دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
برنامه نویسی

API چیست و دقیقا چه کاری انجام می‌هد؟

آیا تا به حال واژه API را شنیده‌اید؟ می‌دانید که API چیست و چه تاثیری در روند کارها و برنامه‌های نرم افزاری شما دارد؟ آیا می‌توانید در کشور یا شهری زندگی کنید که هیچ پل و راه ارتباطی با شهرهای دیگر نداشته باشد؟ تصور کنید که چه شرایط سختی ممکن است پیش بیاید زمانی که نتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید!

یکی از رایج‌ترین کلمه‌ها برای مهندسان کامپیوتر، طراحان وب سایت و برنامه نویس‌ها کلمه API است. اگر شما فردی نیستید که در زمینه فناوری اطلاعات و تکنولوژی مهارت و تجربه خاصی داشته باشد، بدون شک این کلمه برای شما نا مفهوم خواهد بود. هدف و قصد ما از نوشتن چنین مطلبی در وبلاگ پارس فریلنسر آن است که هر فرد با هر سطح علم و دانشی بتوانید ساده‌ترین مفاهیم را درک کند. ممکن است فردی با خواندن این مطلب واقعا به بحث API علاقمند شده و به دنبال یادگیری برود یا اصلا برای افزایش اطلاعات عمومی خود به خواندن این مطلب روی آورده باشد. به هرحال ما در این مطلب از وبلاگ پارس فریلنسر همه آنچه که ممکن است فردی درباره API و کاربرد آن بداند را به زبان ساده بیان خواهیم کرد.

اگر به ساده‌ترین حالت ممکن بخواهیم مفهوم پیچیده‌ای مانند API  را تعریف کنیم، می‌توان گفت که API در واقع یک رابط پیاده سازی است که اجازه می‌دهد برنامه‌های مختلف باهم در ارتباط باشند.

اگر این سوال برای شما مطرح شده که معنای اصلی API چیست ، باید گفت که این واژه مخفف شده عبارت Application Programming Interface است که می‌توان آن را رابط برنامه نویسی نرم افزار معنی کرد.

API چیست و دقیقا چه کاری انجام می‌هد؟

در واقع دلیل اصلی نیاز به API ارتباطاتی بوده که لازم است بین هر نرم افزار برقرار شود. برای مثال مطمئنا تا به حال با برنامه‌ای مانند، اسنپ، اسنپ فود یا تپسی کار کرده‌اید. برای درک بهتر از این که API چیست و دقیقا چرا به آن نیاز داریم از این چند برنامه که API خوبی دارند مثالی عنوان می‌کنیم.

با باز کردن برنامه‌ای مانند اسنپ اولین اعلانی که دریافت می‌کنید، روشن کردن جی پی اس تلفن همراه یا مکان یاب جغرافیایی است که بر اساس گوگل مپ جستجو می‌شود. یکی از نمونه API های استفاده شده در برنامه اسنپ و تپسی همین ارتباط با گوگل مپ است.

نمونه‌ای دیگر از ارتباط بین برنامه‌ها، ارتباط بین اپلیکیشن اسنپ فود و اسنپ است. در صورتی که از اسنپ زیاد استفاده می‌کنید با باز کردن برنامه اسنپ فود اعلانی دریافت خواهید کرد مبنی بر استفاده از آدرس‌های همیشگی که بر اساس پر تردد ترین مسیر سفرهایی که با اسنپ داشته‌اید نشان داده می‌شوند که بازهم نمونه‌ای برای استفاده از API و اهمیت وجود آن در سهولت و سرعت بخشیدن به کارها است.

یکی دیگر از ساده‌ترین کاربردها و مسائلی که به درک بهتر این که API چیست ، کمک می‌کند. همین گزینه اشتراک گذاری مطالب در صفحه یکی از مطالب وبلاگ پارس فریلنسر است. به بیان ساده‌تر نه تنها گزینه اشتراک بلکه به دلیل وجود یک API خوب در وب سایت پارس فریلنسر دیگر نیازی نیست که بین فریلنسرهای مختلف گشته تا مورد مناسب خود را پیدا کنید.

اگر این مطالب یا سایر موارد موجود در وبلاگ پارس فریلنسر را خواندید و علاقه به همکاری با هر کدام از نویسنده‌ها و تولید کننده‌های محتوای ما داشتید کافی است به ابتدای مطلب برگشته و از گزینه سمت چپ که در واقع بیوگرافی نویسنده است و دکمه‌ای برای استخدام او دارد؛ استفاده کنید.

در واقع داشتن یک API مناسب به منزله پل ارتباطی قوی بین برنامه‌های مختلف است.

API دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

API دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

 

اگر بخواهیم به صورت تخصصی و در چند خط کاربرد API را توضیح داده و بگوییم که API چیست باید به این نکته اشاره کرد که، داده‌ها معمولا در یک پایگاه داده میزبان در سرور فیزیکی ذخیره می‌شوند. برای بازیابی این داده‌ها باید بدانید که چطور می‌شود با آن سرور و پایگاه داده صحبت کرد تا چیزی را که می‌خواهید به دست بیاورید.

در واقع کاری که API می‌کند، دقیقا همین است. یعنی خواسته‌ها را دریافت کرده، با سرور ارتباط برقرار می‌کند و پاسخ‌های لازم را به کاربر منتقل می‌کند.

API می‌تواند یا به صورت درون شبکه‌ای استفاده شود تا اعضای مختلف یک تیم بتوانند منابع مختلف را باهم به اشتراک بگذارند یا برون شبکه‌ای باشد و افراد دیگری نیز بتوانند از این پل‌های ارتباطی استفاده کنند.

به عنوان مثالی دیگر از API می‌توان گفت که حتی با تایپ کردن آدرس یک وب سایت یا URL در صفحه مرورگر خود و جستجو کردن، در حال ارسال اطلاعات به سرور هستید. این درخواست برای نمایش صفحه سایت خواهد بود. یا برای مثال زمانی که ویدیویی را از یوتیوب یا آپارات مشاهده می‌کنید نیز در حال ارسال درخواست برای دیدن محتوای ویدیویی هستید و در صورتی که فلش پلیر روی سیستم شما نصب نباشد قادر به دیدن محتوای ویدیویی نخواهید بود.

کاربردهای API

کاربردهای API

همانطور که می‌دانیم، API ها اجازه برقراری ارتباط بین نرم افزارهای مختلف را آسان می کنند تا با یکدیگر ارتباط موثر داشته باشند. پس مطمئنا این گزینه می تواند برای توسعه یک پلتفرم و Mashup ها مناسب باشد. همچنین ما می‌توانیم از توییتر به عنوان یک مثال از این که چگونه API ها در توسعه پلتفرم ها موثر هستند، یاد کنیم.

اگر برایتان سوال است که مش آپ یا همان برنامه‌ها چیستند؛ در پاسخ به این سوال باید گفت، وقتی شما اطلاعات و داده ها را ترکیب می کنید یا از عملکرد دیگر نرم افزارها و برنامه ها برای ساخت یک نرم افزار دیگر استفاده می کنید، شما در واقع یک Mashup ایجاد کرده اید.

Mashup ها این روزها بسیار در اینترنت محبوب هستند. ارتباط اساس پیشرفت اینترنت است و از آن جایی که API وظیفه برقراری ارتباط بین اجزای مختلف را دارد پس استفاده از یک نمونه مناسب آن می‌توان تاثیر اساسی در موفقیت شما یا اپلیکیشن‌تان داشته باشد.

این یک عمل رایج برای نمایان ساختن بخشی از عملکردها یا اطلاعات شما به عنوان API برای دیگران در وب است. گروه ها می توانند آن عملکرد و کاری را که شما ارائه می دهید با عملکردهای دیگر سرویس ها ترکیب کنند و سپس یک سرویس بهبود یافته و با عملکردهای اضافه به کاران ارائه کنند.

چگونه از API خود کسب درآمد کنم ؟

چگونه از API خود کسب درآمد کنم ؟

وقتی که به سوال API  چیست پاسخ دادیم و از کاربردهای آن صحبت کردیم؛ زمان پاسخ دادن به این سوال رسیده است که چگونه می‌توان از یک API کسب درآمد کرد؟

در چند خط و به بیان ساده باید گفت که با ایجاد یک  API مناسب برای کاربران به منظور استفاده راحت‌تر از تکنولوژی و رابط کاربری وب سایت یا اپلیکیشن خود اولین گام در کسب درآمد را برداشته‌اید. هرچه مردم بیشتری از API شما استفاده کنند، جامعه مجازیتان گسترده‌تر شده و باعث محبوبیت و فراگیر شدن شما و اپلیکیشن‌تان می‌شود. در صورتی که API  منحصربه فردی داشته باشید ممکن است به صورت اختصاصی آن را از شما خریداری کنند.

API ها انواع مختلفی دارند که از محبوب‌ترین آن می‌توان به رابط کاربری برنامه نویسی وب یا Web API اشاره کرد که Google Maps API، Twitter API و Flicker API محبوب‌ترین آن‌ها هستند.  

شما بر اساس نیازی که دارید می‌توانید از سطح تخصصی API  استفاده کنید. اگر قصد راه اندازی یک سرویس بزرگ در اینترنت را داشته یا بخواهید در هر زمینه‌ای که یک برنامه وب لازم داشته باشید باید از زبان های وب مثل PHP, ASP.NET, Java یا Python استفاده کنید.

یک متخصص استخدام کنید!

حتما این ضرب المثل را شنیده‌اید که می‌گوید :

کار را باید به کاردان سپرد

بنابراین با توجه به همه نکاتی که درباره این که API چیست یا چه کاربردی برای شما دارد ممکن است برای کارهای خود نیاز به فردی متخصص در این زمینه داشته باشید. وب سایت پارس فریلنسر بهترین پلتفرم برای استخدام فریلنسرهای متخصص در کلیه زمینه‌ها است. در صورتی که هر گونه مشکلی برای استخدام فرد مورد نظر داشتید می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا