دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
طراحی و خلاقیتانیمیشنتولید ویدئو

راهنمای کامل ساخت استوری برد

آیا شما هم جزو افرادی هستید که ایده‌های خوبی برای ساخت ویدئوها یا انیمیشن‌های تبلیغاتی دارید اما نمی‌دانید که چگونه باید یک مسیر برای پیشرفت اهدافتان تجسم و ترسیم کنید؟ استوری بردها ابزاری هستند که در چنین مواقعی به کمک شما می‌آیند. همۀ اعضای تیم شما می‌توانند در روند آشنایی شما با استوری بوردها و ساخت آن مشارکت داشته باشند.

این مقاله راهنمای کاملی برای ساخت استوری بردهاست. بعد از خواندن این راهنمای گام به گام، می‌توانید کارتان را شروع کنید. ایده‌هایتان را روی کاغذ بیاورید و قدم به قدم به ساخت یک ویدئوی تبلیغاتی نزدیک شوید.

در بخش‌های بعدی مقاله توضیح خواهیم داد که استوری بورد چیست، چرا ساخت آن ضروری است و چگونه می‌توانیم یک استوری بورد خوب بسازیم.

استوری برد چیست؟

استوری برد مجموعه‌ای تصویری و متوالی از نماها یا لحظات مهم و اصلی در یک ویدئو یا سایر محتواهای بصری است. یک پانل استوری بورد حاوی تمام جزئیات مربوط به آن عکس خاص است و اغلب شبیه نوارهای اکشن تقسیم شده‌ای است که ممکن است در یک کتاب کمیک پیدا کنید. در فیلمسازی، هنرمندان استوری‌برد ممکن است با استفاده از فیگورهای چوبی، زوایای دوربین و جلوه‌های ویژه را ترسیم کنند.

یک استوری بورد خوب باید یک داستان واضح را با ترتیب روایی مناسب بیان کند. این کار به اعضای تیم در همۀ بخش‌ها اجازه می‌دهد تا به وضوح ببینند که کدام بخش از تخصص آنها در ساخت هر نوع عکس مورد نیاز خواهد بود. از استوری‌ بوردها می‌توان برای اهداف مختلف، از جمله ساخت صحنه‌های فروش یا انیمیشن استفاده کرد. ساخت استوری بردها همچنین بخش مهمی از فرایند پیش‌تولید فیلم‌های بلند محسوب می‌شود.

استوری برد

چرا باید یک استوری بورد بسازیم؟

استوری بردها یکی از بهترین ابزارهای سازماندهی و برنامه‌ریزی برای اجرایی کردن ایده‌های شما هستند. در ساخت ویدئوها، استوری‌بردها را می‌توان با موسیقی متن کامل و تکنیکی به نام «انیماتیک» تولید کرد که در آن به کارگردان و تیم در ساخت فیلم آموزش می‌دهند. داشتن یک طرح کلی از اقدامات متوالی که تیم شما باید زودتر از موعد انجام دهند به این معنی است که پروژه های داستانی کارآمدتر هستند.

بیایید فرض کنیم که وظیفۀ بهبود تجربۀ کاربری وب‌سایت شرکت به عهدۀ شماست و در حال بررسی ساخت انیمیشن ابتدایی برای آن هستید. اما پیش از این کار باید طرحتان را به رئیس خود و با یک پاورپوینت ساده معرفی کنید. شما باید او را قانع کنید که چرا انیمیشن‌ها برای مشتریان جالب و برای کسب‌وکارها مفید هستند. با استفاده از استوری‌برد، تیم طراحی شما می‌تواند هر مرحله از اتفاقی که هنگام بازدید مشتری از وب‌سایت جدید شما رخ می‌دهد را به تصویر بکشد و یک فیلم کوتاه با استفاده از جلوه‌های صوتی و حرکت دوربین تولید کند با این کار رئیس شما در جایگاه مشتری قرار می‌گیرد و می‌تواند احساس و نظر خود دربارۀ طراحی سایت را به شما بگوید.

بیشتر بخوانید: معرفی محبوب ترین سایت های دانلود رایگان تصاویر استوک

عناصر سازندۀ استوری برد چیست؟

با اینکه استوری بوردها بسیار شخصی‌سازی شده و خلاقانه هستند، چهار عنصر وجود دارد که باید در هر استوری بورد خوبی یافت شود. این عناصر شامل موارد زیر هستند:

پانل‌ها

پانل استوری بورد درواقع به مربع‌های مجزایی که در استوری بورد هست گفته می‌شود. هر پانل استوری‌بورد احتمالاً حاوی شکل‌های چوبی، یادداشت‌هایی در مورد حرکات دوربین و سایر جزئیات مرتبط مربوط به عکسی است که به تصویر می‌کشد.

پانل استوری برد

تصاویر

استوری‌بردها ممکن است از شکل‌های چوبی و سایر تصاویر ساخته شده در برنامه‌هایی مانند فتوشاپ برای نمایش اقدامات مورد نیاز ساخته شده باشند. طراحان می توانند تعیین کنند که در هنگام استفاده از تصاویر برای استوری بورد، کدام نسبت تصویر بهتر عمل می‌کند و گویاتر است.

عناوین و زیرنویس‌ها

هر بخش از استوری‌بورد مانند قابی برای فیلم خودش است. بنابراین گنجاندن عناوین و زیرنویس‌ها برای حفظ نظم و علامت‌گذاری پیام‌ها مفید است. عناوین و زیرنویس‌ها را می‌توان با ابزارهای صداگذاری نوشت، ترسیم کرد یا ساخت.

اقدام اولیه

هدف یک استوری بورد این است که نشان دهد چگونه قرار است مجموعه‌ای از اقدامات برای رسیدن به هدفی خاص انجام شود. به این ترتیب، هر پانل باید اقدام اولیه را نشان دهد. یک استوری‌ برد خوب مانند مجموعه‌ای از تصاویر کوچک به هم پیوسته به نظر می‌رسد که فعالیت‌های اصلی مرتبط با فرآیند به تصویر کشیده شده را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: معرفی 120 منبع و ابزار رایگان برای طراحان گرافیک

مراحل ساخت استوری برد

چندین راه برای ساختن استوری بورد وجود دارد. می‌توانید از یک الگوی استوری‌بورد از میان بسیاری از قالب‌های رایگان موجود آنلاین استفاده کنید. همچنین می‌توانید نرم‌افزارهای ساخت استوری‌برد مثل Storyboard That یا StudioBinder خدمات دریافت کنید. در بسیاری از این برنامه‌ها راهنمای استفاده از آنها نیز آموزش داده می‌شود. در تمام شیوه‌ها و ابزارهای ساخت استوری بردها، چند مرحلۀ اساسی و ثابت وجود دارد. در ادامه به این پنج مرحلۀ مهم اشاره شده است.

1. یک الگو برای ساخت استوری برد بسازید: شیوۀ آنلاین در مقابل شیوۀ دستی (کاغذی)

اولین قدم برای داشتن یک استوری بورد خوب، داشتن یک قالب داستانی مناسب است. منابع آنلاین زیادی برای پیدا کردن یک الگوی استوری‌بورد رایگان وجود دارد.

قالب‌های استوری برد را می توان به صورت آنلاین یا حتی بر روی کاغذ یا تخته پوستر ساخت. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک سری جعبه مستطیل شکل مثل کمیک استریپ بسازید. مطمئن شوید فضای کافی برای هر یادداشتی در زیر هر جعبه در استوری بورد گذارید. هنگامی که مجموعه قالب خود را تهیه کردید، می‌توانید یک کپی از آن برای سایر ارائه‌های بصری نگه دارید.

الگو برای ساخت استوری برد

2. از اسکریپت‌ها استفاده کنید.

استوری بوردها برای انتقال موثر هدف پروژه به گفتگوی عالی نیاز دارند. برای تحقق این امر، لازم نیست مدرک فیلمنامه نویسی داشته باشید. برای شروع، فیلمنامه استوری‌بورد خود را در قالب مقدمه، وسط و پایان آماده کنید. کلمات و عبارات متعلق به هر پانل را پر کنید و بفهمید چه کسی باید آنها را بگوید. هنگامی که به مرحله تولید ویدئو رسیدید، می‌توانید از فیلمنامۀ استوری‌ بوردتان در سبک روایی با عناصر صداگذاری استفاده کنید.

اسکریپت برای ساخت استوری برد

3. فهرستی از تمام عکس‌ها تهیه کنید.

اگر شما قبل از آغاز فیلمبرداری بدانید که دقیقاً چه کارهایی قرار است انجام دهید، فرایند فیلمبرداری بسیار واضح و ساده‌تر خواهد شد. در استوری بورد شما باید فهرستی از تمام انواع عکس‌های مورد نیازتان وجود داشته باشد، ازجمله دوربینی که تیم شما از آن استفاده خواهد کرد، لنز و تجهیزات مورد نیاز، حرکت، زاویه یا اندازۀ عکس‌ها. به عنوان مثال شما باید بدانید تصاویر قرار است عریض باشند یا کلوزآپ یا کدام عکس‌ها جلوه‌های ویژه دارند.

story board

4. فریم‌ها را ترسیم کنید.

طراحان برای این کار می‌توانند از تبلت استفاده کنند یا تصاویری را که قرار است در هر فریم از استوری بورد ظاهر شود به صورت دستی طراحی کنند. با این حال، این نقشه‌ها لازم نیست مفصل باشند، دقیق بودن آنها کفایت می‌کند. در این مرحله باید تعیین کنید که کاراکترها و عناصر دیگر قرار است چه کاری انجام دهند و در هر فریم چگونه به نظر خواهند رسید.

طراحی فریم

5. حرکات دوربین را اضافه کنید.

به طور کلی چهار حرکت اصلی برای دوربین‌ها وجود دارد که خروجی آن یک نمایش ویدئویی خوب خواهد بود. این حرکات باید در استوری‌ برد شما گنجانده شده باشند تا اعضای تیم براساس فرضیات و حدس خودشان بهترین زاویه برای فیلمبرداری را انتخاب نکنند. برای رسیدن به حداکثر تطبیق‌پذیری و مشارکت در ارائۀ ویدئوهایتان، استوری برد خود را با هر یک از چهار حرکت دوربین که در ادامه معرفی می‌شوند، حاشیه‌نویسی کنید:

حرکت دوربین

Zoom

زاویۀ زوم برای عکس‌های نزدیک استفاده می‌شود و تأکید آن بر روی معنا یا احساسات است. تنظیمات زوم بر روی لنز اکثر دوربین‌ها وجود دارد. این زاویه می تواند خروجی تصویر را بدون جابجایی از یک موقعیت تنظیم شده ارائه دهد.

Tilt

این شیوه روشی را تقلید می‌کند که در آن فردی سر خود را بالا یا پایین می‌آورد تا به بالا یا پایین نگاه کرده و روی یک عکس فوکوس ‌کند. برای ایجاد این زاویه در دوربین، باید آن را در یک موقعیت ثابت نگه داشته و به سمت بالا یا پایین بچرخانید.

Dolly

در این زاویه دوربین در کنار سوژۀ شما حرکت خواهد کرد. این نوع عکس حس حرکت پویا را به فریم می‌دهد و با نصب دوربین روی یک سکو یا ریل انجام خواهد شد.

Pan

پن مخفف پانوراما به مفهوم نمای وسیع و بزرگ است. این نوع عکس با حرکت دادن لنز در یک حرکت افقی در حالی که پایه دوربین ثابت مانده است به دست می‌آید.

پن مخفف پانوراما به مفهوم نمای وسیع

نکات مهم برای ساخت استوری برد ها

چه بخواهید از ابزارهای ساخت استوری بورد استفاده کنید و چه بخواهید این کار را به تنهایی انجام دهید، دانستن و رعایت نکاتی که در ادامه ذکر می‌کنیم موجب می‌شود استوری بردهای موفق و عالی طراحی کنید. این نکات و تکنیک‌ها عبارتند از:

هر مستطیل یا شات را شماره گذاری کنید.

اعضای تیم ممکن است برای ارجاع به تصویر کوچک مناسب بدون سیستم اعداد مشکل داشته باشند. برای ارجاع آسان، بهتر است هر مستطیل یا شات را شماره گذاری کنید. به این ترتیب می‌توانید به جای توصیف پانل خاص، به سادگی به شمارۀ آنها ارجاع دهید. شماره گذاری همچنین تضمین می‌کند که استوری‌ برد مرتب می‌ماند و هنگام گفتن داستان، عکس‌ها با ترتیب درست به نمایش درمی‌آیند.

بیشتر بخوانید: معرفی منبع و ابزار رایگان برای طراحان گرافیک/ بخش دوم

طرح‌ها را به صورت سه بعدی نمایش دهید.

از طریق نرم‌افزار استوری‌برد یا ابزارهای استوری‌برد، می‌توانید طرح‌های فریم خود را به‌صورت سه بعدی به نمایش بگذارید. این کار به اعضای تیم کمک می‌کند تا درک واضح‌تر و پویاتری از نحوۀ نمایش ویدئو در آن قاب خاص داشته باشند. همچنین این امکان را برای شما فراهم می‌کند که درک کنید افراد و اشیاء در پس زمینه در مقایسه با موضوع قاب چگونه باید به نظر برسند.

قاب بندی

نسبت مستطیل‌های ترسیم شده را روی 16:9 نگه دارید.

نسبت تصویر 16:9 برای استوری‌بردها بهترین اندازه است. زیرا فریم وسیع‌تر اجازه می‌دهد جزئیات بیشتری درج شود. این فضای اضافی در سلول‌های استوری‌ برد به این معنی است که می‌توانید اقدامات اولیۀ بیشتری را نشان دهید و شخصیت‌های بیشتری را به نمایش بگذارید. ویدئوها نیز معمولاً در اندازۀ 16:9 گرفته می‌شوند. بنابراین اطمینان از یکسان بودن فریم‌ها در تمام بخش‌های استوری ‌برد، از تنظیم مجدد آنها در آینده پیشگیری می‌کند.

از استوری ‌بوردتان به‌عنوان فهرست اصلی عکس‌ها در فرایند تولید استفاده کنید.

استوری بورد شما باید مرجعی در سراسر پروسۀ ساخت ویدئو باشد. این کار تضمین می‌کند که هیچ چیز در طول فرآیند تولید نادیده گرفته نمی‌شود. ازجمله جزئیات مربوط به هر نوع شات (مانند جلوه‌های ویژه یا جلوه‌های صوتی که استفاده می‌شود). قطعاً دوست ندارید در مرحلۀ پس از تولید متوجه شوید که در حین فیلمبرداری عناصر مهمی را از دست داده و فراموش کرده‌اید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با مهم‌ترین اصول طراحی تبلیغات

استوری بورد خود را ساده نگه دارید.

مرز باریکی میان میزان توجه به جزئیات و توجه بیش از حد و وسواس گونه به آنها وجود دارد. در استوری ‌بوردهای خود فقط مهم‌ترین عناصر روایی و فنی را بگنجانید و تا حد امکان آن را ساده نگه دارید. به یاد داشته باشید استوری بورد یک طرح کلی است، نه یک ارائه کامل و نهایی از کار. به همین دلیل هم به عنوان مثال هیچ ایرادی ندارد در استوری برد خود از فیگورهای چوبی به جای کشیدن افراد با جزئیات کامل و دقیق استفاده کنید.

آموزش طراحی استوری برد

استخدام فریلنسر برای ساخت استوری برد:

آیا شرکت یا تیم شما چشم اندازی برای ساخت ویدئویی دارد که مطمئن نیستند چگونه می‌توانید آن را اجرایی کنید؟ در این وضعیت بهتر است همکاری با فریلنسرهای این حوزه را امتحان کنید. برای ارتباط ساده‌تر با فریلنسرها، می‌توانید به صفحۀ مخصوص فریلنسرها در پلتفرم پارس‌فریلنسر مراجعه کنید. شما می‌توانید از مهارت و تجربۀ فریلنسرها در تمام پروژه‌های خود استفاده کنید و مطمئن باشید که به نتایج دلخواهتان خواهید رسید.

سخن پایانی

در این مقاله مفهوم استوری برد را تعریف کردیم و به راه‌های ساخت و طراحی آن اشاره کردیم. همچنین به عناصر و اجزای مهمی که تمام استوری بوردها باید داشته باشند نیز پرداختیم. در پایان هم به چند نکته و تکنیک مهم پرداختیم که با رعایت آنها می‌توانید مطمئن شوید که یک استوری بورد موفق و عالی ساخته‌اید.

امیدواریم که مطالعۀ این مقاله برایتان مفید بوده باشد و برای ساخت استوری بوردهای خودتان ایده‌های جذاب، کاربردی و خلاقانه گرفته باشید.

امتیاز کاربر: 4.85 ( 2 نتایج)
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا