دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
فریلنسینگآموزشکارآفرینی

راهنمای مادران کارآفرین و زنان موفق

با عوض شدن الگوی زندگی در جهان امروزه بیش از هر زمان دیگری مادران کارآفرین و زنان موفقی را می‌شناسیم که به خوبی می‌توانند بین زندگی و شغل خود تعادل برقرار کنند.

اگر برای شما هم جای تعجب است که امروزه چرا تعداد زنان کارآفرین رو به افزایش است و در بیشتر شرکت‌ها زنان یا رئیس هستند یا دارای پست و رتبه‌های بالا، بهتر است تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. مدیریت زنانه ، به سرعت در حال رشد است و زنان دیگر مانند گذشته حاضر به ماندن در خانه و رضایت به شغل‌های رده پایین نیستند. جالب است بدانید که اقتصاد به طور کلی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۸ تنها ۱۲ درصد رشد کرده است و در حالی که نقش زنان در مدیریت بیش از ۵۸ درصد افزایش داشته است و میزان موفقیت زنان در کسب و کار بسیار بیشتر از کسب و کارهای مردانه است. حقایق زندگی مادران کارآفرین و شاغل ممکن است برای همیشه پیش آن‌ها به صورت راز بماند و شما همیشه از این متعجب باشید که چطور یک زن می‌تواند از پس همه کار‌های بیرون و داخل خانه بربیاد. به هرحال نباید قدرت مادران کارآفرین و زنان پرتلاش را دستکم گرفت.

شاید تصور شود که زنان به خصوص مادرها نمی‌توانند از پس وظایف مدیریتی و مادری خود بربیایند اغلب در یکی دچار مشکل خواهند شد و موفقیت زنان در کسب و کار اتفاقی است. جدا از تصور دیگران، گاهی مادران نیز به دلیل مشغله زیاد کاری احساس گناه نسبت به خودشان دارند و اغلب با سوالتی مانند، آیاد زیاد سفر می‌کنم؟ این همه کار ارزشش را دارد؟ آیا وقت کمی برای کودکانم در نظر گرفته‌ام؟ یا جملاتی مانند، من همیشه سعی می‌کنم نهایت تلاشم را برای وقت گذرندان با کودکانم بگذارم اما همیشه احساس می‌کم کافی نیست؛ خودشان را سرزنش می‌کنند.

برای مثال من از تجربه خواهر شاغلم اگر برایتان بگویم شاید بیشتر احساس نزدیکی کنید. خواهر من استاد دانشگاه است و یک دختر سه ساله دارد، وقتی در مهدکودک از او خواسته بودند که برای روز مادر به آن‌ها بگوید که فعالیت مورد علاقه مادرش چیست، او با صدای بلند فریاد زد، مادرم عاشق سرکار رفتن است و باعث شده بود قلب خواهرم بشکند و احساس کند به اندازه کافی برای دخترش وقت نمی‌گذارد. حتی همان شب با مادرم تلفنی حرف زد و از این بابت بسیار ناراحت بود.

اگر شما نیز از زنان صاحب مشاغل و مادران کارآفرین هستید و کسب و کاری دارید که عاشقش هستید باید بدانید که چطور از پس مدیریت کارهای بیرون از خانه و کسب و کارتان بربیاید. در واقع نگه داشتن کسب و کار و خانوادتان در کنار هم باید گام به گام و قدم به قدم باشد. بزرگ کردن یک استارتاپ و کودک بسیار شبیه هم است. ترفندهایی که مادران برای ترتبیت کودک خود استفاده می کنند برای  موفقیت زنان در کسب و کار  نیز بسیار مفید است.

همیشه می‌گویند اگر زنی از پس مدیریت یک خانه و خانواده بربیاید حتما در  مدیریت کسب و کار خود نیز موفق خواهد بود. در این مطلب از وبلاگ پارس فریلنسر به بیان راه حل‌هایی برای موفقیت زنان در کسب و کار با استفاده از ترفندها و درس‌هایی که مادری به یک زن می دهد را بیان خواهیم کرد.

۱. از شکست‌ها بیش از موفقیت‌هایتان درس بگیرید.

اولین درسی که مادر بودن برای موفقیت زنان در کسب و کار به همراه دارد، این است که از اشتباهاتان بیش از موفقیت‌هایتان درس بگیرید. مادرها همیشه بهترین چیزها را برای کودکشان می‌خواهند و دیدن این که کودکانشان باهم دعوا می‌کنند یا از موضوعی ناراحت هستند آن‌ها را اذیت خواهد کرد. حتما دیده‌اید که گاهی مادرها بی‌توجه به ناراحتی کودک‌هایشان اجازه می‌دهند خودشان با مشکلات رو به رو شوند. بسیار اهمیت دارد که به عنوان یک مادر توانایی تشخیص این که چه زمانی اجازه اشتباه و رو به رو شدن با چالش را به کودک بدهید و چه زمانی این کار را نکنید. علاوه بر این کودکان همیشه به دنبال یک ابر قهرمان برای انجام دادن کارهایشان هستند و ترجیح می‌دهند مادر نقش این ابر قهرمان را داشته باشد.

گاهی بر اساس تصوری که از نقش ابر قهرمانی مادران انتظار می‌رود، باعث خواهد شد که زنان و به ویژه مادران به خودشان اجازه اشتباه کردن ندهند و در صورت بروز اشتباه به شدت خود را سرزنش می‌کنند. در دانشگاه آمریکا، برنامه ‌ای به نام «جرات ترس» در حال انجام است که دختران را به داشتن شجاعت اشتباه کردن تشویق می‌کند. طی این برنامه به دختران آموزش داده می‌شود به دلیل ترس‌هایشان از آرزوهایی که دارند دست نکشند. هدف این برنامه تشویق زنان و دختران به داشتن شجاعت است تا کارهایی را انجام دهند که تصور می‌کنند غیر ممکن است. حتی اگر در این راه شسکت بخورند، نباید از شکست خود ترسیده و آرزوهای خود را رها کنند.

راه اندازی کسب و کار به خصوص برای مادران کارآفرین ، حتی از کار کردن به عنوان یک فریلنسر هم سخت تر است. شما با حجم عظیمی از سرمایه و کار رو به رو هستید که شاید در برخی از موارد ترس‌هایتان جای خودش را داشته باشد و باعث ایجاد چالش برای شما شود. به یاد بیاورید حتی اسطوره‌های بزرگ مانند ادیسون هم بارها در راه انجام کارهایشان شکست خورده‌اند. ممکن است در شرایط بد اقتصادی قرار بگیرید و چند ماه قبل از بستن یکی از بزرگترین قراردادهایتان با بحران اقتصادی رو به رو شوید. حتی دونالد ترامپ هم در زندگی خودش چندین بار ورشکست شده است اما از شسکت خود درس گرفت و دوباره شروع کرد و تبدیل به یکی از رؤسای جمهور آمریکا شد.

چیزی که اهمیت دارد این است که شما کودکتان را به یاد بیاورید که چقدر زمین خورد تا بتواند راه رفتن یاد بگیرد. شما به عنوان مادر اجازه دادید که خودش زمین خوردن و بلند شدن را تجربه کند.

۲. یک روز بد، پایان دنیا نیست!

۲. یک روز بد، پایان دنیا نیست!

یکی از مهمترین رازهای موفقیت زنان و مادران کارآفرین در کسب و کار عدم ناامیدی با پیش آمدن اتفاقات بد است. همه ما روزهایی داشتیم که هیچ چیز سر جای خود نبوده و خیلی اتفاقی مشکلات پشت سر هم ردیف می‌شوند تا روز بسیار بدی برای شما بسازند و که هر لحظه آرزوی تمام شدن آن را داشته باشید. در چنین مواقعی شما چه کاری انجام خواهید داد؟

اکثر افراد در چنین روزهای بدی بسیار منفی گرا شده و احساس می‌کنند بد شانس‌ترین و بدبخت‌ترین فرد روی زمین هستند. در چنین حالتی بهترین کار این است که در محیطی آرام قرار بگیرید، نفس عمیقی بکشید، ذهن خود را آرام کرده و مدام به یاد بیاورید که این فقط یک روز بد برای شما بوده و به معنای یک زندگی بد و ناخوشایند نیست.

در این شرایط بحرانی نقش مادر در خانه بسیار اهمیت پیدا خواهد کرد. اگر به عنوان یک مادر بتوانید از پس مدیریت یک روز بسیار بد بربیاید پس حتما می‌توانید موفقیت زنانه در کسب و کار خود را نیز تضمین کنید. همیشه از این روزهای بد برای همه وجود دارد و دنیا به اتمام نرسیده است. گاهی با دور شدن از شرایط و اوضاع نابه‌سامان که باعث آرام شدن ذهن خواهد شد، در کنار مشورت با دیگران می‌توانید خیلی راحت کسب و کار خود را از بحران خارج کنید. یک تصمیم اشتباه به معنای تمام شدن و ورشکستی نیست، به خودتان بیاید و دوباره شروع کنید و در راه رسیدن به آرزوهایتان ناامید نشوید.

همانطور که وقتی اوضاع خانه بهم میریزد و هیچ چیز خوب پیش نمی‌رود، کمی قدم زدن در هوای آزاد و آرامش می‌تواند به درست کردن اوضاع کمک کند. این یکی از بهترین ترفندهای مادرانه برای موفقیت زنان در کسب و کار است.

۳. توانایی گوش دادن به حرف سایرین

از آنجایی که مادران حوصله زیادی در گوش دادن به حرف دیگران دارند، می توانند به خوبی به صحبت‌های همکاران و مشتریان خود گوش داده و نیاز آن‌ها را برطرف کنند. در صورتی که شما دقتی در گوش دادن به حرف کودک خود نداشته باشید ممکن است چیزهای خیلی زیادی از علایق و سلیقه‌های او را از دست بدهید به همین ترتیب اگر نتوانید به خوبی به خواسته مشتریان، کارمندان و همکاران خود گوش دهید نمی‌توانید مطابق با نیاز آن‌ها کالا یا خدمات را ارائه دهید.

یکی از مشکلات و نقاط ضعفی که باعث می‌شود مشتریان به خدمات یا محصولات شما علاقمند نشود همین عدم گوش دادن صحیح به آن‌ها است. مادران کارآفرین توانایی شگفت انگیزی در گوش دادن به بقیه دارند. جازه دهید فرد به شما بگویید چه چیزی نیاز دارد و طبق نیازش با او صحبت کنید. زمانی که احساس کردید بازاریابی تلفنی برای کسب و کارتان مناسب نیست، از فرد بخواهید یک ملاقات رو در رو با شما داشته باشد و در این ملاقات سعی کنید مادرانه به نیازهایش گوش دهید. در چنین ملاقاتی شما به سرعت خواهید فهمید مشتری به دنبال چه چیزی است و خیلی سریع از مرحله بازاریابی وارد مرحله فروش خواهید شد.

استراتژی تعامل با مشتری و فروش محصول یا خدمات، مانند برخورد و صحبت با کودک است، باید به دقت نگاه کنید که او چه می‌گوید و چه می‌خواهد تا کودک خود را به خوبی بشناسید. توانایی خوب گوش دادن به دیگران چیزی است که می‌توانید شانس موفقیت زنان در کسب و کار را افزایش دهد.

۴. نفس عمیق بکشید و همه چیز را بررسی کنید

۴. نفس عمیق بکشید و همه چیز را بررسی کنید

اگر یکی از مادران کارآفرین یا زنان شاغل و موفق هستید بهتر است بدانید که راه بسیار سختی در پیش دارید. همه ما در ساعاتی از روز هیچ کاری برای انجام دادن نداریم و ترجیح می‌دهیم آنطور که دوست داریم همه چیز را پیش ببریم. برای مثال با کودک قدم زده، تلوزیون ببینید یا کتابی بخوانید و اوقات خود را به خوشی سپری کنید.

در کار هم گاهی در چنین شرایطی قرار خواهید گرفت. چنین شرایطی بهترین موقعیت برای بررسی کارهایتان است. کمی از محیط کار دور شوید و اوضاع را بررسی کنید، نگاه کنید از کجا به این مرحله رسیده‌اید و چه چیز باعث افزایش شانس موفقیت شما شده است. از خودتان به خاطر تمام کارهای خوب و استعدادی که داشته‌اید تشکر کنید و در چنین وقت‌های آرامی که در محیط کاری خود دارید از همه چیز لذت ببرید.

۵. زنی ابر قهرمان بدون شنل و نقاب

۵. زنی ابر قهرمان بدون شنل و نقاب

مادر بودن هرگز کار ساده‌ای نیست حال آنکه شما بخواهید در کنار این وظیفه سنگین کسب و کار خودتان را مدیریت کنید. شما زنی ابر قهرمان هستید که بدون پوشیدن لباس خاص یا قدرت ماورایی می تواند از پس همه چیز بربیاید. به خودتان افتخار کنید و اگر تیمی دارید که نقش مهمی برای موفقیت  شما دارد از تک تک آن‌ها به خاطر سرپا نگه داشتن کسب و کارتان و این که دوش به دوش شما تلاش کرده‌اند، تشکر کنید. به یاد داشته باشید که در مقابل سختی‌های شکست نخورید و همیشه بعد از شدیدترین طوفان‌ها روزهای قشنگی در انتظار است. از شکست‌هایتان درس بگیرید، به خواسته مشتریان خود گوش داده و در آرامش زیبای محل کسب و کارتان به روز بدی که داشته‌اید لبخند بزنید، فردا روز بهتری خواهد بود و شما یک ابر قهرمان بدون شنل و نقاب هستید. موفقیت زنان در کسب و کار کاملا به خودشان و ایمان به توانایی هایی که دارند بستگی دارد.

اگر در اطراف خود مادارن کارآفرین و زنان شاغل و موفقی را می‌شناسید که در نهایت سختی تلاش کرده و کسب و کار خودش را در کنار همه وظایفی که دارد، توانسته سرپا نگه داشته و به موفقیت برساند می‌توانید این مطلب را با او به اشتراک گذاشته یا اگر فکر می کنید برای کسی مفید است آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. شاید جرقه‌ای برای افزایش موفقیت زنان در کسب و کار در ایران یا هرجای دنیا باشد.

مادران کارآفرین؛ الگوهای بهتر

اگر شما هم جزء مادران کارآفرین یا زنان شاغل هستید؛ در صورتی که احساس می‌کنید به اندازه کافی در خانه حضور ندارید می‌توانید به صورت دورکاری یا همان فریلنسر بودن کارتان را ادامه دهید. اگر نمی‌دانید که به عنوان فریلنسر چه مشاغلی می‌توانید داشته باشید؛ این مطلب را بخوانید. برخی از زنان بعد از مادر شدن با دنیای حرفه‌ای و شغلی که دوستش داشتند برای همیشه خداحافظی می‌کنند، اما تغییر الگوی زندگی و استفاده از اینترنت همین مزیت را دارد که حتی مادران خانه دار هم می‌توانند به صورت دورکاری و از طریق وب سایت‌های استخدام فریلنسر برای خودشان درآمدی داشته و موفق و کارآفرین باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا