دنبال نیروی متخصص برای استخدام یا انجام پروژه‌هات هستی؟

رایگان آگهی ثبت کن!
Ad استخدام فریلنسر
فریلنسینگ

روش هایی برای برقراری تعادل میان کار و زندگی شخصی فریلنسر


امروز در پارس فریلنسر همراه یک دورکار خواهیم بود تا با هم راه حل‌های او برای رسیدن به یک برنامه‌ریزی موفق برای تبدیل کردن فریلنسینگ به عنوان شغل اصلی و برقراری تعادل میان زندگی شخصی و کاری صحبت خواهیم کرد. همراه ما باشید.

مصائب فریلنسر

ابتدای امسال تصمیم گرفتم که کار خودم را به صورت یک آزادکار شروع کنم. البته قبلاً یک بار تلاش ناموفق در فریلنسر بودن داشتم اما فقط از روی بیکاری بود. این بار تصمیمم جدی‌تر از گذشته بود و می‌خواستم که به طور جدی کار حرفه‌ای‌ام را به شکل یک فریلنسر ادامه دهم. اما این بار هم مشکلاتی که قبلاً در بیدار شدن از خواب و پیدا کردن کارفرماهای مختلف داشتم، تکرار شدند. اما توانستم با استفاده از پلتفرم کارآمدی به مانند پارس فریلنسر برای خود کارفرمایی منظم پیدا کنم. با وجود کارفرما خوب، هر روز صبح از خواب بیدار می‌شوم و احساس خوبی دارم. اما این پایان مشکلات یک آزادکار نبود. من باید بتوانم اکنون که کار می‌کنم، میان خودم، دوستانم، خانواده و کارفرمایم، نظم و تعادل ایجاد کنم. اگر در این کار موفق نباشم، در نهایت نه کاری خواهم داشت و نه خانواده ای.

برای اینکه بدانم چطور می‌توان این کار را انجام داد، از دیگر فریلنسرها سؤال کردم تا از تجربیات آن‌ها استفاده کنم. هنوز هم که با شما در حال صحبت کردن هستم، هر روز نکات و تجربیاتی که از آن‌ها آموخته‌ام را مرور و استفاده می‌کنم. پیشنهادهایی که برخی از آن‌ها همانند نه گفتن به پیشنهادهای وسوسه کننده کاری برای زمان گذراندن به همراه خانواده و دوستان، سخت و دشوار است. چرا که همیشه احساس ندامت و گناهی پشت این انتخاب وجود دارد که باعث می‌شود با یک بله گفتن خودمان را بیش از آنچه که هستیم درگیر کار کنیم. اما پیشنهادهای خوب دیگری به مانند برنامه روتین و منظم وجود دارد که من بی چون و چرا ان را اجرا کردم.

همراه من باشید تا با نکاتی در مورد برقراری تعادل میان دورکاری و زندگی شخصی آشنا شوید.

اهمیت وقت آزاد

وینا لاو، بازیگر تئاتر موزیکال، جمله جالبی در مورد شغل و زندگی شخصی می‌گوید. او معتقد است که باید گاهی به یاد آورد که در زندگی چیزهای با اهمیت تری نسبت به کار وجود دارند. گاهی لازم است که اولویت زندگی را دوست داشتن کسی و فدا کردن خود بخاطر او قرار داد.

حقیقتاً درست می‌گوید. شما وقتی آزادکار هستید می‌توانید از هر لحظه برای کسب درامد استفاده کنید و کنار گذاشتن زمان برای دیگران وقتی قرار نباشد پولی هم دریافت کنید، کار سختی است. کار کردن طولانی مدت بدون وقت گذاشتن برای دیگران، بارها به من نشان داده است که هیچ فایده‌ای به جز خستگی و فرسودگی ندارد.

مطمئن شوید که همانند یک کارمند زمانی برای تفریح کردن و گذراندن آخر هفته با دوستان و خانواده خود دارید. همچنین در طول روز زمان‌هایی برای استراحت و با آن‌ها بودن اختصاص دهید. یکی از فریلنسرها به من می‌گفت که روی تقویم کاری روزانه خود جزئیات خنده‌داری را به مانند «یادت نرود ناهار بخوری» را یادداشت می‌کرد. شاید این کار واقعاً خنده‌دار هم باشد اما کمترین تأثیر آن یادآوری کارهای روزانه و تعیین وقت برای خانواده و دوستان است

تعادل میان آزادکاری و زندگی شخصی

یکی دیگر از فریلنسرها، عنوانی مشابه «ساعتی برای خودم» در برنامه روزانه خود قرار می‌دهد و از آن برای خوردن ناهار با دوستان، گردش در پارک، دیدن فیلم و هر کاری دیگری که مردم عادی انجام می‌دهند استفاده می‌کند. او حتی گوشی خودش را برای اینکه هیچ‌کس تماسی با او نداشته باشد و فقط فکرش مشغول دوستان و زمان تفریح باشد، خانه جا می‌گذارد.

اغلب فریلنسرها می‌دانند کار آن‌ها به گونه‌ای است که باعث می‌شود از اجتماع کمی دورتر شوند و هیچ رابطه عادی که مردم بیرون از خیابان به هنگام برگشتن از محل کار دارند را نداشته باشند. این مشکل فقط زمانی حل می‌شود که فرد خود بتواند زمانی برای ملاقات دوستان و بودن با دیگران داشته باشد. یکی از دوستان من، زمان‌هایی که در طول روز برای کار کردن اختصاص می‌داد را جایی یادداشت می‌کرد و در انتهای روز علاوه بر اینکه از تعداد ساعت‌های کاری خود مطلع می‌شد، آرامش خاطری به عنوان اینکه چقدر با دیگران بوده است، به او می‌داد.

برنامه‌ریزی روتین و مشخص

زمانی که کلمه آزادکاری یا دورکاری را می‌شنوید، اولین چیزی که به خاطر می‌آورید: ازادی است. متأسفانه گاهی دوستان این واژه «ازادی» را با لم دادن جلو تلویزیون و انجام دادن کارهای بی‌ربط به فریلنسینگ اشتباه می‌گیرند. به این معنی که آن‌ها هیچ برنامه مشخص و روتینی ندارند.

یکی از فریلنسرها که از قضا مترجم فرانسوی است در این مورد می‌گوید، اگر هر زمانی بخواهید از خواب بیدار شوید و هر زمانی که دوست داشته باشید کار کنید، چند روزی خوش و خرم خواهید بود اما در نهایت به سمت راهی می‌روید که ته آن پرتگاهی عمیق به عنوان تنبلی است.

برای جلوگیری از بروز تنبلی و افتادن در گردونه کارهای پوچ و تعلل، می‌بایست برنامه‌ریزی مشخص و روتین داشته باشید. لازم نیست شما از 9 تا 5 عصر همیشه کار کنید (این یکی از زیبایی‌های فریلنسینگ) است. بسیاری از فریلنسرها صبح زود بیدار می‌شوند و در اوج انرژی برخی از کارهای روزانه خود را انجام می‌دهند و میانه روز استراحت و دوباره تا هنگام خواب، کار می‌کنند. برخی از گزینه «میان برنامه» استفاده می‌کنند. به این صورت که چند ساعت کار می‌کنند و ساعاتی به تفریح و استراحت می‌گذرانند و دوباره شروع به کار می‌کنند.

برنامه‌ریزی روتین و مشخص

مدیریت شخصی

زمانی که خودتان کارفرمای خودتان باشید، اینکه چه زمان مدیر و چه زمان کارمند شوید، سخت و دشوار است. اما یک فریلنسر موفق باید بتواند خودش را مدیریت کند و رئیس خود باشد. چرا که در غیر این صورت شکست خواهد خود. زمانی که لازم است کار کنید، به سخت گیری یک مدیر کوشا باشید و زمانی که می‌خواهید استراحت کنید همانند کارمندی که از کار بیرون آمده است، عمل کنید. بدون داشتن تعادل مابین این دو گزینه شما موفق نخواهید شد.

اما هیچ‌وقت در سختگیری زیاده‌روی نکنید. مدیری باشید که اشتباهات کارمندان را می‌بخشد و به آن‌ها سرکوفت نمی‌زند. با سرکوفت زدن به خودتان فقط اعصابتان خورد خواهد شد و هر روز بازده کمتری خواهید داشت. شما انسان هستید و اشتباهات هم بخشی از انسان بودن است.

مدیریت شخصی

محیط کاری مخصوص

ما بارها در مورد ساختن یک محیط کاری مناسب برای دورکاری با شما صحبت کرده‌ایم و اکنون به عنوان یک گزینه برای برقراری تعادل در زندگی روزانه با شغل خود به آن خواهیم پرداخت. شاید برای شما غیرقابل‌باور باشد اما دورکارانی هستند که محیط کاری آن‌ها روی مبل راحتی کنار تلویزیون است. قرار نیست شما کاری که زندگی خودتان را بر اساس آن ریخته‌اید، شوخی فرض کنید. روی مبل بهترین کار برای فریلنسینگ نیست چرا که همیشه عوامل حواس‌پرتی زیادی در اطراف شما هستند. همان‌طور که بارها توصیه کرده‌ایم، بهتر است که گوشه‌ای از خانه یا اتاق خودتان را به عنوان مخل کار تغییر دکور بدهید. میزی جداگانه تهیه کنید و همه وسایلی که برای کار نیاز دارید روی آن بچینید. روی آن غذا نخورید، تلویزیون نبینید، بازی نکنید، فقط کار باید بکنید. به مغز خود آموزش دهید که این میز فقط برای کار کردن است و زمانی که پشت آن قرار می‌گیرید می‌بایست تا زمان مشخصی کار کنید. با این تکنیک، دیگر همانند چک کردن یک ایمیل ساده‌ روی کاناپه، سه ساعت در اینترنت و کانال‌های تلویزیونی نخواهید گشت.

با کار کردن در یک نقطه مشخص، رفته رفته دیگران هم یاد خواهند گرفت که به شما احترام بگذارند و وارد حریم کاری شما نشوند. کم کم دیگر لازم نیست به اعضای خانواده یادآوری کنید که شما در حال کار کردن هستید چرا که گوشه اتاقتان مخصوص کار است و اگر می‌خواستید تفریح کنید، پیش آن‌ها می‌نشستید یا روی مبل لم می‌دادید.

محیط کاری مخصوص

قدرت «نه» گفتن

مسلماً با پیشرفت کاری، پیشنهادهای مختلفی برای کار کردن خواهید داشت. اما «بله» گفتن و قبول کردن کار و پروژه زیاد می‌تواند شما را بیش از پیش در تنهایی فرو برد. با کار کردن زیاد دیگر وقت لازم برای دوستان و آشنایان را نخواهید داشت. هر چند از کار کرد لذت می‌برید اما در نهایت نتیجه‌ای انچنان دلخواه نصیب شما نخواهد شد. راه چاره چیست؟ دفعه بعدی که پیشنهاد کاری داشتید، قبل از اینکه بدون فکر بله بگویید، کمی زمان برای فکر کردن به خود بدهید و شروع به سبک و سنگین کردن مدت زمانی که برای کار کردن نیاز دارید بکنید. اگر احساس می‌کنید که به پول نیاز دارید و می‌توانید زمان زیادی را صرف کار کنید، پیشنهاد را قبول کنید. اما اگر نیازی به پول ندارید و می‌خواهید همراه خانواده باشید، بهتر است که پروژه را قبول نکنید و زمان‌های اضافی خودتان را به تفریح و بودن با خانواده بگذرانید.

قدرت «نه» گفتن

سلامتی و تندرستی

به عنوان یک فریلنسر شاید چندین هفته از خانه خارج نمی‌شوم. گاهی یادم می‌رود غذای خوب بخورم و میزان ورزش کردن من به شدت کاهش پیدا کرده است. این عوامل می‌تواند سلامتی من را درگیر کند. حتی احساس می‌کنم مقدار چاق‌تر شده‌ام. مهم است که سالم و سلامت بمانم. اما چه کار باید کرد؟

اگر عادل داشتید که باشگاه بروید، زمانی برای این کار اختصاص دهید و حتماً دوباره باشگاه رفتن را ادامه دهید. اگر هیچ علاقه‌ای به باشگاه و ورزش‌های خاص ندارید، زمانی به مدت 20 دقیقه برای راه رفتن و پیاده‌روی تعیین کنید و روزانه به آن عمل کنید. بیرون رفتن و قدم زدن به شما علاوه بر سلامتی، روحیه خوبی اعطا خواهد کرد.

همچنین می‌بایست میزان غذا خوردن را به مانند یک کارمند تنظیم و برنامه‌ریزی کنید. حذف کردن وعده غذایی یا اضافه کردن یک وعده غذایی می‌تواند منجر به کمبود انرژی یا چاقی شود. پس علاوه بر اینکه مواد غذایی سالم‌تر می‌خورید به میزان غذا خوردن خودتان هم دقت کنید.

سلامتی و تندرستی

کار با لباس بیرون

جمله معروفی میان کارمندان با این مضمون وجود دارد که می‌گوید، شما باید بتوانید قدرت انتخاب لباس برای محیط کار داشته باشید نه آنکه کار برای شما لباس انتخاب کند. اما زمانی که این مضمون در مورد فریلنسرها گفته می‌شود، همه چیز به هم می‌ریزد. نام دیگری که به ازادکاران داده می‌شود، کارمندان پیژامه پوش است. پس لباس کار شما، یک پیژامه و تی‌شرت است. اما همین لباس‌ها به شما احساس ازادی کاذبی می‌دهند که دوست دارید دست از کار بکشید و مدتی هرچند کوتاه استراحت کنید. همین استراحت کردن‌های کوتاه به اندازه یک روز می‌تواند شما را عقب بیندازد.

برخی از فریلنسرها به جای پوشیدن پیژامه، لباس کاری راحت و ساده می‌پوشند که به خود و مغزشان دستور بدهند که الآن وقت کار کردن است و نمی‌توانی هر زمان که دوست داشته باشی استراحت کنی. به واقع این کار یکی از مؤثرترین روش‌های کنار آمدن با مشکلاتی همانند زندگی و دورکاری است. لازم نیست کت و شلوار بپوشید و شروع به کار کنید. همین که کمی از حال و هوای خانه و داخل اتاق دور شوید کافی است.

کار با لباس بیرون

پرهیز از حواس‌پرتی

وقتی رئیسی نداشته باشید که مدام از پشت سر شما را نگاه کند، موبایل و شبکه‌های اجتماعی به راحتی می‌توانند شما را فریب دهند و زمانتان را از دستتان خارج کنند. برخی از مشاغل دورکاری نیاز دارند که همیشه با شبکه‌های اجتماعی تعامل داشته باشند. برای مثال کسی که بازاریاب شبکه‌های اجتماعی است می‌بایست مدت زمانی طولانی برای مطالعه شبکه‌های اجتماعی و رفتار مردم انجام دهد. فقط این افراد مجاز هستند که زمان زیادی با شبکه‌های اجتماعی بگذرانند. اما راه حل اساسی برای این مشکل چیست؟

پیشنهاد من به شما قرار حذف کردن هشدارها روی موبایل و قرار دادن آن روی do not disturb زمانی که شروع به کار کردن می‌کنید، است. مسلماً شبکه اجتماعی چیزی نیست که از دست دادن آن شما را ناراحت کند و آسیب جبران ناپذیری وارد کند. اما لازم هم نیست که خودتان را به صلیب بکشید و دست به گوشی نزنید هر از چند گاهی گوشی را بردارید و پیام‌های وارد شده را بازرسی کنید. خوشبختانه گوشی‌ها مجهز به برنامه‌هایی شده‌اند که زمان استفاده از اپلیکیشن ها با نشان می‌دهد. از این ابزارها برای کاهش مدت زمان کار کردن با گوشی بهره بگیرید.

پرهیز از حواس‌پرتی

برقراری ارتباط با دیگران

همان‌طور که می‌دانید شما هیچ همکاری ندارید کنار دستتان که با او برنامه آخر هفته بچینید یا با او برای گردش میان وعده بروید. به همین دلیل می‌بایست روابط میان خود و دیگر فریلنسرها را قوی کنید. پیشنهاد می‌کنیم که در شبکه‌های اجتماعی خودتان را به عنوان فریلنسر معرفی کنید و همکارانی که در اطراف خودتان دارید را شناسایی کنید. شاید شهری به مانند تهران، هزاران فریلنسر داشته باشد که شما می‌توانید با آن‌ها دوست شوید و برخی از مشکلات خودتان را با آن‌ها به اشتراک بگذارید یا گاهی اوقات با هم بیرون بروید.

در جلساتی که با هم دارید، به مانند من از راه حل‌هایی که برای اداره زندگی یک فریلنسر استفاده می‌کند، سؤال کنید و تجربیات آن‌ها را در زندگی خودتان به کار بگیرید.

برقراری ارتباط با دیگران

همان‌طور که مشاهده کردید، فریلنسر شدن به معنی زندگی راحت و پا روی پا دراز کردن و کار کردن نیست. بلکه باید مدیریت قوی و صد البته یک محیط آرام برای کار کردن داشته باشید تا بتوانید به درآمدی که دوست دارید برسید. هیچ‌کسی دوست ندارد هر ماه، چند میلیون درامد داشته باشد اما دوستان و آشنایان خود را از دست بدهد یا در اداره زندگی روزانه خود دچار مشکل شده باشد.

اگر شما هم یک فریلنسر هستید، تجربیات خودتان را با ما در میان بگذارید و بگویید که از چه روش‌هایی برای برقراری تعادل میان زندگی و کار خودتان استفاده کرده‌اید. همچنین اگر می‌خواهید که کارفرمای خوبی به مانند من داشته باشید، حتماً در پارس فریلنسر ثبت‌نام کنید و سرعت تعادل بخشیدن به زندگی روزانه و کار را به همراه یک کارفرمای خوب دو چندان کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا