دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
شبکه های اجتماعیبازاریابی محتوابازاریابی و فروش

بازاریابی ویدئویی ؛ چگونه در Tiktok و Instagram وایرال شویم؟

بازاریابی مدرن که این روزها نام آن را بسیار می‌شنویم، بخش‌ها و اجزای مختلفی دارند. ویدئوهای کوتاه یا همان میکرو ویدئوها، جزء اصلی و پادشاه بازاریابی‌های مدرن محسوب می‌شوند. در حقیقت بازاریابی ویدئویی در پلتفرم‌هایی مثل لینکدین، اینستاگرام و تیک تاک معمولاً نتایج شگفت‌انگیزی دارد.

ما تقریباً هر روز از پلتفرم‌های اجتماعی مثل اسنپ چت، تیک تاک، اینستاگرام و… استفاده می‌کنیم. دلیل استفادۀ مردم از این پلتفرم‌ها نیز متفاوت است. بعضی‌ها فقط به قصد سرگرمی در آن فعال هستند و بعضی‌ها هم برای آموزش و یادگیری از این پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند.

اما چرا میکرو ویدئوها اینقدر محبوب و تأثیرگذار هستند؟ و چرا به یکی از مهم‌ترین ارکان بازاریابی ویدئویی تبدیل شدند؟ در این مقاله با بازاریابی ویدئویی و میکرو ویدئوها بیشتر آشنا خواهیم شد.

میکرو ویدئو چیست؟

میکرو ویدئو یا ویدئوهای میکرو ویدئوهایی هستند که زمان پخش آنها بین چند ثانیه تا یک دقیقه است.

ویدئوهای میکرو، کلیپ‌های ویدئویی هستند که از چند ثانیه تا یک دقیقه اجرا می‌شوند. پلتفرم‌های Tiktok و Instagram دو شبکۀ اجتماعی محبوب برای انتشار ویدئوهای میکرو هستند.

تیک تاک پر از کلیپ‌های 60 ثانیه‌ای است. در این پلتفرم کاربران ویدئوهایی با محتوای داب اسمش، رقص، استندآپ کمدی، چالش‌های وایرال، ویدئوهای انتقادی و… منتشر می‌کنند. اینستاگرام هم با داشتن امکاناتی مثل استوری و IGTV کاربران را تشویق به منتشر کردن میکرو ویدئوهایشان می‌کند.

ویدئو مارکتینگ

اما چه چیزی موجب محبوبیت میکرو ویدئوها و استفاده از آنها در بازاریابی ویدئویی شده است؟ شرکت ماکروسافت در طی مطالعه‌ای در سال 2016 که بر روی کاربران خود انجام داده بود اعلام کرد که میانگین بازۀ توجه پیوستۀ انسان‌ها 8 ثانیه است. به همین دلیل ویدئوهای کوتاه و ساده می‌توانند به راحتی توجه مردم را جلب کنند. مطالعۀ مشابهی نیز نشان داد که تقریباً دو سوم مخاطبان، تماشای ویدئوهایی زیر یک دقیقه‌ای را ترجیح می‌دهند. همچنین بازدهی بازاریابی ویدئویی در مقایسه با کمپین‌هایی که در آنها از ویدئو استفاده نمی‌شود، 49 درصد بازدهی بیشتری دارند.

بیشتر بخوانید: از مدیریت اعتبار و شهرت آنلاین چقدر اطلاع دارید؟

چرا مردم تماشای ویدئوهای میکرو را دوست دارند؟

همان طور که گفتیم، میکرو ویدئوها قطعه‌های کوتاهی از محتواهای تصویری هستند که ساختن آنها معمولاً آسان است. مخاطبان هم به این ویدئوها علاقۀ بیشتری دارند و با تماشای آنها سرگرم می‌شوند. ویدئوهای میکرو و کوتاه کمک می‌کنند که اغلب افراد بتوانند به سازندگان ویدئو تبدیل شوند و خلاقیت‌هایشان را به نمایش بگذارند.

فایدۀ ساخت این ویدئوها فقط تماشا شدن آنها نیست. شما می‌توانید با ساختن میکرو ویدئوها در چالش‌های وایرال شرکت کنید. به این ترتیب خواهید توانست ویدئوهای طنز یا الهام‌بخش خود را با تعداد زیادی از مردم به اشتراک بگذارید. میکرو ویدئوها به حداقل زمان برای تولید و ویرایش نیاز دارند. بنابراین ترکیب یک محتوای کوتاه، جذاب و سرگرم‌کننده برای مردم بسیار مورد پسند است و آنها را به تعامل با شما وامی‌دارد.

چگونه برای بازاریابی ویدئویی میکرو فیلم بسازیم؟

در ادامه به گام‌های مهمی اشاره می‌کنیم که برای ساخت یک ویدئوی کوتاه باید طی شوند:

1. هدف و استراتژی ویدئوی خود را مشخص کنید.

اولین قدم برای ساخت میکرو ویدئو این است که هدف و استراتژی بازاریابی خود را تعیین کنید. آیا قرار است توجه مردم را با تولید ویدئوهای سرگرم کننده به خود جلب کنید؟ یا می‌خواهید محصولات خود را به آنها معرفی کنید و خدمات آموزشی ارائه کنید؟

ساخت میکرو ویدئو

نیازهای مخاطبان هدف خود و محتوایی را که می‌پسندند شناسایی کنید. به عواملی که آنها را وا می‌دارد تا محصولات شما را بخرند، پست‌هایتان را لایک کنند و به اشتراک بگذارند فکر کنید. هدف نهایی این است که استراتژی‌های تولید محتوای ویدئویی خود را بهبود ببخشید تا علاقه مخاطبان هدف به محصولات و خدمات شما بیشتر شود.

بیشتر بخوانید: قانع کردن مشتری در ۵ گام ساده!

2. فرمت ویدئوها را مشخص کنید.

فرمت ویدئو را باید با توجه به مخاطبان خود انتخاب کنید. آیا می‌خواهید یک چالش در شبکه‌های اجتماعی راه بیندازید؟ حالت ایده‌آل این است که باید میکرو ویدئوهایی بسازید که مرتبط با برندتان باشند. چنین ویدئوهایی باید بتوانند مخاطبان را به تماشا و به اشتراک گذاشتن ترغیب کنند.

زمانی که ایدۀ دقیق و روشنی از نوع ویدئویی که می‌خواهید بسازید پیدا کردید، کار ساختن آنها را شروع کنید. نکتۀ مهم و اصلی دربارۀ میکرو ویدئوها این است که بسیار کوتاه هستند و ساخت و ویرایش آنها بسیار ساده است. شما حتی می‌توانید این ویدئوها را با گوشی‌های تلفن همراه خود بسازید.

3. برای بازاریابی ویدئویی، ویدئوهایتان را تبلیغ کنید.

اگر مخاطبان ندانند که شما یک ویدئو دارید، قطعاً آن را نخواهند دید! شما باید با استفاده از راه‌هایی مثل کمپین‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، پیامک و… ویدئوی خود را به صورت استراتژیک تبلیغ کنید. شما می‌توانید با اینفلوئنسرهایی که در ردۀ شما هستند نیز همکاری کنید. به این ترتیب می‌توانید از فرصت به اشتراک گذاری ویدئوهایتان توسط اینفلوئنسرهای محبوب و پرطرفدار استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تاثیر گذار چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ

4. نتایج را تجزیه و تحلیل کنید.

پلتفرم‌های تبلیغاتی مثل اینستاگرام و تیک تاک به برندها و بیزینس‌ها اجازه می‌دهند تا رفتارهای مخاطبان خود را زیر نظر بگیرند و آنها را تجزیه و تحلیل کنند. همچنین آنها می‌توانند دربارۀ مخاطبانشان به اطلاعاتی مثل جنسیت، سن، موقعیت مکانی، رفتارها و علایقشان نیز دسترسی داشته باشند. با تجزیه و تحلیل مداوم چنین اطلاعاتی می‌توانید به صورت هدفمند گام‌ها و استراتژی‌های تولید محتوا و تبلیغات خود را ارزیابی کنید.

سخن پایانی

می‌توانید یک فیلمساز و سازندۀ ویدئوهای کوتاه را استخدام کنید تا کارهای تولید محتواهای تصویری را برای شرکت یا سازمان شما انجام دهد. توجه داشته باشید که بازاریابی ویدئویی مسئله‌ای است که اهمیت آن حتی از ساختن ویدئوهای خلاقانه و خوب نیز بیشتر است. بنابراین نباید این مسئله را دست کم بگیرید. ساختن محتواهای ویدئویی می‌تواند چالش برانگیز باشد؛ مخصوصاً اگر شخصیت برونگرایی نداشته باشید و یا نتوانید ویدئوهایتان را به خوبی ویرایش و تدوین کنید.

خبر خوب این است که برای این کار می‌توانید از فریلنسرهای فعال در حوزۀ گرافیک و فیلمبرداری که به صورت فریلنس فعالیت می‌کنند کمک بگیرید. این فریلنسرها می‌توانند محتواهای خلاقانه و حرفه‌ای را برای شبکه‌های اجتماعی شما، اعم از تیک تاک، اینستاگرام، لینکدین و… بسازند. فریلنسرهای پارس فریلنسر معمولاً در با برندهای متعدد و بیزینس‌های مختلفی همکاری کرده‌اند. به همین دلیل هم می‌توانند ایده‌ها و استراتژی‌هایی ارائه کنند که شما را زودتر در مسیر پیشرفت و موفقیت قرار دهد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا