دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
فریلنسینگکارآفرینی

مشاور حقوقی نیاز هر کسب و کار رو به رشد و موفق

از همان روز اول شروع به کار کسب و کار رو به رشد و موفق نیاز به مشاوره قانونی احساس می‌شود. کسب‌وکارهای موفق دانش زیادی در مورد جنبه‌های قانونی تجارت می‌دانند از جمله مواردی که شما نیز باید به‌عنوان یک مدیر از آن اطلاع داشته باشید نحوه رونوشت اسناد، قراردادهای کاری، طرح‌های مالیاتی، قانون کار، حقوق متقابل بین خود و کارمندان و همچنین حفظ مالکیت معنوی که در برخی موارد ممکن است در اثر نقض آن مشکلات حادی برای روند رو به رشد مجموعه شما پیش آید.

اغلب رهبران بزرگ علاوه بر اینکه خود در زمینه اطلاعات مربوط به قوانین تجاری مطلع هستند از یک خبره در این زمینه همواره مشاوره می‌گیرند. این فرد می‌تواند مشاور حقوقی شرکت باشد. با وجود پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه تکنولوژی و ارتباطات استفاده از مشاور حقوقی نیز به گزینه‌های پیش روی کارفرمایان و مالکان شرکت‌های نوپا اضافه شده است.

مشاور حقوقی دورکار

اما همیشه سؤالات زیادی در مورد استخدام مشاور حقوقی وجود دارد که نهایتاً همه آن‌ها پاسخ‌هایی دارند که بستگی کامل به نیاز شما برای مشاوره گرفتن است. از جمله اینکه آیا مشاور باید در شرکت حضور فیزیکی داشته باشد یا می‌تواند تلفنی کارها را انجام دهد؟ یا باید مشاور حقوقی عمومی استخدام کنید یا یک مشاور حقوقی متخصص در زمینه خاص حقوقی؟

مشاور حقوقی

در نظر داشته باشید که اگر شرکت شما یک مجموعه بزرگ و بین‌المللی است نمی‌توانید ریسک کنید و کارهای حقوقی خود که پاشنه آشیل شرکت است را به یک مشاور حقوقی کم‌ تجربه بسپارید. لذا باید در کنار سؤالاتی که از خود می‌پرسید زمینه تخصصی مشاور را نیز باید لحاظ کنید. در مورد استخدام مشاور حقوقی فریلنسر در سال 2017 تحقیقی توسط سایت ParsFreelancer در سه ماهه اول سال انجام شد که نشان داد، استخدام مشاور حقوقی آزادکار در زمینه حقوق بین‌الملل 120 درصد، قانون کار 91 درصد، قانون قراردادها 78 درصد و حق ثبت اختراع 41 درصد نسبت به سال گذشته و دوره مشابه افزایش داشته بود.

سایت پارس فریلنسر به عنوان پیشگام در زمینه ارائه خدمات محلی و استخدام دورکار وظیفه خود دانسته است که در مورد انواع مشاورین حقوقی دورکار و نحوه کمک‌رسانی به شما عزیزان در زمینه‌های حقوقی به صورت آزادکاری توضیحات کافی و جامعی ارائه دهد تا بتوانید با دیدی باز اقدام به استخدام مشاور حقوقی دورکار کنید.

انواع مشاور حقوقی

مشاور حقوقی ثبت اختراع

اگر شما مالکیت فکری یا نوآوری در اختیار دارید که می‌خواهید آن را ثبت کنید، نیاز به یک مشاور حقوقی ثبت اختراع دارید. طبق قانون کار هر گونه کشف یا اختراع جدیدی که در حوزه‌های مختلف به کاشف اختراع یا خود مخترع در این امکان و حق داده می‌شود تا شرایطی در مدت معین در این قانون از اختراع یا اکتشاف خود استفاده نماید. برای کسب این حق، اختراع شما باید در اداره ثبت، به ثبت رسیده باشد. قبل از مراجعه به اداره ثبت اختراع می‌توانید از مشاور حقوقی ثبت اختراع دورکار در مورد مدارک و همچنین ادله کافی برای ثبت اختراع یا اکتشاف خود سؤال کنید.

مشاور حقوقی

از جمله مواردی که قانون ثبت اختراع پوشش می‌دهد:

 • حق کپی‌رایت (نرم‌افزار، کتاب، موزیک و کار هنری)
 • علائم تجاری (نام شرکت یا محصول، لوگو، علائم، برچسب)
 • اسرار تجاری (اطلاعات محرمانه و باارزش تجارتی)
 • اکتشاف (نوآوری و کشف)

مشاور حقوقی ثبت اختراع می‌تواند به صورت تخصصی در یک زمینه کاری خاص کار کند یا می‌تواند به عنوان مشاور حقوقی عمومی ثبت اختراع به افراد و شرکت‌ها کمک کند تا بتوانند اسناد خود را به ثبت انحصاری برسانند. بنابراین شما باید قبل از استخدام مشاور حقوقی ثبت اختراع دورکار از عمومی یا حرفه‌ای بودن او اطمینان داشته باشید تا با خیال راحت امور را به دست او بسپارید.

در برخی موارد نیاز است که ثبت اختراع جهانی باشد. در این صورت شما نیاز دارید از یک مشاور حقوقی ثبت اختراع تخصصی استفاده کنید تا بتوانید راه و چاه ثبت اختراع بین‌المللی را به شما نشان دهد. مشاوران حقوقی بین‌المللی ثبت اختراع با آگاه بودن به قوانین بین‌المللی می‌توانند مدارک لازم برای ثبت اکتشافات شما را قبل از ارسال اطلاعات کامل کنند تا طول انجام پروسه کوتاه‌تر شود.

مشاور حقوقی جرائم اینترنتی

مشاور حقوقی

اگر شما تجارت آنلاین دارید و تصور می‌کنید که نیازی به مشاور مالی و حقوقی نخواهید داشت باید بگوییم که متأسفانه تجارت الکترونیکی به واسطه هکرها و مشکلات کپی‌رایت نیاز بیشتری به مشاور حقوقی دارند. مشاور حقوقی جرائم سایبری یا رایانه‌ای چه به صورت دورکار و چه حضوری می‌تواند خدماتی به‌مانند:

 • کلاه‌برداری اینترنتی
 • جعل رایانه‌ای
 • نشر اکاذیب
 • تخریب و اختلال در داده‌های اینترنتی
 • نقض علائم تجاری در مبادلات الکترونیکی
 • دعاوی نام دامنه شرکتی
 • نقض تألیف در بستر اینترنتی
 • قانون جرائم اینترنتی

را ارائه دهند. پس اگر شما کارفرمای یک کسب و کار اینترنتی هستید که ممکن است یکی از مشکلات ذکر شده را تجربه کند، بهتر است که از یک مشاور حقوقی جرائم رایانه‌ای آزادکار یا کارمندی در کنار مجموعه خود استفاده کنید. همچنین اگر موفق شدید که کسب و کاری تجاری و بین‌المللی در بستر اینترنت دست و پا کنید، برای دست‌یابی به بازارهای جهانی نیاز دارید که قوانین بین‌المللی و همچنین قوانین خاص هر کشور را بر اساس آنچه که قانون کشور ان را تعیین می‌کند، انجام دهید.

برخلاف دعاوی دیگر، دعاوی سایبری جنبه حقوقی دارند و مبحث کیفری در آن‌ها انچنان مطرح نیست. از مهم‌ترین مشکلات و دعاوی سایبری که در طول سال‌های اخیر رشد داشته است دعاوی مرتبط با قراردادهای طراحی و پیاده‌سازی وب‌سایت، دعاوی مرتبط با محاسبه هزینه سامانه‌های انتقال صوت و داده و یا اختلافات ناشی از تفاسیر فنی قراردادهای رایانه‌ای بوده است.

خوشبختانه مشاورین حقوقی سایبری دورکار در این زمینه می‌توانند کمک زیادی به صاحبان کسب و کارهای بزرگ اینترنتی کنند. لذا می‌توانید در این مورد خاص به شکل جدی از مشاور حقوقی دورکار استفاده کنید.

مشاور حقوق کار

شما به عنوان کارفرما در مورد همه قوانین مربوط به کار و قراردادهای کاری آگاهی لازم را ندارد و باید یک یا چند مشاور حقوق کار در کنار دست خود داشته باشید تا آن‌ها به شما مشاوره‌های لازم در این مورد را بدهند. این مشاور حقوق کار فریلنسر هم می‌تواند باشد. چرا که در برخی موارد مشورت گرفتن تنها کاری است که یک وکیل حقوق کار می‌تواند انجام دهد. مشاور حقوقی به مدیران و ذی‌نفعان سازمان کمک می‌کند تا ضمن توجه به مسئولیت‌های كیفری، حقوقی، جزایی و انتظامی تصمیماتشان، تصمیمات صحیح‌تری اتخاذ نمایند و همچنین در مواجه به مسائل حقوقی سازمانی به آن‌ها در حل و فصل مسائل و مشکلات یاری می‌رساند.

مشاور حقوقی

از جمله وظایفی که یک مشاور حقوق کار بر عهده دارد:

 • انجام امور حقوقی سازمان یا شرکت
 • تنظیم آیین‌نامه و قراردادها
 • انعقاد قراردادهای داخلی و خارجی
 • رسیدگی به پرونده‌های حقوقی، اداری و استخدامی
 • شرکت در جلسات دادرسی
 • مشاور حقوقی به کارکنان
 • انجام امور حقوقی مربوط به مناقصه و مزایده

همان‌طور که مشاهده کردید، برخی از امور کاری یک مشاور حقوق کار بدون حضور فیزیکی امکان‌پذیر نیست. لذا شرکت می‌تواند روندی خاکستری، نه سیاه نه سفید در مقابل استخدام وکیل دورکاری اتخاذ کند. به این صورت که یک هسته فعال در شرکت با چند بازوی محرک که به صورت دورکاری امور شرکت را در دست دارند ایجاد کند. با این شرایط گروه وکلای حقوق کار خواهید داشت که در ترکیب با کارمند و فریلنسر تولید شده است. برخی از مشاوران حقوقی در حوزه‌های خاص و تخصصی فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال یک مشاور حقوقی فقط به شرکت‌ها و سازمان‌های هنری و دیگری فقط به سازمان‌های ورزشی مشاوره می‌دهد.

کارشناس ارشد حقوق ثبت اسناد

حقوق ثبت اسناد یکی دیگر از شاخه‌های بسیار مهم در حقوق است. هدف از ثبت حقوقی اسناد ضمانت اجرایی به کلیه معاملاتی است که بر روی املاک و مستغلات صورت می‌گیرد. بنابراین اگر شما مالک شرکت هستید باید در یک سند ثبت دفتری نامی از خود به عنوان مالک ثبت کرده باشید در غیر این صورت هر کسی می‌تواند ادعای مالکیت حقوقی داشته باشد. علاوه بر این هر سندی دارای صلاحیت قانونی نیست و تنظیم این استاد بر عهده کارشناس ارشد حقوق ثبت اسناد است. البته مشاور حقوق کار نیز در برخی موارد می‌تواند پیش‌نویس این قراردادها را تنظیم کند.

مشاور حقوقی

اسناد عادی می‌توانند قابل‌انکار، تردید و نقض باشند در حالی که یک سند قانونی هیچ‌وقت قابل‌نقض نیست مگر اینکه توسط یک کارشناس نامعتبر نگارش شده باشد. همچنین شما اگر در یک قرارداد نامناسب قرار داشته باشید و بخواهید از قرارداد خارج شوید می‌بایست بر اساس آنچه که مشاور و کارشناس حقوقی قرارداد توصیه می‌کند عمل کنید تا دچار مشکل و جریمه نشوید.

سند قانونی که توسط کارشناس ارشد حقوق اسناد تنظیم شده باشد تحت حمایت دولت و قانون است و در صورت بروز مشکل می‌توانید از مراجع قانونی برای دفاع از سند ثبت شده اقدام کنید. لذا وجود یک مشاور حقوق اسناد در شرکت شما لازم و ضروری است. اسناد از مشاور حقوق اسناد دورکاری برای شرکت‌های بزرگ و دارای روابط گسترده به واسطه روابط زیادی که با دیگر شرکت‌ها و نهادها وجود دارد، انچنان کارآمد نیست. اما یک کارگروه حقوق استاد می‌تواند مؤثر باشد. کارگروهی که متشکل از کارمندان حقوقی فیزیکی در شرکت و چندین کارشناس حقوقی اسناد فریلنسر است.

مشاور مالیاتی

مالیات، واژه‌ای که ممکن است هر کسی را به استرس و اضطراب بکشاند. نظام مالیاتی هر کشور می‌تواند متفاوت باشد. مالیات پولی است که دولت از شما به واسطه کاری که انجام می‌دهید برای پیشبرد اهداف کلی خود دریافت می‌کند. البته دولت‌ها بدون انجام کار یا چرخه اقتصادی هم ممکن است مالیات دریافت کنند از جمله مالیات بر سرقفلی، ارث، نقل و انتقال املاک، حقوق، مالیات بر ارزش افزوده و بسیاری از موارد دیگر که در این مقوله امکان رسیدگی به همه آن‌ها وجود ندارد.

مشاور مالیاتی به شما کمک می‌کند تا میزان پرداخت مالیات شما در وهله اول درست باشد و در قدم دوم کمک می‌کند مالیات شما به نسبت شرکت‌های دیگر کمتر باشد. این کار بدون فرار مالیاتی یا اجتناب از پرداخت مالیات انجام می‌شود. از این رو شما به عنوان کارفرما یک شرکت باید از سرمایه خود در مقابل مالیات محافظت کنید و این کار توسط مشاور مالیاتی انجام می‌شود. علاوه بر این قوانین مالیاتی به‌شدت در حال تغییر هستید و ممکن است که سرعت این تغییرات از شما پیشی بگیرد و شما دچار مشکل مالیاتی و درنتیجه مشکلات قانونی شوید.

مشاور حقوقی

حضور مشاور مالیاتی در شرکت موردنیاز است چرا که درامد و اسناد زیادی برای محاسبه دارایی‌ها و مالیات نیاز است و نمی‌توان این حجم زیاد از اطلاعات را به افراد دورکار انتقال داد. علاوه بر این اسناد مهمی در مالیات وجود دارد که می‌بایست در داخل شرکت حفظ شود. لذا برای شرکت‌های بزرگ وجود کارشناس مالیاتی کارمند ضروری است. اما اگر شما یک کسب و کار تازه و نوپا به راه انداخته‌اید لازم نیست که هزینه اضافی برای یک کارشناس متخصص مالیاتی پرداخت کنید و می‌توانید از کارشناس مالیاتی آزادکار نیز در حوضه کاری مالیاتی استفاده کنید.

کارشناس حقوقی ادغام

قطره‌های آب را در نظر بگیرید که می‌توانند با یکدیگر اتصال برقرار کنند و بزرگ‌تر شوند. شرکت‌ها نیز به همین روال عمل می‌کنند، یک شرکت می‌تواند با شرکت دیگر ادغام شود و بزرگ‌تر شود البته ممکن است در این ادغام کلیت یکی از شرکت‌ها یا هر دو آن‌ها از بین برود. ادغام و اکتساب‌ها از جمله معاملاتی هستند که در آن‌ها مالکیت شرکت، سازمان‌های کسب و کاری، واحدهای در حال فروپاشی با دیگر سازمان‌ها ترکیب یا منتقل می‌شوند.

مشاور حقوقی

ادغام و اکتساب‌ها به عنوان جنبه‌ای از مدیریت راهبردی، شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا بزرگ‌تر، کوچک‌تر و همچنین تغییر روند بدهند. برای یک ادغام قانونی که هیچ یک از طرفین دچار مشکلات قانونی و نقض حقوق نشوند، می‌بایست مشاورین حقوقی ادغام این کار را انجام دهند. دو یا چند مشاور با توجه به خواسته‌های طرفین ادغام، منافع را ارزیابی می‌کنند و قراردادی بی‌طرفانه برای ادغام تنظیم می‌کنند. در این قرارداد قانونی سهام، دارایی و نقش‌ها تفکیک و بازآرایی می‌شوند. از نقطه‌نظر تجاری و اقتصادی، هر دوی این معاملات منجر به تحکیم دارایی‌ها و تعهدات تحت یک شرکت می‌شوند. لذا حضور یک کارشناس حقوقی ادغام در شرکت لازم و ضروری است.

مشاور حقوقی شراکت

مشاور حقوقی شراکت زمینه کاری عمومی دارد و می‌تواند بسیاری از مواردی که تاکنون آن‌ها را برشمرده‌ایم را پوشش دهد. زمانی که شرکت و کسب و کار شما بزرگ‌تر می‌شود، از لحاظ قانونی نیز با مشکلات بزرگ‌تری می‌تواند مواجه شود که شما در این حالت نیاز دارید شخصی به‌مانند مشاور حقوقی شراکت در کنار شما باشد. همان‌طور که اشاره کردیم می‌توانید برای هر مشکل یک کارشناس مجزا داشته باشید اما داشتن کارشناس حقوقی شراکت می‌تواند بسیاری از مشکلات شما را رفع کنید. کارشناسان شراکتی همیشه شما و شریکانتان را در جریان کارها و میزان شراکت هر کدامتان قرار می‌دهند و زمانی که لازم باشد یکی از اعضا از شراکت کنار بکشد تمامی روند قانونی و حقوقی را برای کنار کشیدن او انجام می‌دهد بدون آنکه شما دخالت مستقیمی در روند کار داشته باشید.

مشاور حقوقی

تجارت سخت پیچیده است. وکلا و کارشناسان حقوقی آموزش می‌بینند که مشکلات شما را حل کنند لذا از آن‌ها در انجام بهتر امور خود استفاده کنید. اگر نیاز دارید مشاور حقوقی در کنار خود داشته باشید پلتفرم پارس فریلنسر گزینه‌های مناسبی برای شما می‌تواند پیشنهاد دهد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا