دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
فریلنسینگسبک زندگی

فرسودگی شغلی ناشی از دورکاری چیست و چگونه می‌توانیم آن را از بین ببریم؟

برای خیلی‌ها تصور دورکاری و کار کردن از محیط منزل بسیار ایده‌آل و هیجان انگیز است. به عنوان مثال فریلنسرها کسانی هستند که اغلب کارهای خودشان را از خانه و به صورت دورکاری انجام می‌دهند. شاید شما هم فکر می‌کنید که کار کردن از خانه واقعاً عالی است. در آن صورت دیگر نیازی به رفت و آمد به محل کار، شرکت کردن در جلسه‌های تکراری و طولانی و پوشیدن لباس‌های رسمی برای کار کردن نیست. پاندمی کرونا نیز شرایطی را فراهم کرد که اغلب افراد تجربۀ دورکاری برای مدتی را داشته باشند. اما نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخلاف چیزی که ما فکر می‌کردیم، دورکاری موجب افزایش بهره‌وری و نشاط کارمندان نشد. بسیاری از آنها در این مدت احساس فرسودگی شغلی، بی‌انگیزگی و خستگی مفرط می‌کردند.

حضور طولانی در خانه برای بسیاری از افراد خسته‌کننده شد. خیلی از آنها امکان رفت و آمد و معاشرت با دوستان و همکارانشان را نیز از دست دادند. بنابراین ظاهراً آن طور که بعضی از افراد فکر می‌کردند، کار کردن از خانه خیلی هم ایده‌آل و راحت نبود.

اما چگونه می‌توانیم فرسودگی شغلی حاصل از دورکاری و ماندن در خانه را کمتر کنیم؟ ما قصد داریم در این مقاله به ذکر نکاتی بپردازیم که می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند. لطفاً تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

دورکاری

چگونه می‌توانیم علائم فرسودگی شغلی را کاهش دهیم؟

متخصصان راه‌های بسیاری را برای رهایی از فرسودگی شغلی و احساسات منفی ناشی از آن پیشنهاد کرده‌اند. ما در ادامه به 5 تکنیک ساده و مهم در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

1. یک برنامۀ روتین ایجاد کنید.

کار در خانه برای مدت طولانی خسته‌کننده به نظر می‌رسد و می‌تواند انگیزه‌ها و انرژی شما را کم کند. اگر می‌خواهید انرژی و تمرکز خود را حفظ کنید و بتوانید در خانه هم مؤثر و عالی وظایف شغلی‌تان را انجام دهید، یک برنامۀ روتین برای خودتان تدوین کنید. شما با ایجاد این برنامه برای روز کاری خودتان در خانه حد و مرز و قوانینی را تعیین خواهید کرد.

به عنوان مثال می‌توانید این کارها را در برنامۀ روزانۀ خود بگنجانید:

  • زیاد ماندن در خانه ممکن است موجب نوسانات خلقی یا بروز افسردگی در برخی افراد شود. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است هر روز بخشی از زمان خود را به ورزش کردن اختصاص دهید.
  • به موقع بخوابید و صبح‌ها زود از خواب بیدار شوید.
  • وعده‌های غذایی سالم و منظم داشته باشید.
  • بخش ثابتی از روز را به انجام وظایف شغلی‌تان اختصاص دهید. قرار نیست حالا که از خانه کار می‌کنید، ساعات کاری‌تان نامنظم و به هم ریخته بشوند.
  • در ساعت مشخصی از روز، مثلاً بعد از نهار، نیز می‌توانید 15 دقیقه از وقتتان را به استراحت کردن اختصاص دهید.

انجام دادن بعضی از این کارها آسان است. در حالی که ممکن است برای انجام گروهی دیگر از آنها از منابع انسانی یا رئیس محل کارتان کمک بگیرید. اگر در خانه ساعات بیشتری را به انجام وظایف شغلی‌تان اختصاص می‌دهید، می‌توانید این مسئله را به رئیستان بگویید. می‌توانید او را در جریان اینکه در طول هفته بیش از 40 ساعت کار می‌کنید بگذارید.

اضطراب شغلی

2. زمانی را به خودتان اختصاص دهید.

هیچ فردی نمی‌تواند تمام 24 ساعت روز را به کار کردن اختصاص دهد. به همین دلیل هم شما حتماً باید در طول روز زمانی را صرف رسیدن به علایق شخصی و سرگرمی‌های مورد علاقه‌تان بکنید. این کار می‌تواند احساس فرسودگی شغلی را به میزان زیادی کاهش دهد.

سرگرمی‌ را برای خودتان انتخاب کنید که انجام آن به کاهش میزان استرس شما کمک می‌کند. به عنوان مثال می‌توانید یادگیری یک چیز جدید و هیجان‌انگیز، مثل یک ساز موسیقی، را شروع کنید. همچنین می‌توانید در طول روز زمانی را به مراقبه و مدیتیشن اختصاص دهید. این کار به شما کمک می‌کند که بتوانید بیشتر در لحظۀ حال زندگی کنید. در این صورت استرس کار یا بیمار شدن ناشی از پاندمی کرونا نیز در شما کمتر خواهد شد.

سعی کنید همیشه بخشی از زمانتان را صرف خودتان و علایقتان بکنید. این کار موجب افزایش انرژی، انگیزه و عملکردهای مثبت شغلی در شما خواهد شد.

3. به خودتان پاداش بدهید.

هرچقدر که شما درآمد بیشتری داشته باشید، می‌توانید بیشتر به سبک زندگی مورد علاقۀ خود نزدیک شوید. در نتیجه می‌توانید بیشتر چیزهایی را که دوست دارید بخرید. بنابراین هر زمانی که در کارتان احساس بی‌انگیزگی کردید، یک سیستم پاداش راه‌اندازی کنید.

اگر نویسندۀ فریلنسر محتوا هستید، می‌توانید هدف گذاری کنید تا روزی 2 یا 3 مقاله را بنویسید. با خودتان قرار بگذارید اگر نتوانید به این هدف در طول هر روز برسید، نباید سریال مورد علاقه‌تان را هم تماشا کنید یا بازی مورد علاقه‌تان را انجام دهید.

یادتان باشد که لازم نیست در زندگی یک دستاورد بزرگ داشته باشید تا احساس شادی کنید. در دوران پاندمی همین که زنده و سلامت هستید و توانسته‌اید شغلتان را حفظ کنید باید موجب خوشحالی شما بشود. بنابراین با خریدن غذای مورد علاقه‌تان یا برقراری تماس با دوستان به خودتان پاداش بدهید.

 

بیشتر بخوانید: 5 روش جلوگیری از آسیب‌های ناشی از اضطراب شغلی

 

فرسودگی شغلی چیست؟

4. وظایف مختلف خود را اولویت بندی کنید.

همان طور که می‌دانید، در انجام وظایف شغلی این کیفیت است که مهم است نه کمیت. براساس نتایج یک بررسی، هر کارمندی به صورت متوسط فقط 2 ساعت و 53 دقیقه بازدهی مفید دارد. بسیاری از کارمندان در طول 8 ساعت کاری خود در برنامه‌ها و همایش‌های محل کارشان شرکت می‌کنند، به دنبال یک شغل پاره‌ وقت می‌گردند، با دوستانشان تماس می‌گیرند و تنقلات هم می‌خورند!

این اعداد ثابت می‌کنند مهم‌ترین کاری که شما باید بکنید، انجام دادن مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش کارهایتان در کمترین زمان ممکن است. هرگز کارتان را بیش از اندازه طولانی نکنید. در ابتدای هفته لیستی از اولویت‌های کاری‌تان را برای پروژه‌های مختلف تهیه کنید و در طول هفته طبق همان لیست پیش بروید.

5.یک فضای اختصاصی برای کارتان در نظر بگیرید.

یکی از مهم‌ترین مزایای کار در خانه این است که می‌توانید یک فضای شخصی برای کار طراحی کنید. شما باید برای جلوگیری از حواس‌پرتی و حفظ تمرکزتان یک دفتر کار اختصاص در خانه داشته باشید. این فضا را با چیزهایی پر کنید که برایتان الهام بخش هستند. نقل قول‌های انگیزشی یا تصاویر مقصدهای بعدی‌تان برای سفر می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند. همچنین می‌توانید از مجسمه‌های مورد علاقه یا قاب عکس‌های خانوادگی‌تان نیز در این فضا استفاده کنید.

هر زمان که حواستان پرت شد می‌توانید از عناصر موجود در این فضا انرژی و انگیزه بگیرید و به ادامۀ کارهایتان بپردازید.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای فرار از زندان شغلی

 

کرونا و دورکاری

 سخن پایانی

به نظر می‌رسد که در آینده بخش زیادی از وظایف در شغل‌های مختلف به صورت مجازی و دورکاری انجام خواهند شد. بنابراین بسیار مهم است که شما یاد بگیرید به احساس فرسودگی شغلی ناشی از کار کردن در خانه غلبه کنید. امیدواریم که راهکارهای اشاره شده در این مقاله گام مثبتی برای ایجاد انگیزه و انرژی در شما بوده باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا