دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
فریلنسینگ

تکنیک‌های افزایش انرژی و تمرکز برای فریلنسرها

فریلنسینگ برخلاف تصور خیلی از افراد، یک موقعیت شغلی افسانه‌ای و بی دغدغه نیست. کافی است این سؤال را از یک فریلنسر با تجربه بپرسید و با چالش‌های کاری او آشنا شوید. فریلنسرها معمولاً برای انجام و تحویل پروژه‌ها روزهای سخت و طاقت فرسایی را پشت سر می‌گذارند. آنها معمولاً مجبور هستند که در بیشتر روزها بسیار بیشتر از ساعات کاری دیگران کار کنند. بنابراین باید بیشتر از دیگران با تکنیک‌های افزایش انرژی و تمرکز آشنا باشند تا به قول معروف در طول مسیر از پا نیفتند.

آیا واقعاً سبک زندگی فریلنسری منعطف است؟ آیا فریلنسر می‌تواند در شغل خود احساس استقلال و آزادی صددرصدی داشته باشد؟ پاسخ این سؤالات در اغلب مواقع مثبت است. اما باید بدانید که فریلنسینگ هم چالش‌های خود را دارد و استرس و اضطراب در آن به اندازۀ بقیۀ شغل‌ها و یا حتی بیشتر از آنهاست.

اگر یک فریلنسرید یا به فکر امتحان کردن این سبک از زندگی هستید، این مقاله برای شماست. در ادامۀ این مقاله ما به چند نکتۀ مهم اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند بتوانید در روزهای طولانی و طاقت‌فرسای شغلی، تمرکز و انرژی خود را حفظ کنید و حتی آنرا افزایش دهید.

راه‌های افزایش انرژی و تمرکز فریلنسرها

غذای مناسب بخورید:

بسیاری از فریلنسرها از خانه و طبق برنامه کاری‌شان کار می‌کنند. در چنین شرایطی تمرکز شما به راحتی می‌تواند با مسائل ساده‌ای مثل غذا خوردن نیز از بین برود. ممکن است به خودتان بیایید و ببینید که اغلب اوقات به جای غذای کامل و مناسب، میان وعده می‌خورید، وعده‌های غذایی‌ اصلی‌تان را حذف می‌کنید و به طور کلی انتخاب‌های غذایی ضعیفی دارید. تغذیۀ نامناسب یکی از دشمنان و موانع بزرگ افزایش انرژی و تمرکز به حساب می‌آید.

ادامۀ این روند توانایی شما برای تمرکز و حفظ انرژی را کمتر خواهد کرد. حذف کردن صبحانه، نوشیدن شش فنجان قهوه و سپس خوردن فست فود برای نهار، موجب کاهش تمرکز شناختی و توانایی‌های جسمانی خواهد شد. به جای انتخاب این شیوه برای تغذیه، کمی وقت بگذارید تا اطلاعات خود را دربارۀ عادات غذایی سالم افزایش دهید. یک برنامه غذایی تنظیم کنید که برای شما بهترین است. سپس تمام تلاشتان را بکنید تا در طول روزهای کاری خود به آن پایبند باشید.

تغذیه فریلنسرها

ورزش کردن با هدف افزایش انرژی و تمرکز:

ورزش منظم نقش مهمی در افزایش بهره‌وری افراد دارد. اگر برنامۀ روزانۀ شما شامل غلت زدن از رختخواب به روی صندلی کار و از آنجا به روی مبل و سپس بازگشت به رختخوابتان باشد، احساس خستگی، بی‌حالی و خمودگی خواهید کرد.

راه‌های ساده‌ای برای شروع ورزش پیدا کنید. سعی کنید روزتان را با دویدن شروع کنید و در باشگاه به پایان برسانید. در طول روز پنج دقیقه استراحت کنید تا تمرینات افزایش انرژی را در برنامۀ خود قرار دهید. در ادامۀ مسیر ایده‌های بیشتری برای ورزش به ذهنتان خواهد رسید.

 

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توانیم کیفیت دورکاری از خانه را افزایش دهیم؟

 

برنامۀ منظمی برای خواب و بیداری داشته باشید:

خواب یکی از مهم‌ترین بخش‌های افزایش میزان بهره‌وری است. یک فرد بزرگ‌سال باید حداقل هفت ساعت خواب شبانۀ باکیفیت و بدون وقفه داشته باشد. برای پیگیری عادت‌های خواب و بیداری‌تان می‌توانید از اپلیکیشن‌های مختلفی استفاده کنید. به دنبال کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید و موجب ایجاد اختلال در ریتم خواب شبانۀ شما می‌شود بگردید. مهم‌ترینشان عبارتند از:

  • چرت زدن در طول روز
  • احساس استرس، افسردگی یا اضطراب
  •  مصرف بیش از اندازۀ کافئین قبل از خواب
  •  صرف زمان بیش از حد در مقابل صفحۀ نمایش لپ تاپ یا موبایل
  •  داشتن عادات غذایی ناسالم

داشتن خواب کافی و باکیفیت به شما کمک می‌کند تا در طول روز برای انجام دادن کارهایتان تمرکز و انرژی لازم را داشته باشید.

تکنیک های برنامه ریزی

فضای کاری خود را تمیز نگه دارید:

همه می‌گویند بهتر است فضای مخصوصی را به کار کردن اختصاص دهید. به خصوص اگر فریلنسر هستید و از خانه کار می‌کنید. با این حال، اغلب آنها به این نکتۀ مهم اشاره نمی‌کنند که شما به عنوان یک فریلنسر، باید محل کارتان را تمیز و مرتب نگه دارید. منظم بودن محیط کاری موجب کاهش حواس‌پرتی، افزایش بهره‌وری و کاهش استرس خواهد شد. تمیز و مرتب بودن فضای کاری همچنین میزان انگیزه و انرژی شما را نیز برای کار کردن افزایش خواهد داد.

در بین کارهایتان وقفه ایجاد کنید:

وقفه‌ها بخش مهمی از اجزای سازندۀ تمرکز در زمان کار هستند. نقش این وقفه‌های کاری به خصوص زمانی که شما فریلنسر هستید  و برای خودتان کار می‌کنید، پررنگ‌تر خواهد شد. اگر می‌خواهید در طول روز متمرکز بمانید و همۀ کارهایتان را به ‌موقع انجام دهید، باید در طول روز زمان‌های کوتاهی را برای استراحت در نظر بگیرید.

این کار از دو راه به شما کمک خواهد کرد. از یک طرف، اگر در انجام کارهایتان تعلل می کنید، دانستن اینکه یک استراحت در راه است به شما کمک می‌کند متمرکز بمانید. از سوی دیگر، اگر کسی هستید که بیش از حد از خودتان کار می‌کشید، این استراحت‌های کوتا به شما کمک می‌کنند کمی خستگی در کنید و با انرژی بیشتری به کارتان برگردید.

 

بیشتر بخوانید: تکنیک‌های مقابله با استرس برای فریلنسرها

 

مثبت بمانید و از چالش‌های شغلی استقبال کنید:

همان طور که می‌دانید متمرکز و رانرژی بودن زمانی که احساس ناراحتی می‌کنید کار سختی است. بنابراین مثبت اندیشی بخش مهمی از فرایند موفقیت شماست.

وقت گذاشتن برای انجام کارهایی مانند شکرگزاری و نگاه کردن به جنبه‌های مثبت زندگی و شغلتان می‌تواند به شما کمک کند تا روی اهداف خود متمرکز بمانید. همچنین می تواند احساسات شما را افزایش داده و شما را پرانرژی کند. بنابراین می‌توان گفت که مثبت اندیشی یکی از مهم‌ترین راه‌های افزایش انرژی و تمرکز است.

در عین حال، مهم است که در دام انجام دادن کارهای تکراری نیفتید. برای جلوگیری از این اتفاق هم باید در زمینه‌های شغلی مدام خودتان را به چالش بکشید. به جای این که همیشه ساده‌ترین کارها را انجام دهید، به دنبال چالش‌های جدید بگردید و از آنها استقبال کنید.

فریلنسینگ

سخن پایانی

فریلنسینگ ممکن است به طور کلی ماهیت پرانرژی و اکتیوی برای خیلی‌ از افراد نداشته باشد. همچنین ممکن است خیلی‌ها نتوانند تمرکزشان را برای روزها و ماه‌ها بر روی یک پروژه متمرکز نگه دارند. بنابراین هر زمان که احساس کردید تمرکز شما به عنوان یک فریلنسر کم شده یا برای انجام دادن کارهایتان انرژی لازم را ندارید، نکات ذکر شده در این مقاله را به خودتان یادآوری کرده  وآنها را انجام دهید. بهتر است هر بار یک یا دو نکته را که برای شما مناسب‌تر است پیدا کنید و حتماً انجامش دهید. مطمئن باشید که انجام دادن این کارها و گنجاندنشان در برنامۀ روزانه‌تان موجب افزایش انرژی و تمرکز و در نتیجه بهره‌وری شما خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا