دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
فریلنسینگ

فراهم کردن محیط کار مناسب برای دورکاری

زمانی که صحبت از فریلنسر می‌شود، باید انتظار کار در خانه را داشت مگر اینکه شما یک طراح فریلنسر دارای محیط کار مجزا باشید. در هر صورت حتی اگر در دفتر کاری خودتان نیز مشغول به کار باشید، زمان زیادی را بر اساس نوع شغل خودتان در آن محل سپری می‌کنید. لذا باید محیط کار فریلنسر به‌ گونه‌ای باشد که فرد در آن کمتر احساس خستگی کند یا نیاز کمتری به بیرون رفتن از آن داشته باشد.

البته محیط کار فریلنسر محدود به خانه یا دفتر کار نمی‌شود. دورکار ها معمولاً از هر جایی که بتوانند در آن لپ تاپ خودشان را باز کنند و پریز برق به همراه امکان اتصال به اینترنت داشته باشند، به عنوان محل کار استفاده می‌کنند. اغلب شما نیز شاهد کسانی بوده‌اید که با یک لپ تاپ چند ساعت گوشه کافه مشغول کار هستند و در نهایت با لبی خندان از آن خارج می‌شوند.

خنده روی لبان این افراد به واسطه دل‌نشین بودن محیط کاری و عدم احساس خستگی با وجود نشستن مداوم پشت مانیتور لپ تاپ است. البته برای همه کسانی که دوست دارند در خانه دورکاری انجام دهند نیز پیشنهاد می‌کنیم در هفته یا ماه مدتی را برای بیرون رفتن و کار کردن در محیط بازتر اختصاص دهند تا ذهن آن‌ها شکوفاتر و فعال‌تر باشد. خوشبختانه دسترسی به اینترنت و پریز برق در بیشتر نقاط شهرهای ایران وجود دارد و شما نگرانی دسترسی هم نباید داشته باشید.

 

محیط کاری فریلنسر

مناسب‌سازی فضای خانه برای فریلنسر

همان‌طور که مشاهده کردید بیشترین زمانی که اغلب آزادکار ها در آن مشغول به فعالیت و کار هستند، خانه است. از این رو باید خانه را محیطی مناسب برای کار کردن کرد. به همین منظور امروز در وبلاگ پارس فریلنسر همراه شما خواهیم بود تا نکاتی در مورد آماده‌سازی فضای خانه برای دورکاری را با هم مرور کنیم. این نکات فقط محدود به اتاق کار فردی نیست و همه خانه را در بر می‌گیرد البته بیشترین تمرکز ما روی اتاق کار خواهد بود.

طراحی داخلی اتاق نشیمن

اتاق نشیمن یا هال در خانه‌های ایرانی باید به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که شما در آن احساس راحتی داشته باشید و بیشتر اوقات فراغت و استراحت را در آن بدون داشتن تنش بیرونی یا کاری سپری کنید. به عنوان پیشنهاد بر اساس سلیقه و علاقه خود می‌توانید افزودنی‌های مناسبی به اتاق نشیمن اضافه کنید. برای مثال اگر علاقه زیادی به مطالعه کتاب دارید، قفسه کوچکی از کتاب‌هایی که نخوانده‌اید را به اتاق نشیمن انتقال دهید و زمان استراحت خود را به خواندن آن اختصاص دهید.

محیط کاری فریلنسر

اگر فریلنسر تولید محتوا در زمینه تکنولوژی هستید، مسلماً برای شما لذت‌بخش‌تر از تجربه موسیقی یا بازی‌های ویدیویی وجود ندارد. به همین دلیل برای اوقات بیکاری خود، کنسول بازی تهیه کنید و از آن برای رفع خستگی خود استفاده کنید. اگر از جمله کسانی هستید که دوست دارید اوقات فراغت خودتان را به همراه خانواده خودتان سپری کنید، بهتر است وسایل دوست داشتنی به مانند تلویزیون و مبل در اتاق نشیمن داشته باشید که به هنگام استراحت با خانواده، دورهمی لذت‌بخشی برای خوردن چای و در کردن خستگی داشته باشید.

محل کار فریلنسر

اتاق کار یا محیط کار فریلنسر، مهم‌ترین قسمت خانه است که می‌باید وقت و هزینه زیادی برای بهینه‌سازی آن صرف کنید. این زمان و هزینه در افزایش بازدهی کاری برگشت داده می‌شود. لذا نگران خرج کردن نباشید. گروه پارس فریلنسر توصیه‌های کلیدی برای بهینه‌سازی فضای کار دورکاری در مقاله‌های مختلف معرفی کرده است. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین راهکارهای افزایش بازده به واسطه تغییر دکوراسیون محیط کاری فریلنسر اشاره خواهیم کرد:

 

محیط کاری فریلنسر

اتاق کار پرنور و تمیز

به عنوان یک فریلنسر علاقه زیادی به نور دارم. وجود یک پنجره در اتاق شما می‌تواند کمک بزرگی به تأمین نور محیط کند. پنجره‌ای که رو به چشم‌انداز زیبا باشد، مزیت صد چندان دارد. لذا اتاقی را برای کار انتخاب کنید که حداقل یک پنجره داشته باشد. منظره رو به طبیعت خستگی را از روح و تن شما دور می‌کند. از آنجایی که فریلنسر بیشتر اوقات خود را خیره به مانیتور می‌گذراند، وجود یک چشم‌انداز وسیع می‌تواند یک زنگ تفریح مناسب برای چشم باشد.

علاوه بر این، تولید کننده محتوا فریلنس نیاز به ذهنی باز و الهامات فراوان دارد تا بتواند بهترین‌ها را به قلم نوشتار پیاده کند. وجود پنجره با نور طبیعی می‌تواند کمک زیادی به افزایش خلاقیت او کند. علاوه بر این، مسلماً کار در اتاقی که عاری از شلوغی و کثیفی باشد انگیزه بیشتر به همراه خواهد داشت. هر چند خود آزادکار باید در انجام کارهای شخصی کوشا باشد و زمان‌هایی برای تمیز کردن فضای کار خود اختصاص دهد

فریلنسر

تکنولوژی به روز

آنچه که میان شما و کارفرما رابطه برقرار می‌کند، تکنولوژی است؛ بنابراین سعی کنید که تکنولوژی را در وسایل ارتباطی خود بهبود ببخشید و خودتان را به تکنولوژی روز برسانید. چرا که اگر ارتباط کافی با دنیای بیرون و مخصوصاً شبکه‌های مجازی نداشته باشد، بسیاری از فرصت‌ها را از دست خواهید داد.

انبار وسایل موردنیاز

شما به عنوان یک فریلنسر باید محیط کاری کاملاً آسوده به همراه همه امکانات را داشته باشید تا وقفه‌ای در کارتان به وجود نیاید. هر وقفه کوتاه می‌تواند رشته افکارتان را پاره کند و تا ساعت‌ها نتوانید دوباره به حالت سابق برگردید. از جمله مشکلاتی که رشته افکارتان را می‌تواند از هم بگسلد، نیاز به وسایل روزانه به مانند خرید وسایل و لوازم‌التحریر است. سعی کنید انباری پر از وسایل ضروری داشته باشید.

یک مکان برای نگه‌داری کردن از ابزار کاری که مداوم استفاده می‌شوند ایجاد کنید. برداشتن یک وسیله از مکانی مخصوص بسیار ساده‌تر از جستجوی اطراف شهر برای پیدا کردن آن است. اگر بخواهیم یک قدم جلو‌تر برویم و کار را ساده‌تر کنیم، با توجه به درآمد حاصل از کارتان اگر می‌توانید قهوه ساز و یخچال کوچک تهیه کنید. به این ترتیب برای نوشیدن قهوه یا خوردن میان وعده به آشپزخانه نمی‌روید.

محیط کاری فریلنسر

بولتن خبری

به عنوان یک فریلنسر نیاز به برنامه‌ریزی روزانه و بلندمدت دارید، همچنین باید در دفتر یادداشت خود کارهای روزانه خود را بنویسید. از این رو وجود یک بولتن خبری می‌تواند به میزان زیادی کمک کند. این بولتن خبری لازم نیست به مانند آنچه در مدرسه و ادارات وجود دارد بزرگ و گران‌قیمت باشد. شما از یک تخته وایت برد هم می‌توانید به عنوان بولتن خبری استفاده کنید. این بولتن خبری علاوه بر اخبار و وظایف روزانه می‌تواند جایگاهی برای یادداشت‌های روزانه و الهام‌بخش باشد که شما به عنوان فریلنسر به آن‌ها احتیاج دارید.

میز مناسب کار

مدت زمانی که شما پشت لپ تاپ قرار می‌گیرید در آزادکاری‌هایی به مانند تولید محتوا، طراحی و معماری طولانی مدت است. لذا بهتر است که از صندلی و میز مناسب برای کار خود استفاده کنید. میز و صندلی علاوه بر افزایش بازده در انجام کارهای روزانه، از بروز مشکلات اسکلتی به مانند کمر قوز شده جلوگیری می‌کند. همان‌طور که اشاره کردیم، نور کافی در محیط را به واسطه یک پنجره یا نور مصنوعی ایجاد کنید تا چشمان شما از نور لپ تاپ و مانیتور اذیت نشود.

در انتخاب صندلی دقت کنید. صندلی گردان، به همراه بازوهایی با قابلیت تغییر انتخاب کنید. به مرور زمان متوجه خواهید شد که یک صندلی مناسب چقدر می‌تواند به شما در انجام کارهای روزانه کمک کند. تجربه داشتن یک مانیتور اضافی را حتماً امتحان کنید.

محیط کاری فریلنسر

اگر طراح داخلی آزادکار یا عکاس فریلنسر هستید، وجود دو میز را به همراه مانیتور اضافی توصیه می‌کنیم. میز دوم می‌تواند محلی برای قرار گیری طرح، اتود و همچنین دوربین شما باشد و حسی به مانند دفتر کاری شخصی خود در اداره دلخواهتان باشد. با این تفاوت که هر چه دوست داشته باشید می‌توانید روی آن بگذارید.

سعی کنید نکات زیر را همیشه رعایت کنید:

  • هنگام نشستن بدنتان را تنظیم کنید. گوش‌ها، شانه‌ها و باسن باید در یک خط عمودی قرار بگیرند.
  • زمانی که بر روی صندلی نشسته‌اید، دست‌ها باید موازی با ستون فقرات قرار بگیرند و آرنج‌ها باید زاویه‌ی ۹۰ درجه داشته باشند. اگر در این وضعیت نیستید، صندلی کارتان را در حالت بالاتر یا پایین‌تر تنظیم کنید.
  • برای کاهش فشار از روی ستون فقرات، زمانی که بر روی صندلی نشسته‌اید از یک بالشت کوچک، زیر پایی یا محافظ قابل تنظیم کمر استفاده کنید.
  • فراموش نکنید هر چند وقت یک بار بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید.

 

تقویم بزرگ در اتاق کار

مسلماً کسی دوست ندارد کارفرماها را یکی پس از دیگری به علت وقت‌نشناسی از دست بدهد. سابق بر این در مطالب گذشته اشاره کردیم که رمز موفقیت یک فریلنسر، انجام به موقع کارهای روزانه بر اساس آنچه که کارفرما از او انتظار دارد است. این زمان‌بندی و مقررات انجام کارها قابلیت شخصی‌سازی دارند اما در نهایت باید به هدف اصلی کارفرما و فریلنسر برسند. از جمله اجزای مهم برنامه‌ریزی یک دورکار، تقویم کاری است.

یک تقویم بزرگ با فضای کافی برای نوشتن نکات روزانه در کنار روزهای تقویم تهیه کنید. هر بار که پروژه‌ای دریافت کردید، علاوه بر نوشتن روی بولتن خبری، آن را روی تقویم نیز انتقال دهید. بسیاری از دوستان من از تقویم‌های موبایل استفاده می‌کنند که جایگزین خوبی می‌تواند باشد.

محیط کاری فریلنسر

شخصی‌سازی اتاق کار

اگر نیاز به پخش موزیک در حین کار کردن دارید، می‌توانید از بلندگو در گوشه‌های اتاق کاری خود استفاده کنید. همچنین وسایل لازم برای تمرکز اعصاب و بیشتر شدن کارایی خودتان را روی میز قرار دهید و نگران نباشید که همکارتان آن را بردارد، چرا که در اتاق کار فریلنسر، رئیس تا آبدارچی خود شما هستید. حتی می‌توانید رنگ اتاق کار را به‌گونه‌ای که انرژی بیشتری به شما در کار کردن بدهد، تغییر دهید.

اتاق کار فریلنسر می‌تواند مملو از نوشته‌های الهام‌بخش، اهداف نهایی زندگی، تصاویر دلخواه، المان‌های مختلف به همراه نورپردازی‌های متفاوت باشد. شما زمان زیادی در خانه می‌گذرانید، پس سعی کنید متفاوت‌تر از دیگران اتاق خودتان را تزئین کنید.

 

حیاط خانه

خانه شما به صورت آپارتمانی یا حیاط دار، می‌تواند قسمتی به عنوان بالکن یا در وضعیت خیلی بهتر، حیاط داشته باشد. این فضا محل مناسبی برای فریلنسرها است. شاید باورتان نشود ولی آرامشی که یک محیط سرسبز به شما می‌دهد، هیچ جای دیگر خانه قابل دستیابی نیست. در این فضا می‌توانید گل و گیاهان دلخواه خودتان را پرورش دهید و اگر خوش‌ذوق باشید می‌توانید درختچه‌های میوه را در آن قرار دهید و اوقات بیکاری یا کاری خودتان را در کنار آن‌ها بگذرانید.

محیط کاری فریلنسر

برای دوستان فریلنسر خلاق که به دنبال محیط کار در منزل با ویژگی‌های متمایز هستید، علاوه بر داشتن درختچه و گل ساختن یک آب‌نما با امکانات اندک را پیشنهاد می‌دهیم. این آب ما می‌تواند صدای آب را در گوش شما بنوازد. صدایی که آرامش بی‌نهایت هدیه می‌کند. با وجود این آب‌نما تابستان کاری خنکی در جوار آن خواهید داشت. خودتان را محدود نکنید و سعی کنید از حداقل امکانات برای لذت بردن استفاده کنید.

برای دوستانی که خانه حیاط دار یا بالکن مناسب ندارند، پیشنهاد می‌کنیم از انواع گل‌های گلدانی استفاده کنند. آن‌ها را در داخل گلدان به مقداری که فضای خانه و اتاق اجازه می‌دهد، در اطراف محیط کاری و خانه قرار دهید. پیشنهاد ویژه ما به شما، خرید یک بونسای است. اکسیژن منتشر شده از گیاهان ذهن شما را بازتر می‌کند. پس آن‌ها را از خودتان دور نکنید.

محیط کاری فریلنسر

سخن پایانی

خانه و محیط کار برای فریلنسر یک مفهوم مشترک دارد لذا سعی کنید که تعامل خوبی بین این دو مفهوم ایجاد کنید. می‌توانید از مقاله‌های دیگر ما در مورد بهینه‌سازی محیط کار فریلنسر استفاده کنید. موفق باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا