دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
فریلنسینگحسابداری و حسابرسیکارآفرینی

راهنمای فرار از زندان شغلی

از زندان شغلی خود خسته شده‌اید و هرروز با رخوات و کسلی سرکار می‌روید؟ با هر شغل و میزان درآمدی که داشته باشیم بازهم روزهایی هستند که احساس کنیم در زندان شغلی گیر کرده‌ایم و نمی‌توانیم جایی برویم.

شاید عنوان این مطلب شما را به یاد سریال محبوب «فرار از زندان» بیاندازد و تصور کنید شغلی که دارید و فرار از زندان ربطی به هم نداشته باشد، اما چنین نیست و گاهی شغل افراد برای آن‌ها تبدیل به زندانی خود ساخته می‌شود که رهایی از آن بسیار سخت‌تر از‌ فرار از زندان‌های معمولی است. زندان‌های خود ساخته‌ای که گاهی ما در اطراف خود به وجود آورده‌ایم باعث شده که بدون وجود میله و فضای بسته احساس خفگی و مردگی داشته باشیم. فرار از زندان شغلی نیز یکی از مواردی است که اگر احساس می‌کنید در شغل خود بیش از حد درگیر شده‌اید باید آن را یاد بگیرید.

برای درک بهتر و این که بدانید چرا فرار از زندان شغلی اهمیت دارد بهتر است موقعیتی را تصور کنید که در آن همه افراد خانواده و دوستان صمیمی شما به تفریح و تعطیلات رفته‌اند و شما در حالی آن‌ها را بدرقه کرده‌اید که مجبور خواهید بود تمام مدت تعطیلات کار کنید، در واقع حتی آخرین باری که استراحت کرده یا به سفر رفته‌اید را حتی به یاد نمی‌آورید. شاید اکثر اوقات را در حالی سپری می کنید که مدام مشغول انجام کارهای عقب افتاده خود هستید و شغلتان اولویت شما شده است. البته دقت کنید که با یک یا دو مرتبه از دست دادن یک تفریح و تعطیلات به دلیل کار زیاد شما در زندان شغلی نیستید اما اگر از آن دسته افرادی هستید که همیشه حضور ندارند و اصلا به تفریح نمی‌روند یا خانواده به نبود آن‌ها عادت کرده و همه این‌ها به دلیل شغلتان است، وقت فرار از زندان شغلی شده، چون شما تقریبا زندگی خود را از دست داده‌اید.

بهتر است به زمانی فکر کنید که از شغل خسته کننده و یکنواخت قبلی خود بیرون آمدید و برای بدست آوردن آزادی عمل و رسیدن به رویاهایتان شغلی که دوست داشتید را شروع کردید و بعد از سال‌ها تلاش و به ثمر رساندن آن اکنون احساس می‌کنید بیش از پیش خسته و کلافه هستید و نیاز به فرار از زندان شغلی دارید. گاهی به جای ساخت یک قصر آزاد شخصی شما با شغلتان برای خود زندان کوچکی ساخته‌اید که عملا در آن توانایی و آزادی برای انجام کارهایی که دوستش دارید را نخواهید داشت. شاید در ابتدا به دلیل موفقیت و سرمایه‌ای که به سمت شما می‌آید، متوجه این تفاوت نشوید اما به مرور زمان و با تجربه شرایط جدید متوجه خواهید شد که زندان خودساخته‌ای دارید که گاهی رهایی از آن بسیار سخت خواهد بود. اما همانطور که گفته می‌شود هر زندانی، نقصی هم دارد و کافی است با پیدا کردن این نواقص از زندان فرار کنید.

شما هم می‌توانید برای فرار از زندان شغلی خود، بهتر است چند ترفند ساده یاد بگیرید و به آزادی عملی که همیشه آرزویش را داشته‌اید برسید.

۱. به کجا می‌خواهید بروید؟

۱. به کجا می‌خواهید بروید؟

حتما شما هم این ضرب المثل را  که : « پیش از آغاز، پایان را در نظر بگیر» شنیده باشید. به صورت کلی این یک قاعده اساسی است که در ابتدای راه باید فکر کنید که می‌خواهید به چه چیزی برسید. اگر قصدتان درست کردن محصولی است باید یک تصویرسازی ابتدایی از شکل نهایی در ذهن داشته باشید یا روی کاغذ آن را بکشید. بدون دانستن هدف و نقطه پایان شما به هیچ مقصد و جایی نخواهید رسید. حرکت بدون هدف و دانستن این که چه می‌خواهید مانند سفر به جایی است که اصلا مقصد را نمی‌دانید و مشخص نیست که به کجا می‌خواهید بروید. در عوض اگر بدانید که چه چیزی می خواهید می توانید همه قوای خود را روی رسیدن به آن متمرکز کرده و برنامه ریزی کنید. حتی افرادی که این روزها به عنوان کوله گرد می‌بینیم و به نظر می‌رسد مقصد مشخصی ندارند بدون برنامه ریزی نمی‌توانند کاری کنند. این افراد باید بدانند اول به کدام شهر می‌خواهند بروند و اصلا برای رسیدن به شهر بعدی چقدر هزینه نیاز دارند. وجود هدف نهایی هم چیزی است که برای موفقیت شرکت‌ها بسیار اهمیت دارد. پس اگر بدانید که به کجا می‌خواهید بروید و از شغل خود چه انتظاری دارید یکی از ترفندهای فرار از زندان شغلی را یاد گرفته‌‌اید.

اگر شغل خوبی دارید و همه چیز مطابق میل شما پیش می‌رود بهتر است  نه گفتن به سایر پیشنهادات اضافی که تنها باعث قید و بند بیشتر برای شما می‌شوند را یاد بگیرید. گاهی فرصت‌های پیش روی شما در واقع زنجیری هستند برای محدودتر کردن و ایجاد یک زندان از شغلی که دوستش دارید.

۲. تیم کارآمدی داشته باشید!

۲. تیم کارآمدی داشته باشید!

زمانی که می‌خواهید کسب و کار خود را شروع کنید و تیم اصلی اعضا را تشکیل دهید بهتر است در انتخاب افراد دقت بسیار بالایی داشته باشید. انتخاب یک تیم خوب ، انجام راحت تر کارها را در پی دارد. گاهی ممکن است معیار انتخاب افراد را بر حسب نحوه انجام کار و اتمام پروژه‌ها انتخاب کنید، اما در واقع چنین روش انتخابی باعث نمی‌شود که افراد تیم شما خوب باشند. شما نیاز به افرادی دارید مه نبض کسب و کار شما را بفهمند، بدانند برای چه چیزی و اصلا چرا باید این کار را انجام دهند؟ زمانی که به اصطلاح اعضای تیم متوجه DNA کسب و کار شما شدند، وقت رفتن به مرحله بعدی و پخش کردن وظایف است. هرکس در تیم شما باید بداند که وظیفه‌اش چیست و در نهایت چه چیزی از او می خواهید. ممکن است اعضای تیم به روش خود کاری که از آن‌ها خواسته‌اید را انجام دهند و این روش از شما متفاوت باشد اما در نهایت باعث اتمام کار و رسیدن به نتیجه می‌شود. استفاده از روش‌هایی که به کسب و کار شما آسیب نرساند و خللی به اهدافتان نرساند مشکلی ندارد. اجازه دهید در شرکت یا محل کسب و کارتان تیم احساس راحتی داشته باشد اما در عین حال بداند که از او چه می‌خواهید. شما رئیس هستید و باید جو صمیمی در محیط کار ایجاد کنید. با پخش مناسب وظایف و اعتماد به تیم خود می‌توانید هر از گاهی استراحت کنید و به تعطیلات بروید. پس استفاده از افراد کارآمد و باهوش می تواند کمکی در ساخت راه فرار از زندان شغلی باشد.

۳. سیستم کارآمد برای فرار از زندان شغلی

۳. سیستم کارآمد برای فرار از زندان شغلی

در کنار افراد کارآمد شما نیاز به یک سیستم شغلی خوب دارید. بدون یک سیستم کارآمد، شرکت و کسب و کار شما به زودی نابود خواهد شد. راز موفقیت اغلب کسب و کارهای کوچک حضور دائمی در محل کار است اما با رشد و بزرگ شدن همین کسب و کار اگر می خواهید یک زندگی هم داشته باشید که در آن نقش شما محو نشود باید اهمیت وجود سیستم کارآمد را جدی بگیرید. ساخت و برنامه ریزی برای داشتن یک سیستم کارآمد برای کسب و کار، چیزی نیست که طی یک شب به آن برسید و نیاز به صرف هزینه و دقت بالایی دارد. با وجود یک سیستم صحیح شما قادر به انجام هرکاری هستید. برای اینکه بدانید که دقیقا از یک سیستم چه انتظاری دارید، از خود سوالاتی مانند این‌ها بپرسید:

گزارش هفتگی که بدست شما می‌رسد باید درباره چه مواردی باشد و چقدر پیشرفت مد نظر شما است ؟

بحران‌های پیش روی شما چیست و چه برنامه‌هایی برای برخورد با مشکلات پیشرو دارید؟

برنامه پیشرفتتان برای آینده شغلی چیست و چه پیشنهاداتی در این زمینه دارید؟

هزاران هزار سوال مشابه وجود دارد که شما باید از خودتان بپرسید و با نهایت صداقت به آن پاسخ دهید، مشورت بگیرید و از اعضای تیم خود نیز کمک بخواهید. با وقت گذاشتن روی ساخت یک سیستم و برنامه شغلی می‌توانید سلامت کسب و کار و کارآمد بودن آن را تضمین کنید. با وجود یک سیستم صحیح و کارآمد فرار از زندان شغلی بسیار ساده خواهد بود.

۴. زمان یا هزینه، کدام برای شما مهم‌تر است؟

۴. زمان یا هزینه، کدام برای شما مهم‌تر است؟

برای فرار از زندان شغلی نیاز به صرف هزینه است. هرگز نمی توانید با گفتن این که همه کارها را خودتان انجام خواهید داد، وقت آزادی داشته باشید. هرچه بیشتر بخواهید خودتان کارها را انجام دهید، به همان اندازه درگیر زنجیرهای شغلی خود خواهید شد. باید بتوانید بین وظایف شغلی و نیازهای‌تان به عنوان یک انسان معمولی صرف نظر از وضعیت تاهل خود تعادل برقرار کنید. اگر متاهل باشید باید بدانید که وظایف دیگری به عنوان مادر، پدر یا همسر در خانه دارید که کوتاهی در آن‌ها و فدا کردن همه وقت خود برای شغلتان ممکن است عواقب بسیار بدی مانند دوری از کودکان یا طلاق احساسی در پی داشته باشد. به خصوص برای مادران شاغل حقایقی وجود دارد که بهتر است درباره آن بدانند. همچنین اگر مجرد باشید بازهم نیازهایی دارید که به عنوان یک انسان باید به آن توجه کنید نیاز به وقت گذرندان با دوستان، خواب کافی یا خوشگذرانی چیزهایی است که نه تنها وقت هدر دادن به حساب نمی‌آید بلکه باعث افزایش بازدهی شما نیز خواهد شد. اما اگر بخواهید برای خود وقت داشته باشید لازم است هزینه صرف کنید. باید افراد دیگری به جز خودتان را استخدام کنید تا بخشی از وظایف را به عهده بگیرند. حتی مادران کارآفرینی صاحب کسب و کار هستند می‌توانند اوقاتی را که در خانه می‌گذرانند از کسی برای انجام کار خانه کمک بخواهند تا بتوانند وقت بیشتری را با کودکان یا همسر خود بگذرانند. اگر در اوایل شروع به کار خود دچار مشکل باشید و مجبور به صرفه جویی در هزینه‌ها شوید مشکلی ندارد، به مرور با بهتر شدن وضع اقتصادی آزادی بیشتری خواهید داشت به شرط آن که حاضر باشید به دیگران برای انجام کارهایتان پول بپردازید.

راه فرار را پیدا کنید!

مهم نیست در چه مرحله‌ای از کسب و کار خود هستید، اگر در ابتدای راه باشید و این راهنما را خوانده باشید که بهتر از مراقب تله های سر راه که باعث ایجاد زندان شغلی می‌شود باشید و اما اگر مدت زمانی است که از شروع کسب و کارتان می‌گذرد و احساس خستگی، کلافگی و بی قراری دارید و حس می‌کنید مانند قبل شاد نیستید وقت فرار از زندان شغلی شده است. با خواندن این راهنما و دانستن چند ترفند ساده به راحتی می‌توانید زنجیرهای خود ساخته را بشکنید. هیچوقت دیر نیست بهتر است بیشتر به خود فکر کنید و اولویت‌هایتان را در زندگی مشخص کنید. انسان‌های تک بعدی که فقط به یک چیز در زندگی توجه می‌کنند اغلب موفق نخواهند بود و در نهایت یا در زندگی اجتماعی یا دنیای کسب و کار شکست را تجربه خواهند کرد. البته دقت کنید که خوش گذرانی بیش از حد یا خرج بی‌رویه و عمل کردن بدون برنامه ریزی می‌تواند باعث ورشکستگی و در نهایت بیکاری شما شود. گاهی اگر مهارتی در زمینه فریلنسری داشته باشید، انتخاب یکی از مشاغل حوزه فریلنسینگ می‌تواند کمک بسیار بزرگی به شما باشد. می‌توانید لیست بهترین مشاغل فریلنسری را در این قسمت بخوانید.

 در حفظ تعادل خود دقت داشته باشید. شما هم اگر شخصی را می‌شناید که نیاز به دانستن راه فرار از زندان شغلی دارد یا در ابتدای راه اندازی کسب و کارش است می‌توانید این مطلب را به عنوان یک هدیه کوچک با او به اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا