دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
فریلنسینگآموزشحسابداری و حسابرسی

سال جدید ؛ وضعیت مالی جدید!

از وضعیت مالی خود راضی هستید؟ تا به حال به این فکر کرده‌اید که همزمان با سال نو تغییری در وضعیت مالی خود بدهید؟ آیا می‌دانید که می توانید از همین امروز برای سال جدید وضعیت خود را تغییر دهید؟ می‌دانید برای این که در سال جدید جیب‌هایتان پر از پول باشد باید از همین امروز شروع به برنامه ریزی سال مالی جدیدتان کنید؟

این روزها کم کم در حال نزدیک شدن به سال جدید هستیم و بهترین بهانه برای آن است که تصمیمات جدیدی برای زندگی گرفته و سعی کنیم در سال جدید اشتباهات گذشته را انجام ندهیم. برخی ممکن است تصمیم داشته باشند برای سال جدید وزن خود را کاهش دهند، برخی کتاب‌های بیشتری بخوانند و عده‌ای صاحبخانه شوند و به اهداف مالی که دارند برسند.

اما برای رسیدن به همه این موارد لازم است در مرحله اول کنترل درآمد و مسائل مالی خود را داشته باشید. اگر در سال گذشته بی رویه خرج می‌کردید و همیشه فقط ده روز اول هر ماه و با دریافت حقوق پول داشتید وقت آن شده که به تغییر سبک زندگی خود فکر کرده و راه‌های بهبود وضعیت مالی و کنترل درآمد خود را یاد بگیرید زیرا اگر بخواهید به همین روش ادامه دهید و پول خود را بدون ملاحظه خرج کنید در نهایت ورشکسته شده و به هیچ کدام از اهدافتان نخواهید رسید. بهتر است کاغذ و قلمی بردارید و این مقاله را تا به انتها بخوانید، در نهایت خواهید دانست که چطور می‌توانید مدیریت مالی خود را بهبود بخشید و به اهداف مالی خود برسید.

۱. سلفی مالی از خودتان بگیرید!

شاید شنیدن این که از وضعیت مالی خود سلفی بگیرید برایتان عجیب باشد، اما سلفی مالی می‌تواند کمک بسیار زیادی به بهبود وضعیت مالی و کنترل درآمد شما به خصوص در سال مالی جدیدتان کند.

پیشنهاد ما به شما این است، در این چند روز باقی مانده به پایان سال بهترین فرصت برای گرفتن سلفی مالی و گذراندن یک دوره امتحانی برای بهبود مدیریت مالی و کنترل درآمد و آمادگی برای سال مالی جدیدی است که همیشه به دنبالش بودید. از همین امروز دست به کار شوید، یک دفترچه مخصوص مخارج خود داشته باشید و همه چیز را در آن بنویسید. ابتدای هر ماه مجموع درآمد خود را نوشته و در برگه بعد اگر قسطی دارید که باید پرداخت شود آن را بنویسید و در نهایت صفحه ای برای یادداشت مخارج روزانه خود در نظر بگیرید. یک هفته این کار را انجام دهید و در پایان این دوره خواهید فهمید که شما در چه زمینه‌های بیش از بقیه خرج کرده و می توانید این رخنه‌های اقتصادی در پول خود را حذف کنید.

شاید باور نکنید اما زمانی که من این کار را انجام دادم مشخص شد ماهانه چیزی حدود ۲۰۰ هزار تومان برای اسنپ هزینه می‌کنم و همین باعث شد که در ماه‌های بعد از اتوبوس و مترو استفاده کنم و یکی از رخنه‌های اقتصادی خود را ببندم که کمک شایانی به بهبود وضعیت مالی و کنترل درآمد من داشت.

۲. به فکر برنامه مالی باشید.

۲. به فکر برنامه مالی باشید.

شاید شما هم در وضعیتی قرار گرفته باشید که در عرض دو الی سه روز مبلغ بسیار بالایی را خرج کرده باشید بدون این که اصلا بدانید این پول در کجا هزینه شده است و در نهایت شما مانده‌اید و یک جیب خالی!

چنین وضعیتی به دلیل نبود برنامه مشخصی برای هزینه‌هایی است که دارید. منظور از برنامه ریزی برای صرف هزینه این نیست که شما باید همه تفریحات خود را حذف کنید و صرفا به پس انداز کردن و بهبود وضعیت مالی توجه کنید. اگر هدفی برای سال جدید دارید مانند، خرید یا اجاره خانه و ماشین یا حتی خرید یک عطر مورد علاقه و سفری که مدت‌ها است آرزویش را دارید، باید برای درآمد خود یک برنامه ریزی مشخص داشته باشید. گاهی در شرایطی مجبور خواهید شد برای رسیدن به یک مورد بهتر و عملی کردن اهداف خود، برای مدت موقتی از خرج‌های اضافی و تفریحات غیر ضروری دست بکشید. اما برای این که در طولانی مدت مجبور به چنین کاری نشوید، بهتر است یک برنامه ریزی مالی داشته باشید. زمانی که شما برنامه ریزی مالی دارید دیگر نیازی به حذف تفریحات خود ندارید. این دقیقا مانند زمانی است که شخصی قصد کاهش وزن خود را دارد و به او توصیه می‌شود اگر طبق برنامه غذا بخورد دیگر نیاز به گرفتن رژیم سفت و سخت ندارد. برای بهبود مدیریت مالی و کنترل درآمد در جهت رسیدن به اهدافی که دارید باید بدانید چطور برنامه ریزی مالی برای هزینه و مخارج خود داشته باشید.

پیشنهاد می‌شود با دریافت حقوق خود، در همان ابتدا ۱۵ درصد از کل مبلغ درآمد خود را برای هزینه‌های اضافی، ۱۵ درصد را به عنوان پس انداز و ۷۰ درصد را برای موارد ضروری مانند، اجاره خانه، مخارج زندگی و قبوض و موارد این چنینی در نظر بگیرید.

در صورتی که احساس می‌کنید که با داشتن یک شغل از پس هزینه‌های خود برنمی ایید؛ بهتر است فریلنسر شدن را نیز امتحان کنید. مشاغل زیادی وحود دارد که می‌توانید به صورت دورکاری و در وقت‌های آزاد خود انجام دهید. وجود یک درامد دوم همیشه باعث اطمینان بیشتر و تضمین امنیت مالی شما خواهد بود.

۳. اهداف مالی خود را بنویسید!

نوشتن اهداف مالی کمک بسیار زیادی به بهبود وضعیت مالی و کنترل درآمد شما خواهد کرد. تحقیقات نشان داده افرادی که اهداف مشخصی در زندگی دارند و برای تحقق آن تلاش می‌کنند بسیار موفق‌تر از کسانی هستند که هیچ هدفی ندارند.

برای رسیدن به اهداف بزرگ مالی ابتدا آن‌ها را به اهداف کوچکتر بشکنید و سعی کنید اهداف مالی کوتاه مدتی که دارید در راستای رسیدن به اهداف بزرگتر باشد.برای مثال شاید هدف شما خرید خانه در پنج سال آینده باشد و هزینه‌ای که نیاز دارید حدود ۱۰۰ میلیون تومان است. اگر برای مثال ۳۰ میلیون تومان وام داشته باشید نیاز به پس انداز ۷۰ میلیونی دارید که باید بتوانید سالیانه ۱۴ میلیون برای رسیدن به این هدف پس انداز کنید. شاید مجبور شوید به جای اکتفا به یک منبع درآمد برای مدت زمان کوتاهی در چند محل کار کنید و در نهایت زمانی که به هدف خود می‌رسید و در خانه‌‌ای که متعلق به شما است ساکن می‌شوید لذت عمیقی را احساس خواهید کرد که باعث می‌‌شود به این نتیجه برسید کاری که کردید ارزش این همه تلاش را داشته .

۴. با بدهکاری خداحافظی کنید.

۴. با بدهکاری خداحافظی کنید.

سعی کنید هرگز زیر بار بدهی نباشید. در این فرصت باقی مانده به سال نو سعی کنید بدهی‌های خود را تسویه کرده تا سال جدید را با وضعیت مالی بهتر و بدون قرض از دیگران شروع کنید. قرض گرفتن از همه باعث از بین رفتن عزت نفس شما خواهد شد. یکی از بدترین موارد برای بهبود وضعیت مالی و کنترل درآمد این است که به بقیه بدهکار باشید. بدهکار بودن نه تنها وجهه اجتماعی شما را خراب خواهد کرد بلکه برای اهداف مالیتان مانند یک سم است. مهم نیست که چقدر برنامه ریزی مالی خوبی داشته باشید یا چقدر پول پس انداز کرده‌اید، بدهکار بودن همیشه وضعیت مالی شما را متزلزل می‌کند و باعث می‌شود شرایط  ثابتی نداشته باشید.

برای جلوگیری از چنین حالتی ابتدا از بزرگترین وام و بدهی خود شروع کنید و به سراغ تسویه آن بروید و بعد از آن با رد کردن سایر بدهی‌ها می توانید شروع به پس انداز کردن و پیاده کردن برنامه مالی خود کنید.

۵. به فکر آینده باشید.

هرگز اجازه ندهید که نیروی جوانی شما را فریب دهد. باید از همین الان به فکر آینده خود باشید تا نیازی نباشد در زمان میانسالی هم کار کنید. در میانسالی و پیری شما نیاز به استراحت و لذت از زندگی دارید بنابراین از همین الان به فکر آینده خود باشید. در صورتی که تحت نظر بیمه اجتماعی نیستید سریعا به اخد بیمه خویش فرما اقدام کنید. در زمان بازنشستگی حتی یک ماه هم اهمیت دارد. هرچه زودتر بیمه شوید، برای بازنشستگی خود نیز دردسر کمتری دارید. علاوه بر این بهتر است به حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی اکتفا نکنید زیرا پاسخگوی نیاز خانواده‌های امروزی نیست. می‌توانید یک بیمه عمر بخرید یا برای دوران میان سالی خود از همین جوانی پس انداز کنید تا در نهایت بتوانید آن را در جایی سرمایه گذاری کرده یا با مبلغ زیادی که جمع کرده‌اید سود بانکی خوبی نصیبتان بشود. همانطور که گفتیم بهتر است ۱۵ درصد از مبلغ درآمد خود را برای پس انداز زمان پیری در نظر بگیرید تا روزهای آرامی را در آن سن داشته باشید.

بهبود وضعیت مالی با طعم برنامه ریزی

شروع سال جدید بهانه خوبی برای تجربه یک سبک جدید از زندگی است که باید برای آن آماده شوید. اهداف جدید، پس انداز جدید و تجربه‌های جدید در انتظار شما خواهد بود، نفس عمیقی بکشید و در این روزهای پایانی سال خود را به برنامه ریزی مالی عادت دهید. می‌توانید در همان روز اول کاری سال جدید حساب باز کنید و از همان لحظه خود را مقید کنید که در پایان سال مثلا ۱۰ میلیون تومان در این حساب پس انداز خواهید کرد. در نهایت اگر شما هم پیشنهاد دیگری دارید که می‌تواند به بهبود وضعیت مالی و کنترل درآمد کمک کند، آن را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا