

فریلنسری، فرصتی برای رشد

فریلنسری، فرصتی برای رشد

فریلنسری یا همان دورکاری شغلی انعطاف پذیر است. حتی اگر با شرکت‌های بزرگ هم کار کنید باز هم ساعات کاری را خودتان تعیین کرده و همین نکته کوچک می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در کاهش استرس شما داشته باشد.

ممکن است کار شما به صورت پروژه‌ای یا تمام وقت باشد. بسته به کارفرمایی که دارید اگر موعد مشخصی برای تحویل به شما داده که بهتر است زمانبندی روزانه داشته باشید و اگر لازم است ساعات کاری در دسترس باشید حتما ساعات مورد نظر خود را به کارفرما بگویید.

 به یاد زمان از دست رفته در رفت و آمد بیافتید، با این همه ساعات آزاد در هفته می‌توانید به علایق خود برسید، مطالعه یا ورزش کنید، قدم بزنید یا حتی یک مهارت جدید یاد بگیرید. فریلنسر شدن بر اساس اصول و برنامه ریزی می‌تواند باعث رشد و شکوفایی شما شود.

انجام همین کارهای کوچک باعث ایجاد شادی و انگیزه در شما خواهد شد و به خوبی تاثیر فریلنسری بر کاهش استرس را درک خواهید کرد.

 آیا همه می‌توانند فریلنسر شوند؟

 آیا همه می‌توانند فریلنسر شوند؟

بهتر است برای پاسخ به این سوال بگوییم، کار از راه دور یا همان فریلنسری برای همه مناسب نیست و هر کس بسته به خلق و خویی که دارد می‌تواند شیوه کار خود را انتخاب کند. اگر در راه فریلنسر شدن مبتدی هستید، باید بدانید چه دام‌هایی بر سر راه فریلنسری است یا اصلا فریلنسری از توهم تا واقعیت چقدر فاصله دارد. اصول یک فریلنسر موفق شدن را خوانده و به آن عمل کنید. بدانید که اساس همه چیز برنامه ریزی است. فریلنسری اصلا به معنی راحت کار کردن نیست و مزایا و مشکلات خودش را دارد. تصور نکنید که می‌توانید فریلنسری باشید که مدام در حال تفریح، خوش گذرانی است و ساعات خواب طولانی دارد و موفق هم شوید. بلکه اصول خاص خودش را دارد که شاید موفقیت در آن از هر چیزی دیگری سخت‌تر باشد.

باز هم از تجربه شخصی خودم بگویم که من هم دچار توهم فریلنسری شدم و مدتی را بسیار نا منظم کار کردم اما فهمیدم چقدر در اشتباه بودم و بعد از آن تصمیم به برنامه ریزی و انجام اصولی کار فریلنسری کردم تا به درآمد معقول و مناسبی رسیدم.

دور کاری و فریلنسری برای افراد درون گرا می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اگر تصمیم به فریلنسر شدن گرفته‌اید بهتر است ابتدا به صورت پاره وقت این کار را در کنار کار اصلی انجام دهید و با حرفه‌ای‌تر شدن و افزایش پیشنهاد کاری به شما، کم کم پس انداز کرده و فریلنسر تمام وقت شوید.

مطالب بسیار خوبی در وبلاگ پارس فریلنسر در زمینه فریلنسر شدن وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را بخوانید و بیشتر با این شکل از کار کردن آشنا شود. اما نکته‌ای که نمی‌توان آن را انکار کرد تاثیر فریلنسری بر کاهش استرس و شکل دوست داشتنی این روش از کار کردن است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا