دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
فریلنسینگطراحی و خلاقیت

چگونه یک دیجیتال نومد موفق و طراح گرافیک دورکار همیشه در سفر شویم؟

دیجیتال نومد به دسته‌ای از مشاغل گفته می‌شود که می‌توانید آن را در جاده و زمان سفر انجام دهید.

آیا تا به حال عبارت «دیجیتال نومد» یا digital nomad را شنیده‌اید؟ شاید این عبارت را در یکی از شبکه‌های اجتماعی زیر یکی از پست‌های کنار دریا، کوه یا طبیعت به عنوان هشتگ دیده باشید، اما به راستی معنی دیجیتال نومد چیست؟

برای توضیح ساده‌تر واژه‌ای نزدیک‌تر به آن را به خاطر شما می‌آوریم، دورکاری یا فریلنسینگ. دیجیتال نومد سبکی از زندگی است که در آن افراد بدون وابستگی به مکان یا کارفرمای خاصی زندگی می‌کنند و از هر جا و زمانی برای کسب درامد از طریق اینترنت و وسایل ارتباطی استفاده می‌کنند.

مهم‌ترین دیجیتال نومد ها افرادی هستند که شغل اصلی آن‌ها طراح گرافیک دورکار یا فریلنسر است. از دیگر مشاغلی که می‌توانید به عنوان یک دیجیتال نومد در سفر به آن بپردازید، وبلاگ نویسی، تولید محتوا، عکاسی و همچنین سایر شغل‌ها با پتانسیل انجام دورکاری است.

امروز در پارس فریلنسر به طور اختصاصی به دیجیتال نومد هایی خواهیم پرداخت که  طراح گرافیک دورکار هستند.

دیجیتال نومد کیست؟

دیجیتال نومد به دسته‌ای از مشاغل گفته می‌شود که می‌توانید آن را در جاده و زمان سفر انجام دهید. با پیشرفت دنیای دیجیتال و دسترسی به اینترنت در همه‌جای دنیا به همراه برق و دستگاه‌های شارژی به مانند پاوربانک، افراد می‌توانند هرجایی که دوست داشته باشند به صورت دورکاری با کارفرما همکاری کنند. انواع مختلفی از دیجیتال نومد وجود دارد، از جمله:

  • کارآفرینانی که برای کسب و کار خود تلاش می‌کنند
  • کسانی که به صورت دورکاری با شرکت یا کارفرما همکاری می‌کنند
  • فریلنسر در مشاغل مختلف به مانند طراح دیجیتال
  • مربیان و درمانگران آنلاین
  • معلمان زبان دورکار

اساس واژه دیجیتال نومد، بر پایه گردش و سفر زیاد حتی به خارج از مرزهای کشور اصلی فرد است. دیجیتال نومد ها زمان ماندگاری در یک مقصد از یک روز تا یک ماه را دارند. شاید در ذهن شما هم سؤال بوده باشد که فلان اینفلوئنسر یا فعال شبکه‌های اجتماعی با وجود همیشه در سفر بودن، می‌تواند درامد کافی نیز داشته باشد. کارشناس شبکه اجتماعی نیز از جمله مشاغلی است که افراد می‌توانند دز حالت زندگی دیجیتال نومدی آن را پیشه کنند.

دیجیتال نومد

طراح گرافیک آیا می‌تواند دیجیتال نومد باشد؟

طراح گرافیک علاوه بر دارا بودن جذابیت بصری، پتانسیل کار در انواع محیط‌های مختلف به واسطه دستگاه‌های مورد نیاز برای انجام کار به صورت پرتابل است. مسلم اگر دوستان طراح گرافیک داشته باشید، شاهد بوده‌اید که آن‌ها همیشه لپ‌تاپ، تبلت، قلم طراحی یا مداد کاغذ به همراه خود دارند تا از هر زمانی برای طراحی و انجام پروژه‌های محول شده به آن‌ها استفاده کنند.

همین وسایل ساده و توانایی جابه‌جایی آن‌ها به سادگی، باعث شده است که سبک زندگی دیجیتال نومد در طراحان گرافیک بیشتر از سایر زمینه‌های شغلی نمود پیدا کند. اغلب کسانی که به طور دورکاری طراحی گرافیکی می‌کنند با به دست داشتن کیفی حامل وسایل مورد نیاز در سفر، کنار دریا، رستوران و کافه می‌توانند با کارفرمای خود تعامل داشته و به جای نشستن در اداره به دنبال آرزوهای خود و همچنین کسب درامد باشند.

برای درک بهتر از زندگی یک دیجیتال نومد و پرداختن به چگونگی تبدیل شدن به یک دیجیتال نومد گرافیکی و فریلنسر طراح گرافیکی می‌بایست بدانید که افراد در دورکاری چه کارهایی می‌توانند انجام دهند و به چه کسانی دیجیتال نومد گفته می‌شود.

محیط کاری فریلنسر

چطور می‌توانم یک دیجیتال نومد طراح یا طراح گرافیک دورکار شوم؟

افرادی بوده‌اند که به علت اعتیاد به سفر از کار اداری و طراحی گرافیک در شرکت‌های معتبر چشم‌پوشی کرده‌اند و به صورت دیجیتال نومد طراح مشغول سفر و کار هم‌زمان به صورت دورکاری هستند؛ اما اگر شما نیز تا به اینجای مطلب متوجه شده‌اید که سبک زندگی گم شده شما، دیجیتال نومد است باید قبل از نوشتن نامه استعفا، وسایل و امکانات لازم را تدارک و تهیه کنید. در ادامه به شما خواهیم گفت که یک دیجیتال نومد چه چیزی باید داشته باشد و به چه وسایلی نیاز دارد.

کارت اعتباری بین‌المللی

شاید شما نیاز نداشته باشید که کارت اعتباری بین‌المللی داشته باشید اما اگر قصد دارید به خارج از مرزها سفر کنید مسلماً باید یکی از انواع کارت‌های معتبر بین‌المللی و جهانی را تهیه کرده باشید. برای سفر در داخل کشور نیز شما نیاز به کارت بانکی معتبر هستید که بتوانید از طریق آن خریدهای خود را به مانند رزرو اقامتگاه و هتل و همچنین خرید بلیت‌ها را انجام دهید. از این رو برای کارت اصلی خودتان رمز اینترنتی و CVV2 تهیه کنید تا بتوانید به صورت اینترنتی خرید کنید.

برای کارت‌های اعتباری بین‌المللی گزینه‌های زیادی پیش روی شما است. با توجه به مشکلات بانکی که ایران با آن مواجه است به شما توصیه می‌کنیم قبل از هر سفری، اطمینان حاصل کنید که می‌توانید با خود ارز کافی همراه داشته باشید. همچنین اگر توانایی تهیه کارت‌های اعتباری به مانند Paypal یا Stripe دارید یکی از آن دو را قبل سفر ثبت‌نام و به همراه داشته باشید. به عنوان یک فریلنسر و آزادکار سعی کنید در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی کنید.

دیجیتال نومد

دسترسی به نرم‌افزارهای مورد نیاز

همه‌جای دنیا مثل ایران نیست که بتوانید نرم‌افزارهای مورد نیاز خودتان برای انجام کار به عنوان یک طراح گرافیک دورکار اعم از Adobe یا Office را با مبلغ اندکی کپی و استفاده کنید. شما در کشورهای دیگر نیاز دارید که نسخه اصلی این نرم‌افزارها که معمولاً دارای قیمت‌های زیادی هستند تهیه کنید. به همین منظور اگر لازم است از نرم‌افزار خاصی استفاده کنید قبل از سفر خارجی همیشه آن را در ایران نصب و رجیستر نمایید. همچنین به شما توصیه می‌کنیم، هیچ نرم‌افزاری را در کشور غربت آپدیت و به روز رسان نکنید چرا که در برخی موارد به‌روزرسانی باعث می‌شود رجیستر شما حذف و نیاز به پرداخت مبلغ اضافی برای بازگرداندن نسخه اصلی به جای نسخه کپی شده کنید.

این مورد برای نرم‌افزارهای موبایل نیز صادق است. پس اگر دوست دارید دیجیتال نومد باشید لازم است گوشی خودتان را قبل از رفتن به یک وای فای پرسرعت اتصال دهید و هرچه دارید را آپدیت و نرم‌افزارهای مورد نیاز خود را نصب کنید تا در کشور خارجی دچار مشکل نشوید.

دیجیتال نومد

پرداخت مالیاتی

همان‌طور که در ایران بخشی از حقوق شما به عنوان مالیات کسر می‌شود، بر اساس مقصدی که سفر می‌کنید می‌بایست بخشی از دارای و درامد خودتان را در این کشور صرف دادن مالیات کنید. این مورد برای کسانی که تأمین مالی از داخل کشور دارند مشکل‌ساز نخواهد بود اما در این مورد نیز باید در نظر داشته باشید که باید انتقال پول به صورت بانکی انجام دهید. یکی از فراموش شده ترین روش‌های انتقال پول در دنیا که ایرانیان متأسفانه از آن استفاده نمی‌کنند، بیتکوین و ارز دیجیتال است.

خوشبختانه بیتکوین هیچ مالیات اضافی برای شما ندارد. اگر دریافت حقوق شما از کشور مقصد سفر است باید کسر مالیاتی را در نظر داشته باشد و بدانید که چه مقدار مالیات به ازای دریافتی خود باید پرداخت کنید تا دچار فرار مالیاتی و مشکلات قانونی نشوید.

دیجیتال نومد

وسایل لازم برای طراح گرافیک دورکار

با توجه به اینکه کار و حرفه شما به عنوان طراح گرافیک به تکنولوژی وابسته است، نیاز دارید همگام با آن نیز حرکت کنید. از جمله وسایل مورد نیاز شما یک تبلت برای نقاشی است. همچنین از آنجایی که فایل‌های نهایی شما حجم زیادی دارند، نیاز به یک هارد اکسترنال برای ذخیره اطلاعات دارید. علاوه بر این، هارددیسک یک وسیله ضروری برای کسب اطمینان از امنیت اطلاعاتی خود در مقابل ضربات و صدمات وارد شده به لپ‌تاپ در سفر است.

از دیگر نیازهای شما، داشتن اکانت ابر ذخیره اطلاعات به مانند Googlw Drive و Dropbox است. این اکانت ها به شما امکان می‌دهند از همه‌جای دنیا به اطلاعات خود با استفاده از اینترنت دسترسی داشته باشید. قبل از سفر، وسایل خود را بیمه کنید. حادثه هیچ‌وقت خبر نمی‌کند و ممکن است در یک جابجایی ساده، هارد یا مانیتور لپ‌تاپ شما دچار مشکل شود و به هنگام بازگشت از سفر یک دیجیتال نومد بی‌پول شوید. بیمه سفر خود را با کسب اطلاعات کافی و اطمینان از بیمه شدن وسایل در صورت بروز صدمات شدید در سفر توسط بیمه‌گذار، بیمه کنید.

به بیمه اکتفا نکنید، چرا که همگی می‌دانیم بیمه نمی‌تواند زمان از دست رفته شما بر اثر آسیب دیدن وسایلتان را بازگرداند. دست به کار شوید و وسایل مناسب برای سفر به مانند کوله ضربه‌گیر دار تهیه کنید. توصیه می‌کنیم از وسایل زرق و بردار استفاده نکنید، هرچقدر دور از چشم باشید، امنیت بیشتری خواهید داشت.

دیجیتال نومد

فرصت شغلی برای دیجیتال نومد طراح یا طراح گرافیک آزادکار

پیدا کردن کار در سفر و جاده، به مانند پیدا کردن شغل در خانه نیست و باید بدانید که ممکن است سختی زیادی برای یافتن فرضت های شغلی و پذیرفته شدن در آن‌ها داشته باشید. به طور قطع شما یک فریلنسر خواهید بود که کوله‌ای به دوش دارید و از خانه خود کیلومترها دور شده‌اید. اگر با مفهوم فریلنسر و پیدا کردن فرصت شغلی برای آزادکاری مطلع نیستید می‌توانید به مقالات ما در مورد شروع کار به شکل فریلنسرینگ مراجعه کنید؛ اما برای شروع باید، رزومه و پورتفولیو قوی به مانند سایتی که نمونه‌های کاری از شما، طرح‌های پذیرفته شده و ارائه شده داشته باشید. همچنین خودتان را در شبکه‌های اجتماعی به مانند لینکدین و اینستاگرام معروف‌تر کنید.

رزومه کاربردی

اگر قرار است به خارج از ایران سفر کنید، باید زمینه‌های کاری و نحوه استخدام طراح دیجیتال دورکار را در کشورهای خارجی بدانید. معمولاً کارفرمایان در خارج بر اساس میزان فروش شما به عنوان یک طراح گرافیک در سایت‌هایی به مانند Creative Market و Freepik اعتبار سنجی و قضاوت می‌کنند. هیچ‌وقت تخم‌مرغ‌های خودتان را در یک سبد نگذارید، شاید مشکل کوچکی با یک کارفرما شما را به یک چالش بزرگ در بی‌پولی سوق دهد.

کار و اقامت همزمان

گزینه‌ای هوشمندانه برای اقامت شما به عنوان یک طراح گرافیک دورکار وجود دارد. برخی از هتل‌ها در ازای گرفتن خدمات از شما امکان اقامت در طول یک شب یا اگر سخاوتمند باشد شب‌های بیشتر می‌دهند. لذا خودتان را به مدیر هتل معرفی کنید شاید شما را به عنوان یک دورکار استخدام کرده و از شما برای ساخت کاتالوگ، بروشور، صفحه وبلاگ یا پست در شبکه اجتماعی استفاده کند.

فریلنسر بین المللی

از دیگر توصیه‌های ما به شما آپلود رزومه در سایت‌های کاریابی مخصوص فریلنسینگ به مانند پارس فریلنسر و در خارج از ایران با عناوین Upwork، Fiverr و Freelancer است. البته هشدار می‌دهیم، مراقب کلاه‌برداران در این سایت‌ها باشید تا در دام آن‌ها نیفتید. همه‌جا به مانند ایران سایت قابل‌اعتماد پارس فریلنسر در اختیار ازادکاران قرار نمی‌دهند.

دیجیتال نومد

مدیریت کردن زمان رگ اصلی دیجیتال نومد

آنچه از یک دیجیتال نومد بودن به جز حرفه‌ای که دوست دارید به آن مشغول باشید، قدرت سفر کردن در کنار کار کردن و کسب درامد است؛ اما باید بدانید، برنامه‌ریزی و مدیریت برای زمان سفر و اوقات بیکاری که در طول سفر خود خواهید داشت، مهم‌ترین کاری است که می‌بایست انجام دهید.

معمولاً کار کردن در سفر برای افراد دیگر که آزادکار نیستند به معنی «کار نکردن» است اما برای شما که کار و سفر با هم آمیخته شده است، باید برنامه‌ریزی دقیقی برای زمان گردش، تفریح و استراحت در کنار کار کردن داشته باشید. برای مثال می‌توانید صبح‌ها به گردش، ظهر استراحت و تمام عصر خود را در طول سفر به کار کردن اختصاص دهید. البته خودتان را ملزم به انجام صد در صد کارها نکنید، همیشه برنامه منعطف بیشتر از یک برنامه خشک و جدی اجرایی‌تر می‌شود.

گاهی اوقات بهتر است که برای کسب هزینه ادامه سفر خودتان یک جا به مدت معلومی بمانید و بعد از کار کردن به مقدار کافی و کسب درامد لازم برای خرید بلیت و دیگر لوازم لازم برای سفر بعدی، برنامه خودتان را ادامه دهید. همچنین به شما توصیه می‌کنیم که برای ارتباط بهتر با مشتریان و اداره امور خود سیستم‌های Trello و Asana را کاملاً بشناسید و از آن استفاده کنید.

دیجیتال نومد

استفاده از تجربه دیگران

اگر دوست و فعال شبکه مجازی می‌شناسید که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت زیادی به عنوان اینفلوئنسر یا بلاگر دارد از او درباره مشکلات و مزایایی که یک دیجیتال نومد بودن دارد سؤال کنید. مسلماً تجربه بیشتر از گفتار می‌تواند شما را راهنمایی کند. همچنین اگر قصد دارید که در داخل ایران به صورت یک آزادکار طراح گرافیک کار کنید می‌توانید پروفایل خود را در سایت فریلنسینگ پارس فریلنسر تکمیل کنید و شروع به کار کردن در بستری کاملاً امن و نظارت شده با کارفرمایان قابل اطمینان کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا